Minimal evlerden sonra mükemmel bir minimal ofis!!!!

Yeşil mimari projelerinin en önemli dallarından biri olan minimalist evler her geçen gün birbirinden harika konseptlerle karşımıza çıkıyor. Özellikle yurt dışından gördüğümüz tasarımlar insanı kendine o kadar hayran bırakıyor ki, “Keşke bunları temin etmek biraz daha kolaylaşsa da hepimiz böyle evlerde yaşasak.” diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Biz birbirinden güzel minimalist ev dekorasyonlarını hayranlıktan ağzımız açık bir şekilde izleyeduralım, ABD’den bir diğer harika tasarım ise ofis konusunda geldi. Evet; aynı minimalizm, aynı çevre dostluğu, aynı tasarruf ve yenilenebilir enerji odaklılığı ama bu kez dolaşabilen, göçebe olabilen bir home office.. Malum, bugün home office çalışma herkesin gıpta ettiği, konforlu özgür bir çalışma ortamıyken; bir de bu hareket ettirilebilir ve istediğiniz yere park edebileceğiniz home office küpleri ile neler yapabileceğinizi bir düşünün!!!

O zaman daha fazla bekletmeden bu mükemmel ev ile ilgili bilgileri verelim size.. Öncelikle proje “mobile minim workspace” olarak adlandırılmış.. Yani “taşınabilir minimal çalışma alanı” gibi bir anlama sahip. Dışarıdan bakıldığında gördüğünüz gibi ahşap kaplamalı, biraz eve, biraz kulübeye benzer özgün bir dış cepheye sahip.

Bu konar-göçer ofisimizin büyüklüğü 80 metrekare kadar. Tabii ki tasarımında verimlilik esas alınmış. Bilgisayarınızı ve evraklarınızı tıpkı ofis masası gibi yerleştirip kullanabilceğiniz bir masa ve yerleşim yapabileceğiniz raflar mevcut. Ayrıca misafirlerinizi, iş görüşmesi yapacağınız insanları ağırlayabileceğiniz oturma alanları da var. Kim bilir, dinlenme anlarınızda buralarda siz de uzanıp o gün kafanıza esen konumun ve anın tadını çıkarabilirsiniz..:)

Bir ofise dair temel ihtiyaçların yanı sıra günlük yeme içme ihtiyacı olarak taşınabilir ofisimizde bir mini buzdolabı ve bir de mikrodalga fırın bulunuyor. Bunun yanında havalandırma ve ısıtma unsurları da eksiksiz. Elektrik tesisatı ise tamamen sessiz bir şekilde çalışıyor ve kesinlikle ortamın ambiansını bozmuyor. Burada önemli bir bilgiyi elektrik tesisatı hakkında vermek gerek. Dilerseniz mini ofisinizin elektrik düzeneğini güneş panellerinde yapabilir ve kullandığınız süre boyunca güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz. Zaten hareket halinde bulunmanız durumunda bu seçenek daha kullanışlı olacaktır yoksa sürekli bir elektrik kaynağına bağımlı olursunuz. Güneş bataryasını kullanmanız durumunda tabii ki şarj etmeye ve güneş ışığından faydalanmaya dikkat etmeniz gerekecek.

“Nerede satılır bu mini ofis? Piyasada mıdır?” Şöyle ki; tüm testleri tamamlanmış ve onaylanmış ürünün 2017 martında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Siparişler ise maalesef şu an için Washington ve çevresinden kabul ediliyor. Uzun mesafede bir taşımacılık söz konusu değil.

Yakın zamanda böyle projelerin tüm dünyaya yayılması, normal karşılanmaya başlaması ve insanların olağan zevkleri haline gelerek hepimizin anın, çevrenin, gezmenin tadını çıkarmayı öğrenmesi dileğiyle…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*