Minimalist Japon evlerinden 10 harika kare

Minimalizm yüz yılımızın bir kurtuluşudur çoğumuz için. Birbirinden kalabalık şehirlerde etrafımızı tüketim çılgınlığının ürün olan onca gereksiz eşya sarmışken, kusura bakmayın ama bende daha pahalısı var gibi muhabbetlerle birbirimizle sidik yarıştırırken başka türlü düşünmek elde değil. Bizler “Gelin Evi” ve benzer programlarla insanları eve daha fazla masraf harcamaları konusunda teşvik edelim. Onları krediler borçlar içerisinde geçen bir gençlik için teşvik edip kitlelere topluca kafayı yedirmelerini gülerek izleyelim.. Onlar şöyle bir dursun. Minimalizme göre tasarlanmış evlerin sakinliğine, dinginliğine bakınca bile insanın içini bir huzur kaplamıyor mu? Bir de bu evlerin doğanın içinde, doğayla barışık bir şekilde bulunduğunu düşünsenize… Ne mükemmel bir yaşam!…

Minimalist ev dendiği zaman ise akla hemen Japonlar gelmektedir tabii. Birkaç gerekli eşya, birkaç gerekli kıyafet dışında evlerinde hiçbir şey bulundurmayan Japonlar; yeryüzünde tartışmasız en harika milletlerden biridir. Uygar bir toplum olmaları, ne Hıristiyan, ne Müslüman ne de Yahudi olup kendilerine has bir inanca sahip olmaları samuray kültüründen gelen mütevaziliği, dinginliği bugüne kadar taşıyarak modern çağla harmanlamalarını sağlamış. Yani kaliteli ve son teknoloji ürünlerini dünyaya pazarlayan Japonlar sanılanın aksine ürettiği çoğu şeyle etrafını sarmış, her yanı radyasyon saçan elektronik esiri insanlar değiller. Birazdan göstereceğimiz 10 resimde bunu daha iyi anlayacaksınız.

İşte sizler için derlediğimiz, minimalist Japon evlerinden en güzel 10 kare:

1) Huzur içinde kitap okuyan bu çocuk

2) Peki ya hayatı gerçek anlamda dolu dolu yaşayan bu çift

3) “Ne karıştıyorsun sen bakiim?” diye yanaklarını sıkasınız gelmiyor mu?..:)

 

4) Bu beyefendi de huzurlu yaşamı seçenlerden

 

5) İşte gerçek kitap keyfi!….

 

6) Şu manzarada tek bir şey söylüyor iç sesimiz: SESSİZLİK….

 

7) Harika bir dekorasyon

 

8) Çocukların da bu kültürle yetiştirilmesi önemli tabi

 

9) İşte minimalizme göre hayatını şekillendirmiş bir Japon genci

 

10) Bu da son yılların modalarından. İnce ve uzun minimalist bina tasarımları. Mimarı yine Japonlar.:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*