Neden güneş enerjisi diğer yenilenebilir kaynaklardan daha çok tercih edilmektedir?

Yenilenebilir (alternatif) enerji kaynakları dediğimizde güneş enerjisi neredeyse dünyanın her yerinde başı çeken seçenektir. Gelişmiş veya gelişmekte olan hangi ülkeye bakarsanız bakın; yenilenebilir enerji politikasında güneş panellerinin ve hatta güneş tarlalarının önemli bir rolü vardır.

Peki neden bu durum böyledir hiç düşündünüz mü? Diğer alternatiflere göre isminin daha çok bilinmesinin ve gerçekten de daha çok kullanılmasının başlıca sebepleri nelerdir?

İşin özünde bu durum iki ana başlık halinde incelenebilir: Daha çok devlet enerji politikalarıyla ilgili olan büyük çaplı yatırımlar ve kişisel hobilerle lisanssız üretimleri oluşturan küçük-orta çaplı şahsi girişimler.

Devlet yenilenebilir enerji yatırımlarında güneşin rüzgar, hidroelektrik, dalga gibi seçeneklerden daha çok tercih edilmesi; büyük çaplı yatırımın ilk maliyetinin daha uygun olması, kurulum süresinin uygunluğu, alınan geri dönüş miktarı ve süresi, pratiklik gibi pek çok etkene dayanmaktadır. Gerçekten de Avrupa’da ve diğer gelişmiş ülkelerde inşa edilen devasa güneş tarlalarına baktığımız zaman rüzgar türbinlerinin o yüksek maliyetli ve çetrefilli ilk yatırımlarının aksine harika sonuçlar çıkardıklarını görürüz. Özellikle Almanya’da bu konuda yapılan girişimler ve toplanmaya başlanan meyveleri malumunuz… Ayrıca güneş panelleri sadece lafta değil, gerçekten son derece portatif ve pratiktir sevgili okurlar. Tek bir hücre olarak bile satılabilen güneş panelleriyle hidro elektrik santrallerinin veya oysterlerin minimum kapasitesini kıyasladığımızda durum daha da iyi anlaşılır.

Şahsi girişimlerde güneşin adının daha çok geçmesine deginirsek… Kendi has bazı spesifik durumları olsa da kişisel bazdaki güneş enerjisi yatırımlarının en pozitif yönleri maliyet, kara geçiş süresi ve en önemlisi pratikliktir.

Evet sevgili okurlar, burada şöyle bir şeyi belirtmek isteriz ki; pratiklik özellikle kişisel bazdaki yenilenebilir enerji yatırımlarında çok ama çok önemli bir faktördür. Güneş panellerinin diğer seçeneklerden daha fazla kullanılması üzerinden yola çıkarsak:

  1. Eğer siz sadece kendi evi için elektrik üretmek isteyen, kalan cüzi miktarı da şebekeye gönderen bir müstakil sakini iseniz,
  2. Bir apartman dairesinde amaçlarını gerçekleştirmek isteyip balkona, cama, çatıya panel yerleştirip deneylerine başlayan bir marjinal iseniz 
  3. Hatta bütün binanın elektriğinin güneşten sağlandığı koca bir sitenin tek bir sakiniyseniz

güneş enerjisi sizin için abartısız tek seçenektir.

İkinci seçeneğe mensup birisi olduğunuzu düşünün. Verimleri ve birim zaman üretimleri istedikleri kadar yüksek olsun, rüzgar türbinlerini, hidroenerjiyi veya diğer yöntemleri nasıl kullanabilirsiniz ki?

Ayrıca güneş panelleri; ayarlanabilir boyutlarının yanı sıra yanınızda taşıyıp istediğiniz zaman güneşe koyup şarj cihazı, vs. güç kaynağı portatif cihazlar olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Vaziyet böyleyken hobi amaçlı üretimlerde veya sınırın 1 MW’ın altındaki lisanssız üretimlerde tek mantıklı seçenek güneş enerjisi olmaktadır.

Güneşten sonra pratikliğe en yakın olarak görebileceğimiz rüzgar ise her şeye rağmen yukarıda bahsettiğimiz durumlar için epey hantal ve uzun vadeli kalmakta, daha büyük yatırımlar için uygun olacak bir imaj çizmektedir.

Sonuç olarak güneş enerjisi; hem büyük yatırımlarda kazanç getirebilecek, hem de her bütçeye ve her amaca uyacak forma girebildiği için diğer alternatiflere göre çok daha popüler ve bilindik bir alt dalıdır. Büyük üretimler söz konusu olduğunda elbette ki diğer kaynaklar da gayet verimli ve karlı bir şekilde görevini yerine getirmektedir. Fakat portatifliğe, harekete dayalı tasarımların gerektiği durumlarda pek çoğu yetersiz kalmaktadır.


Güneş enerjisinin diğer seçeneklerle kıyaslanmasına, avantajlarına ve dezavantajlarına dair söyleyeceklerimiz bunlardır değerli okurlar. Sizler de belirtmek istediklerinizi yorum bölümünden rahatça yazabilir veya sitemizin yazar kadrosuna kayıtsız şartsız olarak dahil olabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*