Organik atıkların geri dönüşümü nasıl yapılır?


Kağıt,plastik ve cam gibi daha çok endüstriyel olan atıkların ekonomiye kazandırılmasını sağlayan alanlardan sonra bu yazımızda doğrudan yaşamın kökenine, toprağa hitap eden bir geri dönüşüm kolunu ele alıyoruz. Doğada veya insan eliyle oluşmak suretiyle alabildiğine geniş bir kullanım alanı bulunan organik atıkların ne yazık ki büyük çoğunluğu çöp olarak değerlendirilmekte ve geri dönüşümü yapılamadan doğaya karışmaktadır.

Çevrime katılan materyalle ve sonrasındaki kullanım alanları düşünüldüğünde bu geri dönüşüm kolunun en çok organik tarıma katkıda bulunacağı aşikardır. Zaten doğaya zarar verecek tarım anlayışlarından kurtulmayı amaçlayan organik tarımın, bir de üzerine geri dönüştürülmüş organik maddeler ile desteklendiği düşünülürse; tarımda tam anlamıyla bir sürdürebilir ligin sağlanmasının o kadar da zor olmadığı anlaşılmaktadır. Üstelik organik atıkların geri dönüşüm süreci; sınai ve endüstriyel atıklara göre çok daha kolay ve temizdir.

Organik atık nedir?

Geri dönüşümün faydalarına ve avantajlarına uzunca değindikten sonra biraz da söz konusu atıkların tanımından ve geri kazandırılma süreçlerinden bahsedelim. Öncelikle; ne demektir b organik atık? Artık kullanılmaz durumda olan hangi materyaller organik atık kategorisine dahil olur? En akılda kalıcı tanımı yapacak olursak organik atık; bitkisel veya hayvansal kaynaklı olmak üzere kökeninde canlılık bulunan atık maddelerin tümüdür.

Önemli bir yazı: Klozet kapağından su içmek, tekrar doldurulan bir pet şişeden daha sağlıklı!…

Materyal ismi verecek olursak da et, tavuk, balık ve çeşitli yemek artıkları, sebze meyve ve yumurta kabukları, vs. olmak üzere bitkisel ve hayvansal yemek kalıntıları bu kategorinin temelini oluşturmaktadır. Yemek, sebze, meyve gibi artıklar dışında çalı ve dal parçaları, yapraklar gibi doğrudan doğadan gelen atıklar ve hayvan pislikleri, gıda artiklari, tarımsal ürünler gibi hayvancılığa yönelik unsurlar da organik atık tanımına girmektedir.

Organik geri dönüşümü nasıl olur?

Yukarıdaki bin bir çeşit nasıl işlemlerden geçirilip de tekrar kullanılabilir hale geldiğine değinirsek… Bütün çevrim tek cümleyle ozetlenirse; söz konusu organik atıkların çeşidine göre sınıflandırıldıktan sonra çeşitli işlemlerle ayrıştırılmasında ve gübre olarak kullanılabilecek bir maddeye dönüşmesinden oluşmaktadır. Maddeler halinde anlatırsak:

  1. Bitkisel ve hayvansal kökenli tüm organik atıklar toplanır, ilgili geri dönüşüm tesisine gönderilir.
  2. Burada atıklar; elde edilmek istenen sonuca göre ayrı ayrı veya karışım olacak şekilde ayrıştırılır. Bu aşamanın terimsel ismi “kompostlaştırma” dır. Kompostlaştırma işlemi sırasında atıkların ortamdaki Oksijen kullanılarak veya bazı çeşitlerde CO2, su gibi çözücülerin yardımıyla mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılmasıdır. Bu işlem sonucunda toprağa benzeyen; gübre olarak kullanılabilen ve verimi arttıran “kompost” denilen bir ürün elde edilir. Yani kompostlaştırma; “Doğada ölü veya atık olarak bulunan canlıların ayrışıp tekrar toprak olmasının daha yapay bir versiyonudur.” da denebilir.
  3. Elde edilen kompost; bugün kullanilan kimyasal, yapay gubrelere bir alternatif vazifesi görmesi basta olmak uzere; toprağın ıslahını sağlamak, verimliliği arttırmak gibi pek çok amaçla kullanılır.

Bunu da inceleyin: Hayaller Serisi-Organik Tarım/Kitap incelemesi

Organik maddelerin geri dönüşümü genel hatlarıyla bu aşamalardan oluşmaktadır. İlerleyen yazılarda daha ayrıntılı konulara değineceğiz. Bizler o konulara girmeden önce; organik veya diğer geri dönüşüm çeşitleriyle ilgili görüşlerinizi belirtmek ister misiniz? Yorum yaparak veya sitemizin araştırmacı kadrosuna katılarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*