Organik bahçecilik nedir?

Toplu üretim yapan tarımsal alanlardan ve alabildiğine geniş çiftliklerden hariç olarak, aynı miktarda duyduğumuz ve hakkında tavsiyeler işittiğimiz bir meslek daha mevcuttur: Organik bahçecilik. Aslında organik bahçeciliği meslekten ziyade bahçe ve dekorasyon işleriyle alakalı bir hobi olarak nitelendirmek daha doğru olur. Çünkü birazdan incelediğimizde göreceğiniz gibi olay bir hobinizi kullanarak sağlıklı beslenme açısından kişisel-ailevi tatmin sağlamak ve ekolojik dengeye biraz da olsa katkıda bulunmaktır. Aslında organik tarımla gayet yakından ilişkilidir bu konu, bir alt kümesi gibi düşünebilirsiniz. Aradaki fark nedir diye soracak olursanız şöyle doğaçlama bir sıra yapabiliriz:

  • Organik tarımda tıpkı diğer çiftlikler gibi büyük çapta üretim ve ticaret söz konusudur. Dolayısıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından belirlenen standartlar ve sertifikalar çerçevesinde üretim yapmanız gereklidir.
  • Organik bahçecilik ise işin püf noktalarını bildikten, gerçekten dikkatinizi verdikten ve biraz da tecrübelendikten sonra özgürce yapabileceğiniz; kendi çalışma stilinizle hobinizi geliştirebileceğiniz bir aktivitedir. Çünkü organik tarım gibi bir ticaret söz konusu değildir, insanlara sunulan herhangi bir ürün de yoktur. Yani balkonda saksı yetiştirmek kadar serbest ve özgür bir faaliyettir.

Organik bahçeciliğin tanımı nedir?

Organik tarım ile ilişkisini belirten girişten sonra daha sade bir tanım yapalım: Organik bahçecilik; organik tarım kurallarından esinlenmek ve prensiplerine uymak kaydıyla kendi bahçenizde herhangi bir kimyasal girdi olmadan ürün yetiştirmeniz, doğayla iç içe; hem ekolojiden faydalanan hem de ekolojiye katkıda bulunan bir çalışmadır. Evet; daha serbest ve rahat bir çalışma alanıdır fakat dikkat etmeniz gereken temel kurallar organik tarımın neredeyse tamamen aynısıdır.

Hemen bir örneklemeyle anlatalım: Ali Bey; şehirde gayet merkezi, her yere rahat ulaşabileceği bir evde yaşamaktadır. Ürün yetiştirebilmek için yeterli olacak büyüklükte bir bahçesi de vardır evinde… Uzun süredir bu bahçe ve dekorasyon işine el atmayı düşünen Ali Bey aynı zamanda piyasadaki ürünlerin sağlıksız, katkı maddeli, hatta kim bilir GDO’lu olmasından şikayet etmekte ve şehirde sağlıklı beslenmenin bir yolu olamaz mı diye düşünmektedir. Laf aramızda; şehirde oturmasına rağmen bahçecilik ve tarım işlerine de gayet meraklıdır ve eli yatkındır Ali Bey’in..

İşte bu Ali Bey; herhangi bir kimyasal yöntem kullanmadan, toprağı doğal yollarla besleyip, yine tamamen doğal meyvelerin toplanacağı bir ekosistem yaratmak ister. Tabii ki kendi bahçesinde. Bu amaç doğrultusunda toprağın kalitesini ve mineral değerlerini ilgili makamlara danışıp test ettirdikten ve gerekiyorsa birtakım ıslahlar yaptıktan sonra bahçesine meyve tohumları eker. Ali Bey’in en başlarda çok fazla vakti ve bütçesi yoktur. Sadece 3-4 fide ya dikmiştir ya da dikmemiştir. Ama zamanla toprağın mineral ihtiyacını doğal yollarla karşılaması, istikrarlı bir şekilde bahçesiyle ilgilenmesi ve kimyasal ilaçlama gübreleme yöntemleri kullanmaması sayesinde çok daha büyük bir meyve-sebze bahçesinin sahibi olur. Hem de tamamen saf, sağlıklı, herhangi bir böcek istilasına maruz kalmamış bitkilerle!… Sonrasında mı; bir süre daha şehirde yaşamaya mahkum olan Ali Bey; hem bu hayatının içinde sağlıklı meyve-sebzelerin tadına bakma şansı bulur, hem de kendini tarım ve bahçecilik alanlarında geliştirerek sonraki olası daha büyük çalışmaları için hazırlık yapmış olur. En önemlisi de Ali Bey; yapay ve suni bir müdahalede bulunmadan yaptığı bu çalışmalarla ekolojik dengeye tarifi imkansız bir katkıda bulunur ve kent ekosisteminin biraz da olsa normale dönmesini sağlar. Birkaç yıl sonrasında da aynı Ali Bey; büyük ihtimalle bütün bu uğraştığı şeylerin cazibesine kapılacak ve tamamen kırsal, büyük üretimler yapabileceği bir yere göç ederek yeni mesleği olan organik tarım ve bahçecilik ile uğraşmaya başlayacaktır.


Evet arkadaşlar; eğer aklınızda yukarıdaki örneğe benzer bir senaryoyu hayata geçirmek gibi bir düşünce bulunuyorsa bu; organik bahçeciliğin ta kendisidir. Son cümle hariç tabi, isteyen göç eder istemeyen etmez… Önemli olan kısım; söz konusu alanı organik bahçecilik için dekore etmektir.

İlerleyen yazılarda organik bahçecilik temel kilometre taşlarından da bahsedeceğiz. Sizler de yorumlarınızı ve düşüncelerinizi lütfen esirgemeyin, sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*