Organik bahçecilik yapmak isteyenlere 5 önemli tavsiye

Organik bahçecilik; şehirdeki bahçeli müstakil evlerinde oturanların, hobilerini gerçekleştirebileceği bir bahçesi olanların son yıllarda en çok rağbet ettiği aktivitelerden biridir. “Şöyle mis gibi kendi bahçemde kendi ürünümü yetiştireyim. Katkısız, doğal meyve sebzelerin ben de tadına bakayım.” diye düşünülerek başlandığı çok olsa da, bir kişinin organik bahçeciliğe başlama sebepleri değişiklik gösterebilmektedir. Yani; hem çevre kirliliğine ve sağlıksız beslenmeye dikkat çekmek isteyenler de olabilir. Hem de sadece bağ bahçe işleriyle uğraşmaktan hoşlananlar da olabilir.

Bu yazımızda ise amacı ne olursa olsun organik bahçeciliğe başlamak isteyenler ve “iyi, işinin ehli bir organik bahçeci” olmayı hedefleyenler için değerli olabilecek 5 tavsiyeyi sizlere sunmak istedik:

1) Olabildiğince kaliteli toprak kullanın

Bahçenizde bulunan doğal toprak da bunun için yeterli olabilir. Fakat şehir ortamında yapılmaya çalışılan bir organik faaliyet düşünüldüğünde pek çok kez toprak verimi yetersiz olmakta, dışarıdan katkıya ihtiyaç duymaktadır.

Hatta dışarıdan temin edilecek olan toprağın da genelde kumul, mineralsiz yapıda olmasından dolayı bu da yetersiz kalmakta, dolayısıyla verimli bir organik bahçecilik yapmak zorlaşabilmektedir.

Bu yüzden; gübre, mineral ve çeşitli değerler açısından olabildiğince verimli bir toprak kullanmak sizin için en iyisi olacaktır. Dünyadaki en güzel hobilerden biriyle uğraşıyorsunuz, bira paraya kıyın…:)

2) Bitkilerin yerleşimini en verimli sulamaya göre yapın

Bahçenizin dışarıdan görünüşü tabii ki önemlidir.Fakat estetik kaygısıyla bitkileri olabilecek en verimsiz şekilde yerleştirirseniz, sulama tekniklerinden habersiz bir şekilde bu işe el atarsanız istenmeyen durumlar ortaya çıkacaktır.

Bütün ürünleriniz talan olur, yaptığınız bahçecilikten hiçbir verim alamazsınız demiyoruz. Ama normalde yeterli olandan o kadar çok emek ve su harcarsınız ki, bir süre sonra işten bile soğuyabilirsiniz.

Verimli dizilim de bölgenizin yıllık yağış miktarına ve yetiştireceğiniz bitki çeşidine göre değişiklik geçirecektir.

3) Bahçenizde mutlaka yerel bitki çeşitlerinden de bulunsun

Belki de zaten yetiştirmek istediğiniz bitkiler yerel çeşitleridir, o zaman ne ala… Ama eğer biraz daha özel ve bölgede bulunmayan çeşitleri organik tarım ve bahçe esaslarına göre yetiştirmek niyetindeyseniz, mutlaka araya yerel, bölgedeki ekosistemle ve iklimle beraber evrim geçirmiş ürünlerden de serpiştirin. Bu; yeni ürünlerinizin bölgeye adapte olmasını kolaylaştıracak, çevredeki diğer canlılar, bitkiler ve topraktan oluşan ekolojik zinciri bahçenize çekerek verimi çok daha fazla arttıracaktır.

4) Çimenleri azaltın

Organik tarım ve bahçecilik konusunda yapılan son çalışmalar göstermektedir ki, bahçenin %40’ından fazlasının çimlerle kaplı olması verimliliği düşürmekte ve fazladan emek harcanmasına sebep olmaktadır.

Tabii ki fazladan yeşillik her zaman daha iyidir. Hem estetik hem de toprağın canlılığının bir göstergesi olarak.. Fakat gerçek bir organik bahçecilik istiyorsanız, toprakta olabildiğince boş alan bırakarak nefes almasını sağlamalı ve su tüketimiyle emek miktarını düşürmelisiniz.

5) Malç kullanımını sakın ha sakın ihmal etmeyin

Özellikle organik kalıntıları (saman çöpleri, odun kalıntıları, vs.) kullanarak yapacağınız malçlama işlemi; bitkilerin nem miktarının optimize edilmesini sağlayacaktır. Nem miktarının ayarlanmasına katkıda bulunması dolayısıyla sıcaklığı da istenen seviyelerde tutacak, ayrica toprağın mineral zenginliğine ve bunun bitkiye akışına katkıda bulunacaktır.


Sonuç: Şehirimsi, bahçeli mustakil, hobi bahçesi, vs. vs. Her nerede organik bahçecilik yapıyor olursanız olun; verimli bir toprak, yerel bitkilerin çekeceği ekosistem ve organik atıklar, malçlar yardımıyla yaratacağınız steril olmayan, doğal bir ortam ile son derece az emek, su ve zaman harcayarak en verimli ürünleri toplamanız mümkündür.

Okullarımızdan bu başlıca öneriler dışında tavsiye verecek olanlar varsa mutlaka yorum kısmına bekleriz.

Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*