Organik hayvancılığın avantajları nelerdir?

Doğal, organik ve sağlıklı gıdalarla beslenme konusunda insanlığın hassasiyeti arttığından beri organik hayvancılık; kuzeni olarak kabul edilebilecek organik tarım gibi konularla doğru orantılı olarak önem kazanan bir iş koludur. Malum; kendilerini büyükşehirlerin ve metropollerin stresli ortamına hapseden, burada daha fazla kazanç ve sözüm ona “güvenli yaşam” uğruna kendini beyaz yakalı, plazalı, vs. vs. mesleklere hapseden insanlık; yan etki olarak fizik ve beden sağlığına dair sorunların baş göstermesi sonucunda doğal beslenmenin yollarını arar olmuştur.

Yukarıda tek paragrafla anlatmaya çalıştığımız gidişat sonucunda organik ve sağlıklı besinler üreten sektörler de daha önce hiç olmadığı kadar parlamıştır. Gelecek yıllarda da yükselişleri kaçınılmazdır.

Bu yazımızda ise; yükselişe geçen sektörlerden biri olan organik hayvancılığın avantajlarından bahsedeceğiz. Yani; klasik yollarla yapılan geleneksel hayvancılığa göre ne tür avantajları vardır ve hangi yönlerle öne çıkmaktadır? Eğer bu konudan önce organik hayvancılığın tanımını ve faaliyet alanlarını merak ediyorsanız Organik hayvancılık nedir? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz. Fazla uzatmadan araştırma yapmak isteyen okuyucular için maddeleri sıralayacak olursak; organik hayvancılığın geleneksel hayvancılık usüllerine göre sahip olduğu avantajlar şu şekildedir:

  • Hayvan refahı bakımından organik hayvancılığın bariz bir şekilde daha uygun olduğu bilinmektedir. Malum; hayvan refahı ne kadar dikkat edilen ve yüksek seviyede bir kriter olursa; elde edilecek etin ve sütün verimi, insan sağlığına uygunluğu da o derece artacaktır.
  • Organik hayvancılıkla yetiştirilen sürüler; organik gıdalarla beslendikleri ve sağlıklarını bozacak doğal olmayan etkenlerden izole edildikleri için çok daha verimli, sağlıklı, olası hastalıklardan korunmuş olarak yetişirler. (Doğal olmayan etkenlerden izole olmak günümüz dünyasını anlatan çok ironik bir cümle oldu:))
  • Organik hayvancılıkta hormon, antibiyotik gibi hayvan sağlığını yapay bir şekilde denetleyen ilaçlara veya kimyasal gübre gibi sanayi ürünü katkı maddelerine ihtiyaç duyulmadığı için hem hayvan sağlığı, hem de ürün verimi artmaktadır. Aynı zamanda söz konusu maddelerden tasarruf edilmesi sayesinde işletme sahibine de kazanç sağlamaktadır.
  • Geleneksel hayvancılıkta atık olarak kabul edilen maddeler bile organik hayvancılıkta bir şekilde ekolojik döngüye geri katılır. Böylece insan üretimi olmasına rağmen doğanın yapısı bozulmadan kendi kendini döndürmeye devam etmesi sağlanır. Örneğin; hayvan gübreleri meralarda veya otlatılan çayırlarda kullanılır. Böylece gübre de dahil olmak üzere doğada çöp diye bir şey olmadığı ıspatlanmış olur.:)
  • Girişimcilere olan faydasına değinecek olursak; organik hayvancılık özellikle ihracat yapılması halinde çok karlı bir sektördür. Tıpkı organik tarımın tarihçesinde olduğu gibi aynı senaryo tekrar etmektedir: Avrupa ve gelişmiş ülkelerde organik hayvancılığa olan duyarlılık şu an daha yüksek durumda olduğu için, Türkiye ve benzeri ülkelerde yapılan üretimin iç pazar yerine ihracata yönelik olması daha kazançlı bir seçimdir. Bunun sonucu olarak; organik hayvancılık ihracatı diğer usüllere göre %20’ye varacak oranlarda daha karlı olmaktadır.
  • Çayır hayvanlarında olduğu gibi kümes hayvanlarının sağlığı ve gelişimi için de bu alternatif çok daha verimlidir. Organik hayvancılık esaslarına göre yetiştirilen kümes hayvanlarında olası sağlık sorunlarına daha az rastlanmakta; daha sağlıklı et ve yumurta üretimi sayesinde uzun vadede daha yüksek kazançlar sağlamaktadır.
  • En önemlisi de; ekoloji dostu bir şekilde yürütüldüğü için organik hayvancılık; tarımsal alanlara verilen zararı ve tarıma köstek olacak şekilde yaratılan kirliliği en aza indirmektedir.

Herhangi bir atılım yapmayı düşünenler için sıralayacak olursak organik hayvancılığın avantajları bu şekildedir. Tabii ki objektif bir bakış açısıyla bir sonraki yazıda dezavantajlarını da ele alacağız. Sizler de tecrüblerinizi veya görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilir, hatta sitemizde yazacağınız bir makale ile bilgilerinizi tüm okurlarımıza ulaştırabilirsiniz.

Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*