Organik hayvancılığın dezavantajları nelerdir?

Organik hayvancılık; sağlıklı beslenme ve ekolojik dengeyi korumanın önem kazandığı günümüzde organik tarımın peşi sıra önem kazanmakta olan bir sektördür. Her ne kadar çok daha yeni ve gelişmekte olan bir iş kolu olsa da; ama 5 yıl, ama 50 yıl sonrasında organik hayvancılığın Türkiye’nin ve dünyanın beslenme standartlarında çok önemli bir yere sahip olacağı kesindir. Organik tarım ile kıyaslanmasını şöyle açıklayacak olursak organik hayvancılık; henüz organik taırmın 1990’larda yeni yeni tanındığı ve iç pazardan çok ihracata yönelik çalışıldığı evrelerini yaşamaktadır.

Daha öncesinde organik hayvancılık ile ilgili giriş niteliğinde yazılar yazmış ve okuyucuya kısa bilgiler vermeye çalışmıştık. Bunlardan birkaç tanesine göz atmak isterseniz “Organik hayvancılık nedir?” yazısından sektörün tanımını ve prensiplerini, “Organik hayvancılığın avantajları nelerdir?” yazısından da geleneksel usüllere göre sahip olduğu artıları bğalantılara tıklayarak okuyabilirsiniz.

Şimdiyse hem organik hayvancılığı teorik olarak merak edenler hem de somut adımlar atarak bu işi yapmak isteyenler için olası dezavantajlardan bahsetmek istiyoruz. Dezavantaj yok mu? Hiç olur mu öyle şey, tabii ki var… Her sektörde olduğu gibi organik hayvancılıkta da sizi bazı zorluklar bekliyor ve bunu tarafsızca belirtmek istedik.İşte maddeler halinde ve kısa açıklamaları ile organik hayvancılığın dezavantajları:

1)Geleneksel hayvancılığa göre daha fazla bilgi ve donanım gereklidir

Herkesçe bilinen hayvancılık, organik olan seçeneğe göre ulaşılması daha kolay, bilimsellik ve teorik bilgiden çok tecrübeye dayalı ve daha çok kişinin yapabileceği bir meslektir. Organik hayvancılık ise dayandığı organik gıda, ekolojik döngüye zarar vermeme gibi prensiplerin uygulanma zorunluluğu sebebiyle daha meşakkatlidir.

2)Yukarıdaki madde ve sonuçları doğrultusunda iç pazarda henüz yeterince yaygınlaşmamıştır

Yazının başında da söylediğimiz gibi organik hayvancılığın en büyük dezavantajı bu hususlardan kaynaklanmaktadır. Hem bilgi ve donanım gerektirmesi, hem masraflı olması hem de uygulama sahasının kısıtlı olması sebebiyle iç pazarda henüz hak ettiği müşteri kitlesine ulaşamamıştır.

3)Geleneksel usüle göre verimi de hayli düşürmekte ve kar potansiyelini önemli ölçüde azaltmaktadır

Zaten yapılması gereken harici bilgi ve maddi yatırımı ve günümüzdeki durumunu düşündüğümüzde organik hayvancılığın kar elde etme konusunda biraz daha zorlayıcı olabileceğini tahmin etmek kolaydır. Ayrıca bu sebepten ötürü organik hayvancılığın; yeterli ar-ge ve verim çalışmaları yapılmadığı müddetçe kısa vadeli gelişiminin biraz yavaş ilerleyeceği ön görülmektedir.

4)Yem kaynağı, yem üretimi ve hatta yemlemeye kadar olabilecek tüm aşamaların organik kökenli olması gerekmektedir

Bu da önemli bir dezavantajdır. Çünkü organik hayvancılıkta sürünün yine organik gıdalarla beslenmeleri gerektiği için; sürdürülebilir tarımda bağımsız bir şekilde faaliyet göstermesi mümkün değildir. Bu da organik hayvancılık zincirini daha da meşakkatli ve zahmetli yapmakta, üretici için önemli bir meşguliyet yaratmaktadır. Organik hayvancılık esaslarıyla büyütülen veya sonradan dahil edilen hayvanlarla ilgili kurallara daha önceki yazılarımızda da değinmiştik.

5)En önemli dezavantajlardan biri de, hayvanların numaralandırılma ve kayıt tutulma zorunluluğu sebebiyle üretim hızı yavaşlamaktadır

Yetiştirme ve besleme usülünün tamamen organik olmasına dikkat etmek amacıyla tüm sürü hayvanlarının numaralandırıldığını, kaydının tutulduğunu ve birer kimlikleri varmışçasına muameleye tabi olduklarını düşünün. Bu durum; tabii ki normal koşullarda yapılan hayvancılığa göre daha yavaş bir beslemeye ve üretime sebep olacak; kaliteyi ve sağlığı arttırmakla birlikte hizmet hızını da yavaşlatacaktır. Organik hayvancılığı geliştirme çalışmalarında üzerine düşülmesi gereken en önemli sorunlardan biri de budur.


Organik hayvancılığın dezavantajları sorulduğunda en çok kanayan ve en çok dikkat edilmesi gereken konular bunlardır. Sizler de bu konuda görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilir veya bizlerle iletişime geçerek sitemizde yazınızı yayımlayabilirsiniz. Hoşça kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*