Organik hayvancılık nedir? Temel esasları nelerdir?

unnamed

Beslenme ve sağlık gibi sektörlerde çevreci fikirlerin yaygınlaşması, doğa dostu ve yeşili koruyan arzların daha geniş tüketici kitleleri tarafından tercih edilmesi; çevrecilik ve sürdürülebilirlik gibi hususların yetkilileri akla gelebilecek tüm sektörlerde uygulama yollarının aranmasına sevk etmiştir. Beslenmemizin iki temel kaynağı olan tarım ve hayvancılıkta da hem daha tasarruflu, hem daha sağlıklı, hem de daha çevreci imkanların yaratılması; bu yeşili koruyan ve gözeten girişimlerin kökeni olmuştur denebilir.

Dolayısıyla organik hayvancılık; organik tarımla ve beslenme sektöründeki benzer atılımlara paralel olarak ortaya çıkmış ve tüketicilerin hizmetine sunulmuştur.

Kendine has bir tanımını yapacak olursak organik hayvancılık; besi hayvanlarının tamamen organik ve sürdürülebilirliğe uygun gıdalarla beslenmesine ve yapay olmayan, genetiği bozulmamış bir şekilde yetiştirilip kesilmesine dayanır. Organik tarım ile koordine bir şekilde çalıştığını belirtmemiz bu yüzdendir.

Fakat organik hayvancılığın esasları tabii ki hayvanların organik gıdalarla beslenmesinden ibaret değildir. Bunun yanı sıra hayvanların herhangi bir sağlık sorunun olmadığı, genetik ya da fiziksel herhangi bir rahatsızlık taşımayıp hastalığa dayanıklı olmaları bir o kadar önemli olan diğer unsurlardır. Çünkü herhangi bir hayvan ırkının kendisinin hastalıklara karşı bağışıksız olup çevre koşullarına adapte olamaması veya genetiği değiştirilmiş gıdalarla beslenmesi; olayı organik hayvancılık olmaktan çıkartacak ve tüketiciye verilen doğallık, sağlık güvencesi sağlanamayacaktır.

Dolayısıyla organik hayvancılığın en önemli iki konusunu birer cümleyle şöyle sıralamak mümkündür:

1) Besi hayvanlarının hem genetik hem de fiziksel açıdan sağlıklı, herhangi bir hastalığa veya kalite eksilmesine mahal vermeyecek üyelerden olması

2) Hayvanların beslendiği gıdaların Tarım Köy İşleri Bakanlığınca belirlenmiş organik tarım esaslarınca üretilen organik ve doğal ürünlerden oluşması

Bu hususlar gerçek bir organik hayvancılık için o kadar önemlidir ki; herhangi bir eksiklik bulunması halinde bunun geleneksel yöntemlerle giderilmesi gerekmekte; aksi halde ilgili klas ve belge kuruluşlarınca kesinlikle organik hayvancılık yapma izni verilmemektedir.

Bu duruma basit bir örnek vermek gerekirse; organik hayvancılık kurallarına göre yetiştirilen kısım bir sürü oluşturmak için yeterli değilse; geleneksel ve konvensiyonel hayvancılıkta yetiştirilmiş hayvanlardan gerekli izinler ve denetimler yapıldıktan sonra katılım yapılabilmekte, adapte olmaya yönelik bir geçiş sürecinden sonra eski organik hayvancılık uygulamalarına devam edilmektedir.

Buna ek olarak sürüde sağlık açısından dezavantaj oluşturacak herhangi bir durumun tespit edilmesi veya çevre koşullarında zorluk çekilmesi gibi durumlarda da benzer katkılar sağlanabilmektedir.

Sonuç olarak organik hayvancılık; organik tarımın sunduğu o sağlıklı, doğal, katkı maddesiz beslenme imkanını et tüketiminde de sağlayan; ekolojik, çevreci ve sağlıklı beslenme açısından her geçen yıl ağırlığını arttırmakta olan bir sektördür. Çevreci bir iş fikrini hayata geçirmek isteyenler ve hayvancılık işini yapabileceğini düşünenlerin; organik hayvancılık hakkında araştırma halinde olmaları ve fırsat bulmaları halinde uygulamaya geçmeleri tavsiye edilir.


Organik hayvancılık ile ilgili tanım niteliğinde vereceğimiz bilgiler bu kadardır. Avantajlarına, dezavantajlarına ve yaparken dikkat edilmesi gerekenler yönelik sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

1 Trackback / Pingback

  1. Organik hayvancılığın avantajları nelerdir? | YER-SU

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*