Organik hayvancılık yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Organik hayvancılık, organik tarımla paralel bir şekilde yükselen ve her geçen yıl popülerliğini arttıran meslek dallarından biridir. Besinlerin organik, doğal, sağlıklı olması konusundaki hassasiyet sadece tarım ürünleriyle sınırlı kalmamakta, artık birçok insan et ürünlerinde de organik, doğal koşullarda yetişmiş olanları tercih etmektedir. Organik tarımla kıyaslandığı zaman tabii ki henüz çok geridedir. Hele ki ülkemizde organik hayvancılığın daha kat etmesi gereken çok mesafe vardır. Bunun başlıca sebebi tabii ki organik tarım olmadan organik hayvancılığın gelişmesinin de pek mümkün olmamasıdır.

Organik hayvancılığın gelişimine dair analizler şöyle bir beklesin. Bizler bu yazımızda somut adımlar atmak isteyenler için organik hayvancılıkta dikkat edilmesi gerekenlere dair bir yazı hazırladık. Biraz kendi araştırmalarımız biraz da etraftan edindiğimiz bilgiler neticesinde organik hayvancılığa başlamak isteyen birisinin kesinlikle aklından çıkarmaması gereken hususları kısaca sıraladık. Eğer bunlara geçmeden önce organik hayvancılığın teorisi hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorsanız şu yazılara tıklayarak onları da okuyabilirsiniz:

Şimdi de yazımız için hazırladığımız maddeleri sıralayalım. Okuyucuyu fazla yormayacak şekilde hazırladık, işte karşınızda organik hayvancılık yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Tür ve ırk seçimi yaparken mutlaka ama mutlaka yerel koşullar ele alınmalıdır. Organik hayvancılığın mantığı doğal ve yapay olmayan koşullarda sürü yetiştirmek olduğu için bulunduğunuz bölgenin ikliminde normalde yaşamayan bir türü veya ırkı seçmeniz sizi sıkıntıya sokabilir. Yani kişisel hayallerinizden çok çevre şartlarına öncelik vermelisiniz.
  • Organik hayvancılık için en sevilen seçenek, doğrudan organik koşullarda doğup yetiştirilmiş hayvanlardır. Ama özellikle en başlarda olmak üzere illa ki konvansiyonel hayvancılıkla yetiştirilen hayvanlardan geçiş olacaktır. Bu geçiş dönemine dair yapılması gerekenler, organik hayvancılığa alınabilecek hayvanlarda aranan minmum yaş, vs. özellikler devletin yönetmeliklerinde mevcuttur. Dikkatlice okumalısınız.
  • Organik hayvancılıkta kesinlikle embriyo transferi gibi yapay yöntemlerle çoğaltma kullanılamaz. Hayvanlar mümkün olduğunca doğal koşullarda üremelidir. Bunun dışında da en fazla saklanan spermalarla yapay tohumlama seçeneği tercih edilebilir.
  • Hayvanların yetiştirilmesinin yanı sıra organik hayvancılık yapılacak bölgenin de yönetmeliklerde belirtilen koşullara uygun olması gereklidir. Aksi halde klas kuruluşlarıyla ve izin belgeleriyle sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Son madde olarak; organik hayvancılık yapan diğer insanlarla mutlaka iletişime geçmeli, yaşadığı zorluklar ve püf noktalar hakkında bizzat bilgi almalısınız. Ayrıca “Ya uzun uzun karmakarışık yasalar” demeden ilgili yönetmelikleri elinize alıp güzel güzel okumalısınız. Her işin başı meslektaşınız olan kişilerden çekinmeden yardım almak ve sizi ilgilendiren kuralları dikkatlice okumaktan geçer.

Organik hayvancılıkta dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar bunlardır sevgili okurlar. Özellikle son maddeye dikkat edilmemesi halinde insanın başına gelecek zorluklar, organik hayvancılık yapan takipçilerimizden edinilen bilgiyle sabittir.

Sizler de bu konuda belirtmek istediklerinizi yorum kısmından çekinmeden yazabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*