Organik hayvancılık yapmak istiyorum

Organik tarımda ve diğer tüm gıda sektörlerinde çevreci, sağlıklı beslenmeye yönelik uygulamalara dikkat edilmeye başlanmasına paralel olarak organik hayvancılık da gelişim gösteren iş kollarından biri olmuştur. Kısaca ne olduğundan ve hangi prensiplere dayandığından bahsettiğimiz “Organik hayvancılık nedir?” başlıklı yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazımızda ise somut olarak organik hayvancılığa başlamak isteyenler için; temin edilmesi gereken belgeler, yatırılması gereken sermaye miktarı, dikkat edilmesi gereken hususlar gibi işe yönelik durumlardan söz edeceğiz.

Organik hayvancılık nasıl yapılır?

Bildiğiniz gibi organik hayvancılık genel hatlarıyla besi hayvanlarının organik tarım ürünleri ve benzer doğal koşullarda beslenmesinde sağlanmaktadır. Bu yüzden de daha detaylı bir düzenleme çıkıncaya kadar tıpkı organik tarım gibi “Organik Tarım Kanunu” ve sonrasında çıkartılan “Organik Tarım Yönetmeliği”ne tabidir. Bu kanunların gelişimi ve düzenlendiği tarihler hakkında bilgi edinmek isterseniz “Türkiye’de organik tarımın tarihi süreci ve gelişimi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Organik hayvancılık sertifikası nasıl alınır?

Dolayısıyla; organik hayvancılık yapılacak bir işletme açmak isteyenlerin bu kanunlarda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli başvuruları yapmaları ve denetleme aşaması için yetkilileri beklemesi gereklidir. Organik hayvancılık işletme ruhsatı da tıpkı organik tarımda olduğu gibi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca onanmış klas ve sertifika kuruluşlarınca yapılmaktadır. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile ilgili mercilerden rahatlıkla edinebilirsiniz.

Organik hayvancılık işletme kuralları

Gerekli izinler ve sertifikalar alındıktan sonra yapılması gerekenler tabii ki bununla sınırlı değildir. Hayvanların yetiştirilmesi ve organik esaslara göre beslenmesi için bakanlıkça gerekli görülen, her işletmenin uyması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar daha çok hayvanların arazi üzerindeki otlamaları sırasında sahip olması gereken standartlar ile ilgilidir. Fakat organik hayvancılık ile ilgili bu düzenlemelerin pek çoğu; normal koşullarda doğup büyüyen hayvanların organik beslenme ve yetiştirme esaslarına adapte olması ve “organik hayvan” olarak kabul edilebilmesiyle ilgilidir. Buna göre:

  • Normal(konvansiyonel) koşullarda yetisen besi hayvanlarından buzağının 6 aylıktan, kuzunun 1,5 aylıktan büyük olmaması, etlik civcivin 2 günlükten fazla olmaması gibi yaş sınırları mevcuttur. Besi hayvanlarının çeşidine göre tüm ayrıntılar ilgili yönetmelikte belirtilmiştir.
  • Her çeşit besi hayvanının kg başına sahip olması gereken iç ve dış alan gibi zorunluluklar da yönetmelik esaslarında belirtilmiştir.
  • Aynı şekilde belirli bir büyüklükteki otlak arazisinde veya organik kümes hayvancılığında sahip olunabilecek maksimum sayı da söz konusu yönetmeliklerde belirlenmiştir. Tüm işletmelerin hayvanların sahip olacağı bu standartlara uyum sağlaması zorunludur.

Yukarıdaki kurallardan özellikle konvansiyonel koşullardan gelen besi hayvanlarının organik hayvancılığa adaptasyonuyla ilgili olanlar çok önemlidir. Çünkü belirli bir olgunluğa erişen bir sürü üyesinin, daha sonra yapilan besin değişiklikleri ve mekansal adaptasyon ile organik esaslara uyum sağlaması pek mümkün olmayacaktır.

Ayrıca hayvanların beslenmesi ve büyütülmesi ile ilgili daha ayrıntılı kurallar da yine aynı yönetmelik çerçevesinde mevcuttur. Yazı başında linkini verdiğimiz organik hayvancılık nedir yazısında da bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Konuya meraklı olanlar Organik Tarımın Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’e buradan ulaşabilirsiniz.


Evet sevgili okurlar. Organik hayvancılık yapmak isteyenlere genel olarak vereceğimiz tavsiyeler bunlardır. Eklemek istediklerinizi yorum kısmından rahatlıkla belirtebilir ve görüşlerinizi herkesle paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın..

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*