Organik tarım nedir?Nasıl yapılır?

“Daha temiz bir dünya”, “sürdürülebilir yaşam” gibi konulara değindiğimiz zaman yenilenebilir enerji ve geri dönüşümün yanı sıra tarım ve hayvancılık da son derece önemli bir husustur. Neden diye soracak olursanız; tahmin edeceğiniz gibi modernleşen (!) dünyanın çevre kirliliği, katkı maddesi gibi artık klasikleşmiş sorunlarından beslenme kaynaklarımız da nasibini almış, en doğal yaşam diye bildiğimiz sektörlerinde bile yabancı maddelerle, endüstriyel kalıntılarla dolmasına sebep olmuştur. En temel iki beslenme kaynağı olan tarım ve hayvancılığı kıyasladığımız zaman ise hayvancılıktan da ziyade tarımın ve tarımsal ürünlerin bu durumdan fazlasıyla etkilendiğini görürüz.

İşte yanlış sanayileşme ve endüstrileşmenin temel beslenme kaynaklarımız üzerinde yarattığı olumsuz etkiler sonucunda bazı duyarlı insanlar; bu duruma bir çözüm bulunabilmesi için çalışmalara başlamış, bugünkü anlamıyla organik tarımın temellerini atmışlardır.

Organik tarım nedir?

En basit tanımıyla organik tarım; bitkinin verimini ve sağlığını arttırmak amacıyla hormon, katkı maddesi, yapay gübre gibi şeylerin kullanımını reddeden, ürünün başından sonuna büyüme sürecinde doğal kaynakları kullanıp, söz konusu bitkiye yabani ortamdaymış gibi hissettirecek şekilde yetiştirildiği bir tarım çeşididir.

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu ise organik tarımı şöyle tanımlamaktadır:

Organik tarım toprakların, ekosistemin ve insanların sağlığının sürdürülmesini sağlayan bir üretim sistemidir. Olumsuz etkilere yol açan girdilerin kullanımına karşı ekolojik süreç, biyoçeşitlilik ve bölgesel koşullara adapte olmuş döngüye dayanmaktadır. Organik tarımın hedefi gelenek, yenilik ve bilimi birleştirerek paylaştığımız çevreye faydada bulunmak ve adil ilişkilerle yaşamın içinde yer alan herkes için iyi bir hayat sağlamaktır.

Sürdürülebilir ve doğal bir yaşamın en önemli etkenlerinden olan organik tarıma ait çalışmalar; ilk kez 1910 yılında Albert Howard’ın “Tarımsal Vasiyetname”si ile başlamış, daha sonra gelişim süreci sürekli devam etmiştir. Organik tarımın tarihsel sürecine ve gelişimine sonraki yazılarımızda ayrıntılı olarak değineceğiz.

Ana hatlarıyla organik tarımın hassas olduğu ve dikkat çekmek istediği iç hususu ele alacak olursak şu şekildedir:

-Tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde hormon, suni gübre, katkı maddesi gibi yapay malzemelerin kullanılmaması

-Tarım yapılırken ekolojiye ve doğal yaşama saygılı olunarak çevreye zarar verilmemesi, doğal dengeye saygılı olunması

-Tarım ürünlerinin sağlıklı ve doğal olmasının yanı sıra sürdürülebilir yeşil ekonomiye, sosyal yardımlaşmaya ve dayanışmaya önem verilmesi

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*