Organik tarım yapmak isteyenler neler dikkat etmelidir?

Organik tarım; sağlıklı beslenmek isteyenler veya çevreciliğe yeni merak saranlar tarafından genelde bir hobi, küçük çapta ürünler elde edilecek bir uğraş gibi görülür. Fakat içinde bulunduğumuz 2016 yılı ve sonrası itibariyle organik tarım konusundaki bu yaklaşım kesinlikle yanlıştır. Daha önceki tartışmalarda da bahsettiğimiz gibi organik tarım; Türkiye’de sahip olduğu yaklaşık 25-30 yıllık bir tarihçe sonrasında kendini kabul ettirmiş ve rayına oturmuş bir sektör halini almıştır. Yani başka herhangi bir sektörde üretim ve pazarlama bazında dikkat edilmesi gereken unsurların neredeyse tümü organik tarım için de geçerlidir. Tabii ki yeşil ekonomiye ve ekolojist anlayışa uygun olacak şekilde…

Bundan önceki yazılarımızda organik tarımın ne olduğunu hiç bilmeyenlere veya dünyadaki ve Türkiye’deki geçmişini merak edenlere yönelik yazılar yazmıştık. Genel kültür niteliğindeki bu yazılarımıza organik tarım kategorimize göz atarak ulaşabilirsiniz.

Çevrecilik ve sağlıklı beslenme açısından önemine yeterince değindikten sonra da hayata geçirmek isteyenler için organik tarımı bir “çevreci iş fikri” statüsünde değerlendirmiş ve dikkat edilmesi gerekenleri belirtmiştik. “Organik tarıma başlamak istiyorum.” yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilir, bu işe tenezzül etmeden önce neleri bilmeye ihtiyacınız olacağını okuyabilirsiniz.

Şimdi de organik tarım işine zaten başlamış olanlar veya gerekli başvuruları yapanlar için; işi yönetmek esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği, nelerden sakınılması gerektiği gibi konularda nacizane fikirlerimizi sunacağız. Unutmayın; iş kurmak çok çok kolaydır. Ama sürdürülebilirlik ise bir o kadar zordur:

1) Sertifika ve izin sürecini sorunsuz bir şekilde atlatmaya özen gösterin.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından tanınmış durumda olan 17 kuruluş tüm Türkiye’de organik tarıma başlamak isteyenlerin gerekli denetimlerini yapmakta ve birçok konuda danışmanlık görevini de üstlenmektedir. Ayrıca söz konusu sertifikasyon ve onay aşamalarının klas kuruluşları tarafından büyük bir titizlikle ele alındığı, hiçbir detayın atlanmadığı organik tarıma başlamış olanlar tarafından ısrarla belirtilmektedir. Bu yüzden siz siz olun; izin alma sürecinde uzun vadede başınızı ağrıtabilecek hiçbir unsuru göz ardı etmeyin.

2) Tahmini üretim kapasitenizi ve hitap edeceğiniz kitlenin büyüklüğünü önceden planlamış olun.

Yani bu şu demektir: Organik tarımı şimdilik bir iş fikri olarak ele almak yerine hobi bazında mı yapacaksınız? Kendi başınıza veya yakınlarınızla beraber kendi yağınızda kavrulup gidecek misiniz? Yoksa yurt içi, hatta belki de yurt dışı dahil olmak üzere geniş bir pazara ürün satmayı mı hedefliyorsunuz? Gelecekte gelir-gider dengesi, iş planının olması gerektiği gibi yerine getirilmesi gibi konularda sorun yaşamamak adına bu aşamayı dikkatli bir şekilde ele almanız gereklidir.

Ayrıca küçük bir aile işletmesinden fazlasını düşünen girişimcilerin; tamamen içe kapanık, ticaret ve pazarlamanın tüm yönlerini reddeden bir anlayışı benimsemesi tahmin edersiniz ki doğru değildir. Organik tarım da artık küresel çapta kendine yer bulmaya başlayan bir sektördür ve sizin de buna uyum sağlayarak kurumsallığın pozitif yönlerinden faydalanmanız gerekebilir.

3) Organik tarımda artık pazarlama ve satış stratejileri de en az üretim kadar önemli bir pozisyondadır.

Bu herhangi bir hizmetin başlayıp yayılma sürecindeki klasik durumdur sevgili okurlar… İlk başlarda sınırlı sayıda bulunan üreticiler herhangi bir pazarlamaya ihtiyaç duymaksızın ürünlerini rahatlıkla beğeniye sunabilirler. Fakat üretici sayısı arttıkça ürünü müşteriye doğru bir şekilde pazarlamak ve doğru stratejileri benimsemek de önem kazanır. İşte organik tarımın şu sıralar girmekte olduğu süreç budur. Bir önceki maddede son paragrafta bahsettiğimiz unsurun hemen hemen aynısıdır.

Bundan dolayı sevgili girişimci adayı arkadaşlar; organik tarımın çevreciliğine ve sağlıklılığına verilmesi gereken değerden asla taviz vermemekle beraber pazarlama, satış, hatta gerekirse marka olma sürecini sakın ha ihmal etmeyin.

4) İşe başlamadan önce tecrübeli çiftlik sahiplerine danışmadan, işin zorluklarını öğrenmeden herhangi bir atılım yapmayın

Bu madde çok önemli.. Öncelikle organik tarımla uğraşan insanların tamamı bir bakıma ekolojist ve çevreci anlayışla çalışan doğa gönüllüleridir. Birçoğunun çiftliği de önceden randevulaşmak kaydıyla ziyaretçilere ve geçici işçilere açıktır. Organik tarıma başlamak istediğinizi belirtip bu çiftliklerden birini ziyaret etmeniz, vaktiniz varsa çalışmanız halinde size sonuna kadar yardımcı olacak ve işin tüm zorluklarını göstereceklerdir. Yani sadece internetten edindiğiniz bilgiler neticesinde işletmeyi kurmayın.

Ayrıca organik tarım; her ne kadar çevreci görüşte olup geleneksel tarım yöntemlerinden farklı olsa da sonuçta bir tarım işidir. Yani çiftçilik tecrübesi, o yoksa bile çiftçiliğe ve toprak işlerine yatkınlık gerektirir. Bu çalışma tarzına uygun olup olmadığınızın da kararını mutlaka vermiş olun. Bunun en iyi yolu da tabii ki gidip bir organik tarım çiftliğinde çalışmaktır.

5) Çiftliği kurdunuz diyelim. Hayırlı olsun. Artık siz romantik bir gönüllüden önce rakamlarla uğraşan, gerçekçi bir girişimcisiniz demektir. İş hayatınız boyunca bunu aklınızda tutarak hareket edin.

Organik tarım ve diğer çevreci sektörlerde iş kurmak isteyenlere yazdığımız yazılarda defalarca belirttiğimiz gibi; içinde bulunacağınız işler diğer tüm sektörlerde olduğu gibi disiplinli-azimli bir çalışma temposunu, iş planını gerektirecek türdendir. Büyükşehirlerde her gün patronunuzun ağız kokusunu çekerek yaptığınız işleri bırakıp; stresten ve kirli havadan uzaklaşıp kendi çiftliğinizi işletmek elbette çok güzel bir şey. Ama dediğimiz gibi; organik tarım yapıyorsanız, artık üretim ve pazarlama sürecinin daha önemli olduğu bir meslek sahibisiniz demektir.


Evet sevgili okurlar. Müstakbel organik çiftlik sahiplerine kendi görüşlerimiz ve tecrübelerimiz ışığında vereceğimiz başlıca tavsiyeler bunlardır. Eğer halen organik tarım işine devam ediyor ve yeni başlayacaklara önerilerde bulunmak istiyorsanız bunu yorum kısmından, en güzeli de sitemizin kadrosuna katılmak suretiyle kayıtsız şartsız gerçekleştirebilirsiniz.

Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın..

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*