Organik tarıma başlamak istiyorum

Gönül rahatlığıyla tercih edip kolları sıvayabileceğiniz çevreci iş fikirlerinden biri de organik tarımdır. Biliyorsunuz ki Türkiye’de organik tarım, 2016 yılına geldiğimizde bundan 10-15 yıl önceki az bilinen, niş konumundan kurtulup geniş kitlelerin kabul ettiği bir sektör haline gelmiştir. İnsanlar sağlıklı beslenme, sağlıklı yasam gibi konularda daha bilinçli hale geldikçe de yükselişine devam etmektedir. Bir genel kültür olması açısından göz atmak isterseniz “organik tarımın dünyadaki tarihi” ve “Türkiye’deki gelişim süreci” ile ilgili yazılarımıza bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hatta ondan da öncesinde organik tarımın ne olduğunu merak edenler “Organik tarım nedir?” adlı yazımızı da okuyabilirler.

Bu yazımız ise daha çok organik tarım konusunda somut bir adım atmak ve girişimci yönünü kullanmak isteyenler içindir. “Organik tarım işine nasıl başlanır? Başlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” “Organik tarım kazançlı mıdır?” gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Organik tarıma başlamak istiyorum, ne yapmalıyım?

Bu işe başlarken mutlaka uygun büyüklükte ve yapıda bir arazinizin olması gereklidir. Kredi ve çeşitli imkanlarla bunun üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz fakat tecrübeli organik tarım girişimcileri tarafından tavsiye edilmemektedir. Yani işler beklediğiniz gibi gitmezse sizi borca sokmayacak ve arsanızı elinizde bırakacak konumda olmanız en iyisidir. Ayrıca öyle her arazi organik tarım için kabul görmemektedir. Ülkemizde yürürlükte olan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik gereğince tarımın yapılacağı arazinin bazı şartları yerine getirmesi gereklidir. Buna göre söz konusu toprak parçası:

  1. Geleneksel tarım yapılan bölgelerden
  2. İşlek ana yollardan
  3. Sanayi tesislerinden
  4. Maden İşletmelerinden
  5. Kentsel atık toplama alanlarından
  6. Atık içerebilecek akarsu ve yeraltı sularından

yeterince uzak mesafede olmalıdır.

Eğer bu şartlar sağlanıyorsa müstakbel girişimci, yine aynı yönetmelikte belirtilen sertifika kuruluşlarından birine başvurusunu yapar. (Türkiye’de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından tanınan 17 adet sertifika kuruluşu bulunmaktadır.) Başvuru yapan kişi halihazırda bir çiftçilik veya üretim faaliyetinde bulunuyorsa bu alanla ilgili yetki belgelerini de sertifika kuruluşuna sunmak durumundadır. Yok eğer organik tarım ilk defa el atacağı bir girişimcilik ise sadece aşağıdaki şartların yerine getirilmesi yeterlidir:

  1. Girişimcinin tüm adres, kimlik ve vergi bilgileri
  2. Organik tarımın yapılacağı işletmenin yeri, adresi ve konumu
  3. Kadastro durumuna göre arazinin tapu kaydı veya krokisi ve arazinin kendisine ait olduğunun belgesi

Organik tarım yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmadığını gösteren  bu aşamalar geçildikten sonra sıra başvuruyu yapan kişi ile aynı sertifika kuruluşu arasında sözleşme yapılmasına gelmiştir. Bu sözleşme daha çok organik tarım izninin söz konusu kuruluştan alındığına, bundan sonraki tüm çiftçilik ve toplayıcılık çalışmalarının o sertifika kuruluşundan alınan izinlerle yapılacağına, vb. durumlara yöneliktir. Ayrıca girişimcinin işletmeyi tek başına mı yoksa birkaç işletme ortağıyla mı idare edeceği, çiftlikte kendisinden başkalarının çalışıp çalışmayacağı gibi teminatları da içermektedir.

Devlet ve bürokrasi ağırlıklı bu başvuru-belge kısımları atlatıldıktan sonra sıra çiftliğin kurulmasına ve izlenecek iş planına gelmiştir. Bunlar da sonraki yazilarımızın konusu olacaktır.

Organik tarıma başlamak isteyip de henüz araştırma halinde olanlara bir dipnot verirsek; Türkiye’deki tüm organik tarım faaliyetleri 2004 yılında yürürlüğe giren “Organik Tarım Kanunu” ve ilk versiyonu 2005 yılında yürürlüğe konan “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” çerçevesinde gerçekleşmektedir. Adı geçen kanun ve yönetmeliklere kendiniz de göz atabilirsiniz.

Ayrıca sertifika kuruluşlarından birine başvuru yapmak üzereyseniz daha spesifik sorularınızı ve arazinizle ilgili olası özel durumları yetkililere danışabilirsiniz. Sorularınızı tüm detaylarıyla yanıtlayacaklardır.


Evet değerli okurlar. “Organik tarıma başlamak istiyorum ama neler yapmam gerektiğini bilmiyorum.” diye kaygilananlar için vereceğimiz en temel bilgiler bunlardır. Eğer yeni başlayan değil de tecrübeli bir organik tarımcıysanız, aklında soru işareti olanlara yardımcı olmak ister misiniz? Yorum kısmından yazarak veya sitemize katılarak tecrübelerinizi ve anılarınızı özgürce paylaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*