Organik tarımın diğer tarım çeşitlerinden farkları nelerdir?

Yüzeysel olarak tanımını yapacak olursak organik tarımı hepimiz ekolojik-çevreci ilkelerin esas alındığı, ürünlerin sağlıklı olmasına ve yapılan tarımın doğal yaşama zarar vermemesine dikkat edildiği bir tarım çeşidi olarak biliriz. Bu yönleriyle ele alınırsa doğrudur. İçinde bulunduğumuz kirli mi kirli dünyanın bir sonucu olarak organik tarım sonuna kadar desteklenmesi ve önündeki engellerin kaldırılması gereken bir faaliyettir.

Peki ya olaya biraz daha tarımsal açıdan bakarsak nelerle karşılaşırız? Organik tarımı diğer tarım çeşitlerinden ayıran ve bu kadar ön plana çıkaran unsurlar nelerdir?

İşte neden organik tarımın tercih edilmesi gerektiğine dair birkaç makul sebep:

1)Öncelikli olarak olarak organik tarım sadece tarım endüstrisinin uygulanabilecek başlıklarından biri değil; hayatın her alanına hitap eden bir yaşam felsefesidir. Yeterli desteğin bulunması ve imkanların sağlanması halinde büyük üretimlerin sağlanabileceği organik tarım alanları yaratılabilir evet… Ama eğer yeterli azminiz ve kararlılığınız varsa daha küçük çapta kendi organik tarımınızı yapmanız da pekala mümkündür. Katkı maddelerine, tarım ilaçlarına ve bitkinin yapısını bozacak unsurlara karşı ekolojist bir tutum sergileyenler için bu yöntemleri öğrenmek çok uygun olacaktır.

2)Organik tarım bir bakıma mahsullerin “doğal ortamda ama kontrollü bir şekilde büyümesi” olarak da tarif edilebilir. Bunun en güzel karşılaştırması ise topraktaki organik maddeler ile diğer yaşam formları ve yabancı otlar konusu üzerinden yapılabilir. Diğer tarım çeşitlerinde genel tutum; söz konusu tarım ürünü haricindeki tüm yaşamın, doğal zincirin adeta yok edilmesi olurken; organik tarımda kesinlikle böyle bir tutum söz konusu değildir. Bir bitkinin doğal akışıyla büyümesini ve olgunlaşmasını tamamlayabilmesi için çevresinde diğer yabancı otların, toprakta mikroorganizmaların, organik maddelerin var olması gerektiği gerçeğinden hareketle organik tarımda; ürünün bu etkenlerle beraber kontrollü olarak olgunlaşması sağlanır. Böylece doğadan izole edilmiş değil, doğadan tüm izleri taşıyan daha sağlıklı meyve-sebzeler elde edilir.

3)Organik tarım işi yapmak isteyenleri ilgilendiren en önemli konulardan biriyse şüphesiz ki maliyettir. Sahip olduğu planlı ve doğa dostu tutum sayesinde organik tarım bu konuda da avantajı elinde bulundurmakta ve üreticisine önemli maddi tasarruflar sunmaktadır. Özellikle bitkinin daha doğal ortamda yetişmesi dolayısıyla ilaçlama, gübreleme, tarım zararlılarıyla mücadele gibi hususların kendi kendine çözülmesi sayesinde bu konulardaki maliyet önemli oranda düşmektedir. Yine ekim planının ve toprak işleme usülünün diğer tarım çeşitlerine göre çok daha verimli olması sayesinde bir organik tarımcı emek-kazanç hususunda önemli avantaj sağlamaktadır.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*