Oryantiring nedir? Temel kuralları nelerdir?

Oryantiring pusulası ve haritası
Oryantiring pusulası ve haritası

Oryantiring; özellikle 2000’li yıllar sonrasında Turkiye’deki doğa severler arasında kendine yer bulmuştur. Dünya tarihine bakıldığında çok daha gerilere uzanan bir geçmişi bulunsa da; oryantiringin yükselişi doğada yön bulma. hayatta kalma gibi unsurlara olan merakın arttığı 1950’li yıllar sonrasında daha gözle görülür bir şekilde gerçekleşmiştir.

Peki nedir bu oryantiring? Temel kuralları nelerdir ve nasıl yapılır? İcra etmek isteyen sporcularda olması gereken nitelikler nelerdir? Birçok doğa sever eminim ki ana hatlarıyla oryantiringin ne olduğunu biliyor. Fakat yeni başlayacak olanlara bir ön bilgi olması açısından bazı temel sorulara cevap vermek istedik.

Oryantiring nedir?

En basit tanımıyla oryantiring; farklı disiplinlerde olmak kaydıyla sporcuların ellerindeki haritalarda belirlenen konumlara ulaşıp gerekli görevleri yerine getirdiği, sonrasında bitiş çizgisine vararak yarışı sonlandırdığı bir doğa sporudur.

Tahmin edeceğiniz üzere bütün bu ormanlık alanda yön bulma, harita okuma ve kondüsyon gibi niteliklerin çoğu askeri faaliyetlerden izler taşımaktadır. Zaten oryantiring sporunun da ortaya çıkışından beri ordularla paralel bir şekilde geliştiği söylenebilir. Öyle ki; ülkemizde oryantiring faaliyetleri uzunca bir süre silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar tarafından yürütülmüştür.

Oryantiring nasıl yapılır? 

Hangi disiplinde olursa olsun oryantiringteki ortak kural; yarışmacıların verilen harita yardımıyla söz konusu arazilere yerleştirilmiş hedeflere ulasmalarıdır. Genelde sporcular, ellerinde bulunan fişlere, checkpoint noktalarındaki zımbaları basarak hedefe ulaştıklarını kanıtlarlar.

Bu arada; oryantiring genelde ormanlık arazilerde gerçekleşse de kuzey disiplinindeki kayak, şehir merkezlerindeki park, karmaşık mekanlardaki macera disiplinleri gibi çeşitlerde ormanlık olmayan arazilerde yarışıldığı da olmaktadır.

Oryantiring sporcularında bulunması gereken nitelikler:

Yön bulma becerisi, hız ve dayanıklılığın bir arada olduğu oryantiring sporuna başlamak isteyen kişilerin aşağıdaki niteliklere mutlaka sahip olması gereklidir:

  • Tek başına yön bulma becerisine sahip
  • Harita okuyup pusula kullanabilen
  • Yeterli kondüsyona ve dayanıklılığa sahip
  • Doğayı ve doğa sporlarını seven

kişilerin oryantiringte başarılı olma ihtimali daha yüksektir.

Bir oryantiring sporcusu

Oryantiringte kullanılan ekipmanlar

Yukarıdaki tanımlamadan sonra sporda kullanılan ekipmanları tahmin etmek de pek zor degildir. Size yarış sırasında mutlaka lazım olacak ve maraton boyunca kullanacağınız başlıca malzemeler şunlardır:

  • Harita
  • Pusula
  • Oryantiring kıyafetleri
  • Oryantiring ayakkabıları

Çeşidine göre bunların dışında kafa lambası, kayak takımı gibi malzemelerin gerektiği de olmaktadır.

Oryantiring kıyafetleri genelde uzun kollu ve bacaklı; çalı, diken ve böceklerden koruyabilecek türden olmaktadır. Kumaş çeşidi ise sentetiktir.

Ayakkabı seçimi ise engebeli arazilere ve koşuya uygun herhangi bir spor ayakkabı olduğu gibi, oryantiring için özel olarak üretilebilen oryantiring ayakkabılarından da seçilebilmektedir.

Örnek bir oryantiring ayakkabısı
Örnek bir oryantiring ayakkabısı

Oryantiringe başlamak istiyorum

Eğer oryantiringe sıfırdan başlamak istiyorsanız ve etrafınızda bu konuyla ilgilenen kimse yoksa; sizin için en doğru adres Türkiye Oryantiring Federasyonu olacaktır. Burada oryantiring ile ilgili her türlü genel bilgiyi ve kurs haberlerini alabileceğiniz gibi; çeşitli turnuvalardan ve seminerlerden de haberdar olabilirsiniz. İletişime geçmeniz halinde tüm spesifik sorularınızı yanıtlayacaklardır. Türkiye Oryantiring Federasyonu resmi sitesi için tıklayabilirsiniz:

www.oryantiring.org.tr

Oryantiring tarihi

Bir doğa sporu olarak oryantiringin izleri 1900’lerin başına kadar uzanmaktadır. Bu dönemde sportif faaliyetler daha çok İngiltere ve İsveç ağırlıklı yürütülmüştür. Zaten Türkçeleşmiş haliyle oryantiring kelimesi; İngilizce “orienteering” ve İsveççe “orientering” sözcüklerinden gelmektedir.

Birçok doğa sporunun tarihinde olduğu gibi oryantiring de bir dönem sadece eğlencesini yapılan, dar alanlı bir spor olarak kalmıştır. Nihayet 1918 yılında İsveçli Albay Ernst Killander tarafından olay resmileştirilmiş ve dünya literatürüne “doğa sporu oryantiring” olarak geçmiştir.

Bundan sonrasında ise sırasıyla komşu devletlerle ve dünyada hızla ilgi gören oryantiring tüm dünyaca tanınmış ve günümüzdeki konumuna doğru ilerlemiştir.

Türkiye ve oryantiring

Türkiye’de oryantiring faaliyetlerinin başlaması da 1918 ve sonrasında gelişen akım neticesinde gerçekleşmiştir.

1970’lerden beri askeri ve silahlı kuvvetler kökenli olarak kendine gelişim sahası bulan oryantiring, 2000 yılına gelindiğinde sivil hayatta da epey bilinen bir hal almıştır.

Bunun sonucu olarak Dağcılık ve İzcilik Federasyonları bünyesinde gerçekleşen bir kurumsallaşma dönmeni 2002-06 yılları arasında gelişim göstermiştir. 2006 yılında ise bağımsız bir federasyon fikri hayata geçirilmiş ve Türkiye Oryantiring Federasyonu kurulmuştur.


Evet sevgili okurlar. Oryantiring ile ilgili teorik-pratik eklemek istediklerinizi yorum kısmından belirtebilir ve fikirlerinizi tüm ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz. Sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*