Paintball nedir? Nasıl bir doğa sporudur?

Doğa sporu dendiği zaman insanın aklına panitball’dan çok farklı şeyler geliyor değil mi? Ne bileyim dağcılık olur, kampçılık, mağaracılık, trekking, vs. vs. Hatta snowboard, kano, kürek gibi biraz daha müsabakaya yönelik pek çok sporu da buna dahil edebiliriz. Paintball’a en yakın olacak şekilde belki oryantiring de dahil edilebilir fakat çoğu kişinin aklına “Ya paintball da en iyi doğa sporlarından biri. Hem de vücudumuza, metabolizmamıza sayısız yararı var.” diye gelmez. Çoğumuz için malesef paintball “Haah, nasıl aldım kafadan kıpkırmızı boya oldu bütün kafası!..” şeklinde bir nişan al-vur faslından ibarettir.

Neyse; diyeceğim o ki, eğer şehirde yaşıyorsanız, kaçamak yapıp bir dağ yürüyüşüne, bir kampçılığa vakit ayıramıyorsanız, organize ve gruplar halinde gerçekleştirilen sporlara yatkınsanız paintball’u mutlaka bir inceleyin. Günümüzde en popüler ve en tercih edilesi doğa sporlarından biridir. O zaman soralım: Nedir bu paintball? Nasıl bir bir doğa sporudur? Paintball’un temel prensipleri nelerdir ve nasıl ortaya çıkmıştır? Sporu aşağı yukarı herkes biliyor ama biraz tarihinden, kurallarından ve amaçlarından bahsedelim:

Paintball nedir?

En genel tanımıyla paintball; oyuncuların bireysel veya takım halinde oynadıkları, oyunun cinsine göre çeşitli görevleri gerçekleştirmek üzere arenada birbirlerine nişan alıp vurmaya çalıştıkları bir spor branşıdır. Görevler genelde iki takımdan birinin tamamen oyun dışı kalması, bireysel oynanırsa son bir kişi hayatta kalana kadar mücadele edilmesi, karşı takımın bayrağına ulaşılması gibi şeylerden oluşur. Yani Counter-Strike’ın gerçek hayatta bir oyun arenasına ve gerçek insanlara indirgenmiş hali gibi düşünebiliriz..:)

Oyuncuların kıyafetleri ve kaskları mutlaka paintball için özel yapılmış cinsten olmaktadır. Çünkü o mermiyi yemeniz haline üzerinizde hatta kaskınızda patlamakta ve vurulduğunuzun belli olması için boyası da söz konusu bölgeye saçılmaktadır. En ufak bir güvenlik ihlalinde Allah korusun neler olabileceğini düşünmek bile istemez insan…

Aynı zamanda paintball silahları ve mermileri de özel yapım olup sadece bu amaç için kullanılmaktadır. Birazdan bunlardan da kısaca bahsedeceğiz. Şimdiden sadece şunu belirtelim: Paintball mermileri kesinlikle temiz ve boyası kolayca doğaya karışabilen malzemelerden yapılmaktadır. İnsanın vahşi zevkleri uğruna doğayı kirletip bırakması gibi bir fantezi kesinlikle söz konusu değildir. Zaten sporun ismi de bu boyalı toplar şeklinde kullanılan mermilerden gelmektedir. Paintball=Boyalı top

Paintball’ın tarihçesi

Epey modern ve son teknolojiyle donatılmış bir spor gibi gözükse de (laser tag kadar olmasın) paintball’ın tarihi neredeyse yarım asır öncesine dayanmaktadır. 1960’lı yıllarda Charles Gaines ve Hayes Noel isimli iki kafadar doğada hayatta kalma, doğadaki imkanları kullanarak rakibini ekarte etme gibi konulara olan merakları sayesinde paintball’a benzer küçük çaplı çalışmalar gerçekleştirirler. Sonunda bu hobilerini ciddiye alırlar ve 1970’in sonlarına doğru ilk paintball müsabakalarını gerçekleştirirler. Yani paintball; 1970 yılında Charles Gaines ve Hayes Noel tarafından yaratılmış bir doğa sporudur.

Bugünkünden farklı olarak paintball’un ilk versiyonları çok daha sert ve amansız koşullara dayanmaktaydı. Yani tam anlamıyla bir survivor ve güç sporuydu da denebilir. Fakat zamanla oyunun daha organize bir hal alması ve 1972’den itibaren paintball için üretilen tabancaların kullanılmaya başlanması ile günümüzdeki koşullara doğru ilerlemiştir.

10 yıllık periyodunu biraz daha hobi ve gönüllü uğraş olarak geçiren paintball sporu; 1980 yılına gelindiğinde artık iyice nam salmış ve ticari boyut kazanmış bir doğa sporu haline gelmiştir. Arkadaş gruplarından meraklılarına, şirket aktivitelerinden bir nevi simülasyon ve tatbikat eğitimi alan silahlı kuvvetlere kadar pek çok kitlenin tercihi haline gelmiştir.


Aradan geçen yıllar sonrasında paintball; bugün, yani 2016 yılında doğayla iç içe ve tatlı bir sertlik, adrenalin yaşamak isteyen maceracılar için vazgeçilmez sporlardan biridir. Sizler de paintball ile ilgili görüşlerinizi, maceralarınızı yorum kısmında belirtebilir, tüm okuyucularımızla paylaşabilirsiniz. Yorum ve mesaj için lütfen çekinmeyin. Sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*