Pil geri dönüşümü nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir?

Geri kazanımı ve ekonomiye tekrar katılımı sağlanan materyaller arasında doğaya terk edilmesi halinde en ciddi zararları verme riski bulunan bir çeşitle karşınızdayız: Piller ve aküler…

Kalem pillerden tutun da dikdörtgen şeklindeki 9V’luk pillere, hatta arabalarımızda kullandığımız akülere kadar piyasada sayısız versiyonu bulunan ve ortak amacı depoladığı enerjiyle ilgili aygıtı çalıştırmak olan piller; hayatımızda her an muhtaç olduğumuz gereçler arasındadır. Hal böyle olunca pillerin çevreye zarar vermesini engellemek adına yapılabilecek en önemli şey; kullanımını azaltmaktan ziyade geri dönüşümünü arttırmak olacaktır.

Okumadan geçmeyin: Spark şirketi atık plastikten sahil çardakları inşa etti

Tükettiğiniz piller kesinlikle çöp değildir!...
Tükettiğiniz piller kesinlikle çöp değildir!…

Eski pillerin geri dönüşümü kağıt, plastik, demir, vs. maddeler gibi popüler olmasa da günümüzde gerek belediyelerin gerekse duyarlı kuruluşların çalışmaları sonucunda sokaklara koyulan atık pil kutuları sayesinde pil geri dönüşümü; son yıllarda gözle görülür bir artış göstermiştir. Peki nedir bu “pil geri dönüşümü”, “atık pil toplanması” gibi laflarla kast edilen?… İlgili geri dönüşüm tesislerine ulaştırılan bitmiş ve kullanılamaz piller nasıl aşamalardan geçmektedir? İşte genel hatlarıyla anlatımı:

Okumak isteyebilirsiniz: Türkiye ve plastik geri dönüşümü

Pil geri dönüşüm basamakları

Pil geri dönüşümü dendiğinde bilinmesi gereken ilk şey; öncelikli hedefin atık pillerin içerisinde bulunan cıva, kurşun, kadmiyum gibi son derece zararlı potansiyel taşıyan elementler olduğudur. Ekonomiye geri kazanım ve tasarruf kadar; bu elementlerin toprağa oradan da besin zincirine katılması halinde vereceği zararın önlenmesi de önemlidir. İşte atık pillerin geri dönüşümü sırasında yapılan işlemlerin amacı da ya bu maddeleri pilden uygun bir şekilde ayrıştırıp bertaraf etmek, ya da pilin bir şekilde tekrar kullanılmasını sağlamaktır.

Amaç bu olunca geri dönüşüm sırasında uygulanan işlemler de son derece basit ve net olmaktadır. Akülerin geri dönüşümünü ele alacak olursak; tesise getirilen kullanılmaz durumdaki aküde bulunan asit ve kurşun gibi zararlı maddeler ayrıştırılır. Birtakım ara işlemlerden geçirildikten sonra da bu maddeler yeni pil geri dönüşümü başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilir ve tasarruf edilebilir. Kalem piller ve düğme pillerde bulunan cıva, kurşun, kadmiyum gibi unsurların geri dönüştürülmesindeki prensip de aynıdır.

Pil çeşitlerini kıyaslayacak olursak; akülerin geri dönüşümü göreceli olarak daha yaygındır. Çünkü akü kalem pillere göre zaten daha karmaşık ve daha pahalı bir gereç olduğu için insanların bu konudaki geri dönüşüm duyarlılığı daha yüksek seviyede olmaktadır. Yani asıl tehlikeyi kalem piller ve düğme pil olarak bilinen gümüş oksitli piller oluşturmaktadır.

Nedenine bakacak olursak; Bu tarz küçük gereçlerin sayı yönünden kullanım oranı akülere göre çok daha fazladır. Buna rakamlarla örnek vermek gerekirse; sadece İngiltere’de yılda 620 milyon adet kalem pil tüketilmektedir ve bu sayının çok küçük bir yüzdesi geri dönüşüme katılmaktadır. Fakat ne yazık ki insanların bu pillerin geri dönüşüme katılması konusundaki bilinçlenme durumu ve duyarlılığı da bir o kadar zayıftır. Dolayısıyla kalem pillerin sayıca fazla olmasından dolayı çevreye verebileceği zarar günümüzde epey yüksek orandadır.

İlginizi çekebilir: Plastik atıklardan düşük maliyetli prefabrik evler yapıldı!…

Okuyucularımıza geri dönüşüm dışında bir tavsiye verecek olursak; eğer çok sık kalem pil tüketiyorsanız, bir şarj cihazı alarak şarj edilebilir pil kullanabilirsiniz. Orta vadede güzel tasarruf ettiğinizi kendiniz göreceksiniz.

Aşağıdaki İngilizce anlatımlı videoda pil geri dönüşümünün basamaklarını ve içindeki maddelerin ayrıştırılarak geri kazandırılmasını görsel olarak da izleyebilirsiniz. Küçük kardeşimiz gayet keyifli bir şekilde anlatmış. Sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

3 Comments

  1. Piller için geri dönüşüm kutuları belli başlı yerlerde var.aslında sokaklarda mahalle aralarında da olması gerek bunun dışında atık yağ toplama alanları vb. Alanların genişletilmesi gerek her ne kadar toplumda ki bilinçsizlikten dolayı göz ardı edilsede bu gibi konuların önemini ve yaşamımıza katkıları konusunda herkesi bilgi sahibi etmek zorundayız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*