Plastik atıklardan düşük maliyetli ev yapıldı: “Yeşil ekonomi bir ütopya değil!…”

Bizler Türkiye’de insanları yeşil ekonominin ne demek olduğuna, yenilenebilir enerji kaynaklarının, geri dönüşümün ve diğer sektörlerin günümüzün rahatı, konforu bozulmayacak şekilde kullanılıp çevreci-temiz teknolojilerin uygulamaya geçirilebileceğine ikna edip; ülkemizde teorik zemin oluşturmaya çalışırken; Kolombiya’da bir kişi yeşil ekonomiyi resmen kendi başına hayata geçirdi. Oscar Andres Mendez adlı genç bir girişimcinin kurduğu düzen; “Tamamen sürdürülebilir bir şehir kurmak” hayallerine insanlığı bir adım daha yaklaştırıyor. Hem de akademik değil, teorik boyutta…

Peki nedir Mendez’in yaptığı eylem? Nasıl böyle ses getirecek bir başarıya imza attı?. Olayı uygulaması büyük bir çaba ve sabır gerektiyor, ama anlaşılması son derece basit. Hem de Kolombiya gibi uyuşturucu kartelleriyle, Escobar’ıyla dünyaya nam salmış tekin olmayan bir ülkede bunu başarıyor!..

2010 yılında Oscar Andres Mendez; “Conceptos Plasticos” adlı bir plastik geri dönüşüm şirketi kurar. Bu sayede Kolombiya’da çöp olarak değerlendirilen ve doğada çürümeye bırakılan binlerce ton plastik; geri dönüşüme katılır ve yapı malzemesi üretiminde kullanılır. Çok katmanlı ve hafif materyallerden oluşan tuğla benzeri bu yapılarla yalıtımı ve konforu gayet yüksek; kolayca demonte edilebilir, düşük maliyetli prefabrik evler üretilir. Bu evler de evsizlerin ve ev alamayanların ihtiyacını karşılar ve yüzlerce kişiye barınma imkanı sunar.

Evet; olay tam olarak böyle.. Evsizlere ve ev alamayacak kadar zor durumda olanlara yardım etmek amacıyla zenginlerden herhangi bir bağış toplanmıyor, herhangi bir fon oluşturulmuyor. Sadece doğaya çöp diye bilinçsizce bırakılan plastikler geri dönüştürülüyor ve bunlar da düşük maliyetli evler olarak geri dönüyor. Malzemelerin alım satımı sırasında tabii ki para kullanılıyor fakat sayın Mendez’in hayata geçirdiği bu proje; sürdürülebilirliğin ve tüketmeden kendi kendini idame ettirmenin alasıdır sevgili okurlar!…

İkincil plastiklerle yapılan 4 kişilik bir evin inşası sadece 5 gün sürüyor ve 40 metrekarelik bir barınma olanağı sağlıyor. Aynı şekilde bu evleri gerektiğinde demonte edip başka bir alanda tekrar inşa etmek de son derece basit… Şirket bugüne kadar Kolombiya’nın çeşitli bölgelerinde 1.500 metrekarelik bir inşa kapasitesine sahip; yakın zamanda da Cartagena’da 500 metrekarelik bir girişime imza atacak. Yani yaklaşık olarak 35-40 adet halihazırda ev mevcut, 10-15 kadarının daha inşasına hazırlanılıyor. 

Bu çalışmalar dışında faaliyetlerini sürekli devam ettireceklerini ve asla hız kesmeyeceklerini belirten Oscar Mendez; amaçlarının maddiyattan dolayı ev sahibi olamayanlara düşük maliyetli inşaatlarda ev sahibi olma imkanı tanımak ve bunu da doğaya zarar veren atıkları işe yarar bir şekilde geri dönüştürerek gerçekleştirmek olduğunu belirtiyor.

Plastik geri dönüşümü hakkında bilgi verecek olursak; sadece Bogota’da her gün 750 ton plastik doğaya terk ediliyor ve petrol kökenli bu hammaddenin tamamen çözünmesi 500 yılı buluyor. Oscar Mendez ve Conceptos Plasticos şirketi ise bugüne kadarki inşaatları için tam 300 ton plastiiği geri dönüştürmüş durumda ve bu kapasiteleri her geçen yıl artıyor. Ayrıca; dikkat çekilen noktanın önemini de vurgulayalım: Latin Amerika, Afrika ve Asya’da %40 oranında bir evsizlik bulunuyor!!!

Aşağıda Oscar Mendez’in çalışmalarının tanıtımını yaptığı ve prefabrik ev yapımını gösterdiği bir video mevcut. Zihninizde canlandırmak açısından izleyebilirsiniz:


Oscar Mendez’i bu dahiyane girişimi dolayısıyla yer-su olarak tebrik ediyor, Kolombiya coğrafyasını değiştirecek çehrelerin başında bir isim olması dolayısıyla kendisine sonsuz başarılar diliyoruz. Aynı şekilde Türkiye’de de nice Oscar Mendez’lerin ortaya çıkması ve girişimlerini gerçekleştirecek faaliyet alanı bulmaları dileğiyle..

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*