Rafting nedir? Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Doğa sporları arasında denizi ve suyu sevenler için ideal seçeneklerden biri de raftingtir. Akarsular ne nehirler vasıtasıyla gerçekleştirilen bir branş olan raftingte de işleyiş tarzı bir botun üzerinde olmaya ve kürek çekmeye dayansa da bildiğimiz kürek sporundan hayli farklı bir atmosfere sahiptir.

Örnegin; kürek sporundaki amaç olabilecek en fazla gücü harcayarak rakipleri geride bırakmak ve birinciliği elde etmek iken, raftingteki amaç bir ekip ruhuyla botun nehirdeki engeller ve dalgalar sebebiyle devrilmesine engel olmak ve parkuru sorunsuzca tamamlamaktır. Ayrıca rafting; bir doğa sporu olmasının yanında tam anlamıyla bir doğa sporudur.

Bir diğer doğa sporu: Oryantiring nedir? Temel kuralları nelerdir?

O zaman buradan rafting sporunun kısa bir tanımını yapacak olursak; “6-8 kişilik ekipler halinde ‘raft’ denilen botlarla dalgalı ve engellerle dolu akarsu parkurlarını başarıyla tamamlamaya dayalı bir doğa ve adrenalin sporudur.” diyebiliriz.

Rafting sporunun geçmişi

Birçok doğa ve adrenalin sporu gibi raftingin kökeni de askeri ihtiyaçlara dayanmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında bugünkü spor amacıyla kullanılan raftlardan farklı, daha büyük ve daha dayanaklı askeri raftların üretimine başlanmıştır. Bu botlar; debisi yüksek nehirlerde rahatça ilerleyebilecek şekilde tasarlanmış, sağlamlık ve manevra kabiliyetini nehirlerde ihtiyaç duyulduğu ölçüde bir arada barındıran pratik modellerdir.

Savaş sonrasında ise askeri amaçlarla üretilen bu raft modelleri modifiye edilmiş ve 1950’lerden itibaren nehir taşımacılığında kullanılmaya başlanmıştır. Hem askeri hem de taşımacılık anlamında raft kullanımının öncü ülkesi ise ABD olmuştur.

Yukarıda da askeri bir raft ve tatbikat yapan askerleri görüyoruz.

Rafting bir spor haline geliyor

1970’lere yaklaşırken ise ABD’de ileri görüşlü turizmciler ve girişimciler sayesinde raft kullanımı yeni bir boyut kazanmıştır. Askeri ve taşımacılık amaçlı modellerden daha küçük, bugünkü kullanıma yönelik versiyonların üretimine baslanmistir. Bu botlar ile nehirlerde turistler için kısa kesif gezileri düzenlenmiş ve bu kullanım; günümüzdeki rafting sporunu doğurmuştur. Yani rafting sporunun temelleri; ABD’de söz konusu uygulamayı 1973 yılında hayata geçiren Sobek Expedition adlı kulüp tarafından atılmıştır.

Bu spora da bakın: Snowboard nasıl bir doğa sporudur?

Rafting sporu nasıl yapılır?

Kurallar ve amaçlar bakımından rafting, pek karmaşık bir doğa sporu değildir. Bir raftın içerisinde 6-8 kişilik ekibinizle beraber bulunursunuz ve zorluk derecesine göre belli bir debisi, su altı engelleri bulunan nehre bırakılırsınız.

Sonrasındaki temel amaç da bu zorlu parkurda botun devrilmemesi ve bitiş noktasına ulaştırılmasıdır. Parkur boyunca ekipteki herkes kürek ceker, herkes çabalar. Bu yüzden akıntı ve engeller karşısında botu devirmeyip doğru yönde ilerleyebilmek adına raftingte ekip ruhu ve koordinasyon büyük önem taşımaktadır.

Parkurları ise zorluk derecesine gore altı kategoriye ayrılmıştır. Acemilerin başladığı birinci derece parkurları kolayca tamamlanabilecek nehirler iken; altıncı dereceye doğru botu zaptetmenin imkânsızlaştığı, görüş mesafesinin neredeyse sıfıra indiği parkurlarda doğru ilerlemektedir. Ayrica parkur boyunca ekibin başında rehber bulunması, acil müdahale gerekmesi halinde müdahale edebilecek ilk yardım ekibinin hazır olması gibi zorunluluklar da uluslararasi kurallar çerçevesinde belirlenmiştir.

Rafting yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  1. Doğada yalnız kalma gibi bir teması olmasa da rafting; adrenalin yüklü bir doğa sporudur. Bu yüzden acemilik aşamasında rehberlerin talimatlarına ve direktiflerine dikkat etmek gereklidir.
  2. Kılık kıyafetin raftingin hareketli doğasına uygun olmasına ve özellikle ayakkabıların dayanıklı ve su geçirmez olmasına dikkat edilmelidir. Yedek kıyafet bulundurmak da yararırınıza olacaktır.
  3. Tecrübenize göre parkurun zorluk seviyesini secmeniz ve altıncı kategoriye doğru zamanla ilerlemenin gereklidir.

Doğa sporlarından bir diğeri: Kürek sporu nedir? Nasıl yapılır?

 

Türkiye’de rafting

Yeryüzü şekillerinin el verişli olması ve nehirlerin bolluğu sayesinde rafting, Turkiyede yaygın olarak tercih edilen bir doğa sporudur.

Dalaman Çayı, Melen Çayı, Çoruh Nehri, Tortum Çayı, Manavgat Çayı gibi bilindik nehirlerimiz rafting aktiviteleri için halihazırda kullanılmaktadır.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*