Raoul France kimdir? Organik tarımla ilgili çalışmaları nelerdir?

Geçtiğimiz yüzyılda yaptıkları çalışmalar ile organik tarıma yönelecek veren, hatta tabiri caizse dünyanın pek çok yerinde sıfırdan var eden bilim adamlarını tanıtmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımızdan hatırlarsanız; tarımın pratigiyle teorisini kendinde birleştirmiş olan Sir Albert Howard ve yine teori-pratik dengesini çok iyi ayarlamış bir düşünür, batı medeniyeti karşıtı bir batılı olan Dr.Rudolf Steiner‘in biyografilerini sizlere sunmuştuk. Bağlantılara tıklayarak bu yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz saygı değer bilim insanının kökeni ise daha çok tıp ve mikrobiyoloji gibi branşlardan geliyor: Raoul Heinrich France

Bakmayın soyadında apaçık “France” yazdığına, aslen Avusturyalılar kendisi. Birazdan biyografisinde de göreceğimiz gibi uzunca yıllarını burada geçirmiş ve daha sonrasında Avrupa’nın çeşitli başkentlerine yolu düşmüştür.

Peki kimdir, neyin nesidir bu Raoul France? Hayatı nerelerde geçmiş ve organik tarımla yolu nasıl kesişmiştir? En önemlisi de yaptığı çalışmalar o günün şartlarına göre ne boyutlardadır ve günümüz için yarattıkları kelebek etkileri neler olmuştur? İşte kısa bir biyografi halinde Raoul Heinrich France ve organik tarım:

Doğumu ve çocukluk yılları 

1900 lü yıllara bir yetişkin olarak giren Raoul France; 1874 yılında Avusturya’nin başkenti Viyana’da doğmuştur. Viyana’da gözlerini açtığı hayatına bir süre  burada devam eden genç Raoul’un çocukluk yıllarına dair çok da ayrıntılı veya enteresan bir anekdot bulunmamaktadır.

İlköğretim ve lise eğitimlerini anavatanında tamamlayan France, burada halihazırdaki eğitiminin yanı sıra kendi çabalarıyla mikroskobik bilimini öğrenmiş ve mikrobiyolojiye ilk adımını atmıştır. Henüz 16 yaşındayken dergisinin editör yardımcısı olmak suretiyle Macaristan Kraliyet Bilim Cemiyeti’nin en genç üyesi olmuştur.

Eğitimiyle beraber tam 5 yıl boyunca bu görevi de sürdüren genç France; böylece hem bürokratik hem de akademik anlamda yaşıtlarından çok az kişinin erişebileceği şeyleri tecrübe etmiştir. Bu da onun ilerleyen yıllarda organik tarımla ilgili yapacağı çalışmaların zemini olmuştur.

Raoul France Tıp Fakültesi’ne giriyor

23 yaşındayken; yani 1897 yılında Raoul France, kendi kendine öğrendiği mikroskobi çalışmalarını ve cemiyet dergisindeki görevini yeterli gorneyerek tıp okumaya karar vermiş; tam 8 yarı yıl boyunca Geza Entz adlı bir tek hücreli uzmanı doktorun yanında eğitimine devam etmiştir.

Bilime ve canlılığa olan merakından dolayı seçtiği bu tıp fakültesi, aslında Raoul France’in hayatında dağınık bir şekilde bulunan ilgi alanlarını birleştiren ve düzene koymasını sağlayan bilim dalı olmuştur. Mesela tıp derslerinde edindiği bilgiler; France’ın  mikroskop konusundaki ustalığını pekiştirmiş, bu da ona kendini mikrobiyoloji dalında geliştirmesinin önünü açmıştır. Ayrıca Raoul France; canlılığa dair bir diğer ilgi alanı olan botanik dalındaki tam 14 deneyi de burada edindiği tıbbi tecrübeler ve erişebildiği deney imkanları sayesinde yapmıştır.

Raoul France idari kariyerini ve felsefi fikirlerini de geliştiriyor 

Mikrobiyoloji, tıp, botanik üçgenindeki çalışmaları bu çalışkan bilim adamları insani için yeterli olmamış, tıp fakültesinin henüz ilk yıllarındayken kendini idari görevlerde bulmuştur. Bunların başlangıcı ise; okula girişinden 1 yıl sonra, 1898’de Macaristan/Altenburg Tarım Okulu’nun Bitki Koruma Enstitüsü’ne başkan vekili olarak atanmasıdır. Sonrasında bu tarz görevler her zaman için Raoul France’ın kariyerinin görünen kısmı olmuştur.

Bu Avusturyalı bilim adamının organik tarımla yollarının kesişmesi ise aynı yıllarda doğa felsefesine dair yaptığı çalışmalar ve beyan ettiği görüşler olmuştur.

Özellikle doğa felsefesine ve doğa bilimlerine yönelik yaptığı çalışmalar Raoul France’ın Batı Avrupa’da dikkat çekmesini sağlamış, akabinde 1902 yılında çalışmalarına aynı şekilde devam etmesi için Almanya’nın Münih şehrinden davet almıştır.

Raoul France kendi işini kurup girişimciliğe de el atıyor

France’ın çağdaşı veya onlardan sonra gelen ve aynı fikirleri paylaşan bilim adamlarının çok dikkat çeken bir benzerlikleri ve ortak yönleri vardır: Bu insanlar sayısız ilgi alanı sahibi, çok yönlü, hem akademik hem de uygulama anlamında kendilerini epey geliştirmişlerdir. Albert Howard, Rudolf Steiner ve daha pek çoğu “on parmağında on marifet” denecek bir çok yönlülükle kariyerlerini sürdürmüşlerdir. Bu konudaki kişisel görüşüm odur ki; her şeyin doğadan geldiğinin bilincinde olmaları ve doğadaki var oluşun dayandığı deneme-yanılma yöntemine inanmaları, onları her şeyi tecrübe etmeye sevk etmiştir.

Konumuza dönersek Raoul Heinrich France; diğerlerinden farklı bir alanda da becerisi olduğunu ispatlamış ve bilim camiasına katkılarını sunmuştur: Almanya’da kendi işini kurmuştur.

Evet, 1902’de doğa felsefesi çalışmaları üzerine aldığı davet sonrasında 4 yıl geçirdiği Almanya’da kararını girişimcilikten yana vermiş; 1906 yılında “Almanya Mikroloji Şirketi”ni kurmuş, 1907 yılında da mikrobiyoloji üzerine araştırmaların yayınlandığı “mikrokosmos” dergisini yayın hayatına başlatmıştır.

Her iki işi de gayet başarılı bir şekilde yürüten France, buradan sonra kendini fikirlerini geliştirmeye ve araştırmacılığa vermiş, daha çok yazdığı eserlerle ön plana çıkmıştır.

Eserleri ve organik tarımla ilgili araştırmaları 

Raoul France’ın 1907 ve sonrasında yaptığı akademik çalışmaların neredeyse hepsi organik tarımla bir şekilde bağlantılıdır. Çünkü kariyeri boyunca daha çok zamanını ayırdığı botanik, mikrobiyoloji, doğa bilimleri, doğa felsefesi gibi konular doğrudan organik tarımla; yani ürünlerin daha verimli ve daha ekolojik şartlarda yetiştirilmesiyle ilişkilidir. Ayrıca kendisinin de zamanla edindiği ekolojik dünya görüşleri de bilgilerini bu yönde kullanmasını sağlamış ve söz konusu eserleri ortaya çıkarmıştır.

İlerleyen yazılarda eserlerinin de ayrıntılı incelemesini yapacağız fakat şimdilik Raoul France’ın sadece yazdığı eserlere ve konularına kısaca değinecek olursak başlıca yapıtlar şu şekildedir:

-“Das Edaphon”

-“Das Leben im Ackerboden”  / Toprak Ekolojisi

-Mikrokosmos dergisindeki araştırmalar

Ayrıca France, bunların dışında 60’ın üzerinde kitabı bilim camiasına kazandırarak dünyanın gördüğü en üretken bilim insanlarından biri olarak tarihe geçmiştir. Diğer eserlerinin de hemen hemen hepsi organik tarımla ve ekolojik fikirleriyle ilişkilidir.

Kitaplarındaki ana fikir daha çok ya ekolojist yaklaşımla kurulabilecek yaşamların nasıl olabileceği ve nasıl hayata geçirilebileceği ya da organik tarımın nasıl uygulanıp dünyada yaygınlaştırılabileceğine yöneliktir. Öyle ki; France’ın bu amaca yönelik çalışmaları gayet net bir şekilde amacına ulaşmıştır. Çünkü; dünyanın pek çok yerinde organik tarımın temelleri Raoul Heinrich France’ın tavsiyeleri doğrultusunda atılmıştır. Hatta modern organik tarımın Albert Howard ve Rudolf Steiner ile beraber üç kurucusundan biri yine Raoul France olarak kabul edilmektedir.

Çalışmaları boyunca hem akademik hem de manevi anlamda France’ın en büyük yardımcılarından biri ünlü bir biyolog ve yazar olan Annie-France Harrar olmuştur.

Ardında bıraktığı onlarca kitap, sayısız araştırma ve uygulama sonrasında Raoul Heinrich France; 1943 yılında lösemi sebebiyle hayata gözlerini yummmuştur.


Organik tarım büyükleri ve bıraktıkları eserlerle ilgili gelecek incelemelerimizde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

 

 

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*