Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden genç çiftçilere hibe yağdı!….

Farklı şehirlerde gençlere yönelik gerçekleştirilen yardımlara Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürülüğü’nün yaptığı hibeler de eklendi. Kırsal hayatı canlandırmak, genç girişimcilere destek olmak ve organik yetiştiriciliği teşvik etmek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında yapılan ücretsiz yardım rakamları açıklandı. Açıklanan verilere göre Rize’de organik hayvancılığa başlayan ve hayat tercihini bu yönde kullanan gençler ilgili devlet makamının son derece gönülden ve içten bir desteği mevcut.

Genç Çiftçilere Hayvan Desteği Projesi” ve “Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projesi” adı altında yapılan yardımlarda Rize’de faaliyet göstermekte olan 103 farklı hayvancılık projesi dahil edildi.

Genç Çiftçilere Hayvan Desteği” adlı ilk projede toplam 175 adet projeye 774 damızlık düve, 160 keçi ve koyun, 640 arı kovanı ve 5 milyon 250 bin TL’lik hibe desteği verildi.

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projesi” kapsamında ise toplam 28 proje baz alındı ve 25 milyon 372 bin TL gibi bir hibe desteği sağlandı. Kırsal yaşamı kalkındırma kapsamında sığırcılık, süt ürünleri, çiftlik, turizm, balıkçılık ve çay gibi sektörler de bulunuyor.

Her iki projede yapılan yardımlarla beraber Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplamda 30.5 milyon TL hibe vermiş oldu.

Yapılan maddi hibeler ve somut malzeme desteğiyle bölgede çalışmaya başlayıp kendine hayat kurmaya çalışan genç çiftçilere ve girişimcilere önemli katkılarda bulunulması ön görülüyor. Bu tarz hibelerin arttırılması halinde büyükşehirlerde ve hizmet sektöründe aşırı şişme yaratan hayat şartlarının yurt genelinde dengeleneceği düşünülüyor. Türkiye’de organik hayvancılık ve yan sektörlerin kalkınmasıyla ekonomik akışın daha stabil hale geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*