Rudolf Steiner kimdir? Organik tarıma katkıları nelerdir?

Rudolf Steiner (1861- 1925)
Rudolf Steiner (1861- 1925)

Organik tarıma gönül vermiş ve dünya çapında önemli çalışmalarda bulunmuş bilim insanlarından bahsetmeye devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımızda İngiliz Kraliyet Bilim Adamı Sir Albert Howard ve Hindistan’daki önemli çalışmalarından bahsetmiştik. Bağlantıya tıklayarak hayatı ve sürdürülebilirliğe olan katkılarını okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda ise Orta ve Doğu Avrupa’dan kopmuş, çok yönlü ve bir o kadar da ilginç bir organik tarım gönüllüsünü anlatacağız: Dr. Rudolf Steiner

1861 yılında o zamanlar Avusturya-Macaristan; günümüzde ise Hırvatistan toprağı olan Kraljevec şehrinde dünyaya gelen Steiner; konumuz gereği Avrupa’da organik tarımın ve geleneksel usüllerde biyodinamik esasların kullanımıyla ansak da dünya literatürüne antropoloji, ezoterizm, sosyoloji, felsefe gibi farklı alanlarda yaptığı çalışmalarla ismini kazımıştır.

Peki; kişilik profili açısından teoriyle pratiği bir arada ve eşit ölçüde yürütebilen bir insan olan Rudolf Steiner’ın eğitim hayatı nasıl şekillenmiştir? Söz konusu bilim dallarındaki ve organik tarım üzerindeki çalışmalarını nasıl gerçekleştirmiştir? İşte ana başlıklar halinde dünyada eşi benzeri nadir görülür insanlardan Steiner’ın hayatı:

Eğitim 

1861’de dünyaya gelen Steiner; o dönemde imparatorluğun en iyi okullarından olan Viyana Yüksek Teknik Okulu’nu bitirmiş ve buradan sosyoloji ile matematik diplomalarını almıştır. O zamanlar çift anadal diye bir şey var mıymış bilmiyoruz fakat bu iki birbirinden bağımsız alan bile Steiner’ın çok yönlülüğünü ve bilgiye olan açlığını göstermektedir.

biyodinamik ziraat esaslarına göre çiftçilik yapan bir grup gönüllü
biyodinamik ziraat esaslarına göre çiftçilik yapan bir grup gönüllü

Akademik kariyeri

1891 yılında söz konusu eğitimlerini tamamlayan genç Rudolf; Rostock Üniversitesi’nde doktorasına devam etmiş; “Hakikat ve Bilgi” isimli tezini sunarak resmen doktorluk unvanını almıştır.

Bundan sonraki akademik çalışmaları daha çok mistik ve ezoterik çerçevede olan Steiner’ın; Goethe’nin romanlarını yayına hazırlaması, 1902 yılında Teozofi Cemiyeti’ne katılması; sonrasında fikir ayrılıklarından ötürü kendi kurduğu cemiyeti bırakması ve 1913’te Antropozofi Cemiyeti’ni kurması gibi adımları; hayatındaki en önemli aşamalardandır.

Reenkarnasyon inancına dayanan bir öğreti olan antropozofi; Steiner’ın bizzat öncüsü olup geliştirdiği bir diğer fikirdir. Bütün bu çalışmaları esnasında sosyal bilimler ve felsefenin yanı sıra spiritüalizm, ezoterizm, teozofi gibi gizemli ilimler üzerine de derin araştırmaları bulunan Rudolf; ömrünün son demlerine kadar çalışmalarını asla aksatmamıştır.

Organik tarım ile ilgili çalışmaları

“Organik tarımla böylesine alakasız alanlarda çalışmalarda bulunmuş biri nasıl oldu da bu alanda tarihe geçecek çalışmalara imza attı?” diye soruyor olabilirsiniz. Şöyle ki; neden-sonuç yaklaşımının bir getirisi olarak; Dr.Steiner’ı organik tarım ve biyodinamik ziraat çalışmalarına sürükleyen şey tam olarak içinde bulunduğu o alakasız gözüken çalışmalar olmuştur.

Sosyal bilimler, batı felsefesi, spiritüalizm, ezoterizm gibi çok yönlü çalışmaları sonucunda Dr.Steiner; dünyanın geleceğini tehlikeye sokan şeyin batı uygarlığının bizzat kendisi olduğunu fark etmiştir. Akabinde de reformlar yapılmaması halinde bu medeniyetin kendi kendisini yok edeceğini öne sürmüştür.

Bu görüşleri sayesinde günümüzde dünyaca bilinen “biyodinamik tarım” adı altındaki çalışmalarına başlamıştır.

Yani Dr. Rudolf Steiner; herhangi bir alanda asli mesleği olmadığı halde tarihe geçmiş ender insanlardan biridir.

Biyodinamik ziraat çalışmaları

Bahsettiğimiz diğer uğraşlarından sonra Rudolf Steiner’ın organik tarım faaliyetleri 1924 yılında başlamıştır.

Hayat görüşleri ve kariyeri boyunca edindiği fikirler gereği kapitalizme, tüketim toplumuna karşı olan doktor; bu görüşlerini tarıma da yansıtmıştır. Yaptığı akademik çalışmalar sonucunda suni gübreye veya tarım ilaçlarına ihtiyaç duymaksızın verimliliği arttıran; ekolojik ve sürdürülebilir bir tarım çeşidi olabileceği sonucuna varmış; bir grup gönüllü çiftçiyle beraber bu fikirlerini uygulamaya geçirme şansını bulmuştur. Onu diğer araştırmacılardan farklı kılan en önemli etken belki de fikirlerini uygulamaya geçirme konusunda attığı bu kendinden emin adımlar ve elini çamura bulamaktan çekinmemesidir. Bu açıdan bakıldığında zamanında Nazilerin korkulu rüyası olan Dr.Steiner’ın; teoriye ve pratiğe eşit derecede önem veren nadir araştırmacılardan olduğu anlaşılmaktadır.

Dışarıdan bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaksızın; ürününden gübresine, hayvan besininden ekime kadar kendi kendini sürdürebilen bir sistemden oluşan biyodinamik tarım; Rudolf Steiner ve ona yardımcı olan ilk çiftçiler sayesinde günümüzde Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Avustralya gibi geniş bir coğrafyada uygulanmaya devam etmektedir.

Agriculture Course - The Birth of Biodynamic Method eseri
Agriculture Course – The Birth of Biodynamic Method eseri

İleride burada detaylı bir incelemesini yapacağız fakat Dr. Steiner’ın organik tarım çalışmaları hakkında şimdiden daha teknik bilgi edinmek isteyenler bizzat kaleme aldığı “The Agriculture Course” adlı eserini okuyabilirler. Orijinalinde organik tarım ve sürdürülebilirliğin yanı sıra evren, yaratılış hakkındaki ezoterik fikirlerini de bolca dile getirmiş olsa da sonraki baskılarında eser sadeleştirilmiş ve organik tarım konusunda daha anlaşılır olacak şekilde okuyucuya sunulmuştur.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*