Rüzgar sörfü (windsurf) nedir? Nasıl bir doğa sporudur?

Günümüzde deniz ve adrenalin tutkunları tarafından epey tercih edilir bir konumda olan rüzgar sörfü, yapan kişiye denizin ve doğanın keyfini sürme imkânı vermenin yani sıra epey efor sarf edilmesi gereken ve vücudu forma sokan bir doğa sporudur.

Diğer doğa sporlarından hem yapılış sekli, hem sahip olduğu stil gibi etkenler sebebiyle son derece farklı bir çizgi çizse de rüzgar sörfünün ne kadar eğlenceli bir etkinlik olduğunu anlamak için bir videosunu izlemek bile yeterlidir.

Rüzgar sörfü nedir?

Sporun nasıl bir şeye benzediği aslında isminden bile az çok saptanabilir. Bildiğiniz gibi klasik sörf, sadece bir sörf tahtası kullanılarak yapılan, tercihe bağlı olarak bir tekneden yardim alınan, sonuçta dümen kontrolüyle gerçekleştirilen bir spordur.

İşte rüzgar sörfü de %90 aynı prensipleri benimseyeceğiniz; fakat yön vermek için vücut ağırlığınızdan ve rüzgar gücünden yararlandığınız bir türevdir denebilir.

Sörf tahtasına mafsallarla tutturulmuş bir yelken bulunur. Sporcu elleriyle bu yelkene tutunarak performans sergiler. Dalganın ve rüzgarın durumuna göre yelkene yon verir ve boylece klasik sörfte olduğu gibi devrilmeden sürüşe devam etmeye çalışır.

Sporun yapılış şekline ve kullanılan ekipmanlara bakıldığı zaman rüzgar sörfünün kaykay, snowboard, su kayağı gibi pek çok farklı branştan da izler taşıdığı görülür. Yani büyük bir kısmı sörf kısmında olmak üzere tüm bu spor dallarının kesişimi konumundadır.

Rüzgar sörfünün tarihçesi

Elimizde kesin olarak bulunan verilere göre rüzgar sörfü, 1970’lerde California sahillerinde popülerleşen ve ondan sonrasında tüm ABD’ye, oradan da dünyaya yayılan bir doğa sporudur.

Rüzgar sörfü için gerekli düzeneği ilk kez kimin icat ettiği ve kullandığı bilinmemektedir. Büyük ihtimalle sahil kesiminde yaşayan sörf tutkunları arasında rüzgardan da yararlanarak yeni stilde bir sörf çeşidi geliştirmeye yönelik girişimler hobi bazında yayılmış ve rüzgar sörfünün spor olmasına zemin hazırlamıştır.

Spor tarihinde gecen kayıtlara göre ise rüzgar sörfü, 1968 yılında Henry Hoyle Schweilzer ve Jim Drake tarafından California’da somut bir şekilde geliştirilmiş ve görücüye sunulmuştur.

Rüzgar sörfü nasıl yapılır? 

Bu zevkli sporu icra etmesi her ne kadar keyifli olsa da rüzgar sörfü; yüksek bir fiziksel direnç gerektirir ve yerine göre tehlikeli bir spor branşı olabilir. Yani daha önce ele aldığımız kürek, dalgıçlık gibi denizde yapılan doğa sporlarıyla kıyaslarsak çok farklı bir atmosfere sahiptir. Bu yüzden kendi başınıza hobi olarak yapacak seviyeye gelmeden önce belli bir seviyeye kadar eğitim almanız şarttır.

Ayrıca itiraf etmek gerekirse Türkiye’de rüzgar sörfü; elit sporu olarak kabul edilen kategori dahilindedir. Yani başlamanız ve öğrenmeniz sizin için biraz masraflı ve yorucu bir süreç olabilir.

Aşağıda rüzgar sörfünü yakından görebileceğiniz bir video mevcut. Umuyoruz ki beğendiğiniz bir doğa sporu olur. Sağlıcakla…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

1 Trackback / Pingback

  1. Snowboard nasıl bir doğa sporudur? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? | YER-SU

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*