Şafak Yıldız’ın ‘Geri Dönüş’ fotoğraf projesine gelin bir de yakından bakın!…

Merhaba sevgili Yer-Su okurları;

Sizlere Türkiye’den ve dünyadan tüm çevreci etkinlikleri, çevreci sanatsal çalışmaları, doğa odaklı kültür sanat etkinliklerini paylaşmaya çalıştığımız Kültür&Sanat kategorisinde bu hafta yerli bir değerli fotoğrafçımız Şafak Yıldız’ın  ‘Geri Dönüş’ adlı projesini tanıtacağız.


Şafak YILDIZ; 1987 Bursa doğumludur. Dijital fotoğraf sanatçısıdır.

​Farklı yer,zaman ve mekanda çekilen fotoğrafları bir araya getirerek kurgusal bir dil oluşturan Şafak Yıldız; geri dönüştürülebilir materyalleri tema edindiği çalışmalarda var olmayan ama var olmasını istediği mekanlar tasarlıyor. Gerçeküstü görüntüler elde edip kurgularını gerçek bir fotoğraf karesi gibi işliyor. Temelde basit sıradan nesneleri, objeleri kullanarak izleyiciyi şaşırtan çalışmalar üretiyor.

Çalışmalarında en çok dikkat ettiği konunun; fotoğraf çekimi öncesindeki hazırlıkların ve farklı yerlerde çekilmiş olan görsellerin tek karede birleştirilmesi işleminin gerçekçi görünmesini sağlamak olduğunu söyleyen Şafak YILDIZ; çalışmalarını ve konseptini Yer-Su’da tanıtmayı, sanatını siz değerli okuyucularımıza sunmayı kabul etti. Bu bağlamda Türkiye’nin güzide çevreci sanatçılarından birinin çalışmalarını sizlere aktarmaktan büyük onur ve şeref duyarız…

Şafak Yıldız

 

Metropol yaşantımız sebebiyle ortaya çıkan tonlarca geri dönüştürülebilir malzeme hakkındaki farkındalığı arttırabilmek, çevreciliğe ve geri dönüşümcülüğe farklı bir yaklaşım sergileyebilmek adına yaptığı çalışmayı Şafak Yıldız; şu şekilde açıklıyor:

Yeryüzüne iyi davranın. O atalarınızdan miras kalmadı, onu çocuklarınızdan ödünç aldınız.”

Kızılderili atasözü.

Temiz su kaynaklarının tükendiği, birçok canlı türünün yok olduğu, yaz ve kış olmak üzere sadece iki mevsimin yaşandığı bir dünyaya doğduğunuzu hayal edin. Yaz aylarının aşırı sıcak ve kurak kış aylarında ise kasırga, fırtına, hortum gibi felaketlerle mücadele ettiğiniz bir dünya olduğunu düşünün. Kutupların siz doğmadan onlarca yıl onca eriyip yok olduğunu, kutup ayısı, penguen, kaplan gibi bir çok canlı türünün dünyadan tüm izlerinin yok olduğunu düşünün.

Bizlerden önce yaşamış olan insanların bize böyle bir dünya bırakmalarını ister miydiniz ? Peki siz gelecekteki insanlara böyle bir dünya bırakıyor olduğunuzun farkında mısınız ?

Günümüz dünyasının en önemli çevre sorununun “küresel ısınma ve iklim değişikliği” olduğunun bir çoğumuz farkındayız. Şu anda bu sorunla ilgili en azından – durdurmak için geç kalmış olabiliriz- yavaşlatmak için halen daha yapabileceğimiz bir çok şey var.  Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelede en önemli sac ayaklarından biri olan geri dönüşüm bu sorunla mücadelede yapabileceğimiz en basit uygulamalardan biridir. Geri dönüşümle, doğaya onlarca hatta yüzlerce yılda karışabilecek olan atıkların tekrar kullanılabilir hale getirip verdiği zararı minimuma indirebilmemiz mümkün. Doğaya atılan bir plastik doğada 1000 yılda yok olurken; bu yok olma sürecinde çevreye çeşitli tahribatlar yapmakta, doğal kaynaklarımızı kirletmekte ve yok olma sürecinde açığa çıkardığı zehirli gazlar ile dünya sıcaklığının artmasına neden olmaktadır.

Mega kentlerde günlük binlerce ton ağırlığına ulaşan atık oluşmaktadır. Bu atıkları gömerek ya da yakarak yok etme seçeneği doğaya çok daha büyük zararlar vermektedir. Bu nedenledir ki bilim insanları çeşitli geri dönüşüm projeleri üretip bunları uygulamaya geçirmek için çalışmaktadırlar. Günlük çıkan bu binlerce tonluk atıklar tekrar kazanıma katılarak hem ham madde ihtiyacını karşılamakta hem de atıkların doğaya zarar vermesi engellenebilmektedir. Günden güne daha da çeşitlilik kazanan geri dönüşüm yöntemleri sürdürülebilir bir gelecek için büyük umut vadetmektedir.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı Şafak YILDIZ bu küresel sorunla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla yola çıktığı  “Geri Dönüş” projesini gerçekleştirmiştir. Sanatçı atıkların doğadaki izlerini kendi hayal dünyasıyla birleştirmiş olduğu fotoğraf serisini bizlerle paylaşmaktadır.

İŞTE ‘GERİ DÖNÜŞ’ PROJESİNDEN ÇALIŞMALAR

1) Alüminyum

Doğada ortalama 100 yılda yok olmaktadır. Bu yok olma sürecinde doğaya hem zarar verir hem de geri dönüştürülmediği çöpe atıldığı için tekrar üretilmesindeki harcanan kaynaklar daha fazladır.

2) Bezelye

Bilim insanları artık ekolojik plastik üretmeyi başardılar. Sadece bezelye değil protein ve lif yönünden zengin olan mercimek, fasulye gibi sebzelerden de üretilebiliniyor. Saksıyı artık kullanmak istemiyorsanız toprağa gömmeniz yeterli 3 veya 4 ay içerisinde tamamen yok olduğunu göreceksiniz. Bu sayede çevreye plastik atık bırakmamış olursunuz.

3) Cam

Cam geri dönüşümde en çok kullanılan ürünlerden bir tanesi tekrar tekrar neredeyse hiç kayıp vermeden geri dönüştürülebilmesi mümkün, çöpe atmak yerine doğal kaynaklarımızın tükenmemesi için toplama merkezlerine verilmesi önemli.

4) Kağıt

Kağıtta tıpkı cam gibi geri dönüşümde kayıpsız çıkan ürünlerden bir tanesi, daha fazla ağaç yok olmamasını istiyorsak kullandığımız kağıtları tekrar geri dönüşüme kazandırmamız gerekli.

5) Kahve

Kahve telveleri mantarların oluşum süreci için gübre olarak kullanılabiliniyor. Bir kahve çekirdeğinde odunözü, azot ve şeker gibi mantar yetiştiriciliğinde kullanılan pek çok besin maddesi vardır. Büyük kahve firmaları kahve posalarını çöpe atmak yerine varillere stok yapıp bunları geri dönüşüm tesislerine veriyor.

6) Kıyafet 

Yırtılmış,eskimiş artık kullanılamaz hale gelen bütün kıyafetlerimizi geri dönüştürmek mümkün, çöpe atmaktansa tekrar kullanmak daha avantajlı, kıyafet geri dönüşümünde son zamanlarda H&M firması bu konuya inanılmaz destek sağlıyor.

7) Pil

Piller doğaya en çok zarar veren maddelerden bir tanesidir. Kullandığımız pil ömrünü tamamladığı zaman çöpe dahi atmamak , atık pil kutusuna atmak gerekiyor. Pillerin içerisindeki zehirli kimyasalların toprağa , denize karışmaması gerekir.

8) Plastik

Plastik geri dönüşümde en çok bilinen maddelerden bir tanesi, fakat en çok çöpe attıklarımızdan da bir tanesi, Sadece istanbulda günde 18 bin ton atık madde çıkıyor bunların neredeyse 3 veya 5 bin tonu plastik ürünlerden oluşuyor, yani kendi mega plastik çöplüğümüzü oluşturuyoruz.

9) Yumurta Kabuğu

Yumurta kabuğundan bilim adamları artık kağıt üretebiliyorlar. Bu ağaçların kesilmesinin de önüne geçen  bir buluş bu yüzden kullandığımız yumurtaların kabuklarını çöpe atmamak geri dönüşüme kazandırmak gereklidir.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*