Seyahat etmek tam olarak nedir?

Seyahat etmek, yolculuğa çıkmak, gezmek, vb. şekilde tanımladığımız aktiviteler tam olarak nedir? Sizce bir insan gittiği yerde nereleri ziyaret ettiyse, neler yaptıysa orayı tam anlamıyla gezmiş olur?

Etrafımda senelik iznini veya elde ettiği boş zaman dilimini seyahat ederek değerlendirmek isteyenlerle yaşadığım fikir alışverişlerinden sonra bu yazıyı yazmak istedim. Bir kez daha fark ettim ki belli başlı tatil köylerinde, rehberler eşliğinde gerçekleştirilen turlarda, sadece tarihi ve kültürel mirasları görerek yapılan gezilerde seyahat etmeye, seyyahlık ruhuna hitap eden çok az şey var. Neden derseniz; üşenmedin sizler için aklımdaki seyahat, gezi anlayışını maddeler halinde sıraladım. (Evet biliyorum çok da merak ediyordunuz)

Her şeyden önce seyahat; temelinde özgürlüğü ve plansızlığı barındırmalıdır. Yurt için ve yurt dışı fark etmeksizin bölgenin yerel değerlerini, gelenek-göreneklerini, günlük yaşantısını kendi çabalarıyla tanımalıdır insan. Yaşayacağı iyi yönlerin yanı sıra olabilecek tüm para-konaklama sorunları, kaybolma riskleri, hatta linç edilme tehlikesi gibi felaketler bile dahil olmak üzere hepsi gezginliğin plansızlığının tuzu biberidir.

Bir ülkeyi gezmek demek; sadece belli başlı festivallere, bayramlara şahitlik edip; tarihi medreselerin, camilerin, kiliselerin önünde fotoğraf çektirmekten ibaret değildir. Tek başına olsun ya da yol arkadaşlarıyla olsun insan; gittiği yerdeki ara sokakların, olağan günlerini yaşayan esnaf ve çalışanların, en zengin ve en fakir kesimlerin neye benzediğini bilmelidir. Birisi ona oradaki yaşam tarzını, gelenekleri, espri anlayışını sorduğunda anlatabilecek seviyede olmalıdır.

Peekay tam anlamıyla bir seyyahtır, mutlaka izlemelisiniz
Peekay tam anlamıyla bir seyyahtır, mutlaka izlemelisiniz

Seyahat eden insan; tıpkı gittiği yerdeki her dakikasını dolu dolu geçirmek isteyen denizci gibi kendini maceradan maceraya sokmalıdır. Gezip görmekteki amaç; bunu yüksek kültür göstergesi olarak kullanmak değil, dönüldüğünde anlatacak tonla anı ve hikaye biriktirmek olmalıdır. Belki hiç dönmezsiniz orası size kalmış tabii…

-En önemlisi de seyahat etmek; gidilen yerdeki tek bir manzarada veya tarihi eser önünde 30 farklı açıdan fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşmak değildir. Gözlemlerinizi ve anılarınızı anlatın yeter. Giden var gidemeyen var, ayıp oluyor…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*