Simav’da jeotermal kaynak arama ihalesi açılıyor!!

Jeotermal enerji kaynaklarıyla meşhur, yeşil sektörlere açık ilimiz Kütahya’da potansiyelin değerlendirilmesi ve şehir elektriğinin yenilenebilir enerjiyle sağlanması yönündeki çalışmalar devam ediyor. Bu doğrultuda en önemli adımlardan biri de bugün Resmi Gazete’de yayınlanan açıklamayla beraber kamuoyunda paylaşıldı.

Yazılı olarak sunulan açıklamaya göre; Kütahya’nın Simav ilçesinde sahada jeotermal kaynak arama çalışmaları ihaleye sunulacak ve verilen teklifler neticesinde şehrin enerji sektörüne ağırlığını koyacak olan aday şirket belirlenecek.

Söz konusu sahanın ihale başlangıç bedeli 100 bin lira. Katılımcılar bu piyasa değerine göre Kütahya İl Özel İdaresi İl Encümeni Başkanlığı gözetiminde 27 Ekim tarihinde açık arttırmalı ihaleye katılacak ve akabinde kazanan firma sahada jeotermal kaynak arama çalışmalarına başlayacak. Böylece Kütahya ve çevresinde yeşil ekonominin ciddi manada canlanması ve ağırlığını arttırması hedefleniyor.

Kütahya ilinin yaklaşık 3-4 yıldır süren jeotermal kaynak çalışmalarının planlandığı gibi hayata geçirilmesi halinde, şehrin önemli bir kısmı jeotermal enerjiyle beslenmeye başlayacak. Turistik yönüyle ön plana çıkan Simav’da 25.000’e kadar konutun jeotermal enerji ile geçineceğine dair haberler de daha önce çıkmıştı ve hatta bu yönüyle Guiness Rekorlar Kitabı’na girme şansı bulacağı belirtilmişti. Aynı şekilde 31 farklı bölgede inşa edilecek jeotermal enerji santrallerine dair haberler de mevcut ama çoğunun alt yapı oluşturma ve ön hazırlık aşamaları hala devam etmekte. Simav ilçesinde yapılacak bu saha çalışması ise söz konusu hedefin gerçeğe biraz daha yaklaşması için çok önemli bir aşama.

27 Ekim’de yapılacak olan ihale ve sonrasında alınacak olan proje kararlarını sabırsızlıkla bekliyor, Kütahya’nın yenilenebilir enerji üretim gücüne katkıda bulunacak olan şirkete şimdiden başarılar diliyoruz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*