Sindirime yardımcı en doğal 5 besin

İçinde bulunduğumuz hareketsiz ve stresli şehir yaşamında bazen sağlıklı beslenmek ve vücut formuna dikkat etmek çok zahmetli, hatta imkansız gözüken bir husus olabiliyor. “Şöyle hem masa başı işim olsun, hem de sporuma beslenmeme dikkat edeyim de gül gibi bir yaşantım olsun.” diye aklımızdan geçiririz ama gerçeğe ne kadar dökebiliyoruz orası malum.. En azından kendi üzerimdeki tecrübelerimden rahatlıkla şunu söyleyemiyorum: Yoğun bir ofisli ve kurumsal bir is temposuna giren kişi spor temposuna aslında ihtiyacı olduğu miktarda dikkat edemez. Vakti olsa bile o yorgunlukla evine gidip TV karşısında yayılmak ister. Yapabilene ne mutlu…

Böyle bir durumda da şehir hayatının stresine ve sağlıksız koşullarına rağmen kendinizi zinde tutabilmenin en kestirme yolu beslenmenize dikkat etmekten geçmektedir.

Sevgili okurlar; bilimde ayıp yoktur. Hatta bu yazıyı da çekindiği için etrafıyla konuşmayıp çözümü internetten araştırma yapmakta bulanların rahatça okuyabilmesi için yazıyoruz.

Kalabalık ve stresin yanında masa başı çalışanların en çok karşı karşıya kaldıkları sağlık problemlerinden biri kabızlıktır. Bunun sebeplerini de tahmin etmek basit: Bacakların ve belden aşağısının insan anatomisinin gerektirdiği miktarlarda çalışmaması, zamanla göbek ve bel çevresinde meydana gelen yağlanma dolayısıyla bağırsakların tembelleşmesi, kasların itici gücünü kaybetmesi… Bir de buna sabah, öğlen, akşam katı ve yağlı beslenme alışkanlığınızı eklersek o şişkinlik, o gaz, o karın ağrısı iyice tadından yenmez olur.

Şimdi de spor yapamayan ve sağlık problemlerinden korkan insanlar için sindirimi düzenleyici, doğal mı doğal 5 besinden söz edelim:

1) Su

Bu başlığa diğer bütün meşrubatları, meyve sularını ve sıvı alımı yapabileceğiniz gıdaları da dahil edebiliriz. Ama tabii ki vücuda en şifalı olanı tertemiz, mis gibi saf sudur.

Kendimden örnek vereyim. Sabahları uyanır uyanmaz içtiğim yarım litre kadar su o günkü sindirimimi kurtarıyor. İçmeden edemiyorum.

Normal sıcaklıklarda tavsiye edilen su tüketimi 2,5-3 litre civarı olsa da yaz aylarında kişinin metabolizmasına bağlı olarak bu ihtiyaç 4-5 litrelere kadar çıkabilmektedir.

Sonuç olarak vücudumuzda sindirim için ve bağırsak hareketlerinin kolaylaşması adına minimum miktardaki suyu mutlaka tüketmemiz gerekmektedir.

2) Kepek, yulaf veya çavdar ekmeği

Farkındaysanız beyaz ekmek dışında neredeyse bütün ekmek çeşitlerini saydık. Aralarında tercih yapacak olursanız uzmanlar genelde kepek ekmeğinin kabızlığı daha iyi önlediğini belirtirler fakat yulaf ve çavdar ekmeği tüketmeniz halinde de istenen randımanı alabilirsiniz.

Beyaz ekmeğin içerdiği boya ve katkı maddesi türünden içeriklerin ise özellikle sindirim sistemi zayıf olan insanları kolayca etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu yüzden beyaz ekmekten en az su tüketimine gösterdiğiniz dikkat kadar uzak durmanız gereklidir.

3) Meyve ve sebze

Doyurucu besinlerde bulunan karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşan içerikten farklı olarak meyve ve sebzelerde bulunan vitaminlerin sindirimi düzenlemek için inanılmaz etkileri mevcuttur. İnsan anatomisinin işleyişi gereği vitamin ve mineraller de düzenli olarak temin etmemiz gereken unsurlardır fakat karın doyurmak önceliğiyle davrandığımız zaman bunları unutabiliyoruz. Bu yüzden ne yapalım edelim; günde iki kez meyve tüketimine özen gösterelim.

Kabızlığı özellikle önleyen başlıca meyveler ise şu şekildedir: Elma, muz, erik, kayısı, üzüm (Muzun fazlasının ters etki yaratabileceği unutulmamalıdır)

4) Lifli gıdalar

İçeriğinde bulunan yoğun liflerden dolayı bu ismi alan lifli gıdalar, özellikle söktürücü yönleri dolayısıyla sindirimi kolaylaştırmaktadır. Yani eğer bağırsak söktürücü etkiye sahip bir ilaç vs. arıyorsanız önce durup bir düşünün. Doğada size aynı şifayı verecek fazlasıyla besin mevcut.

Mısır gevreği, yulaf, havuç, lahana, tam tahıl çeşitleri ve sebzeler kolayca temin edebileceğiniz lifli gıdaların en önemlileridir.

5) Yoğurt

Her yazıda günde bir kase tüketmeniz gerektiğine dair tavsiyeler okumamıza rağmen bir türlü tüketemediğimiz gıdalardan biridir yoğurt. İçerdiği sindirim düzenleyici ve anti oksidan etkiler sayesinde aynı zamanda zorunlu gıda istihkakına da dahildir ve ağır sanayi kollarının öğle yemeklerinde zorunlu olarak servis edilmektedir

Sizler de gerçekten dikkat ederek tüketeceğiniz bir kase yoğurtla hem kabızlık ve şişkinlik sorununuzu giderebilir, hem de yoğun protein ve mineral içeriğiyle sağlıklı beslenmenin önünü açabilirsiniz.


Evet sevgili okurlar… Özellikle sağlıksız ve hareketsiz koşullarda çalışan plaza mensuplarına yönelik söylüyorum: Aman diyeyim, hiçbir yatırım, hiçbir uzun vadeli kariyer planı veya hiçbir nakit para, ikinci defa kazanma şansınız olmayan vücudunuzdan değerli değil. Biraz daha dikkat, biraz daha sağlık..

Gelecek yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın..

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*