Siyez buğdayı tohumu 1’e 8 bin ürün verdi

Kayseri Kültepe kazıları sırasında bulunan 7 bin yıllık siyez buğdayı mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk’ün organik tarım özverisi ile ürün verdi. Muğla’nın Marmaris ilçesinde kiraladığı arazide dört yıl önce organik tarıma başlayan Metin Öztürk, siyez buğdayının, Türkiye’nin buğday ihtiyacını karşılayabileceği gibi ihraç da edilebileceğini savunuyor.

Üç yıl önce, Kayseri Kültepe kazıları sırasında bulunan küplerden birinin içinden buğday ve arpa taneleri çıktığını duyan Metin Öztürk, bu tohumların peşine düştü. Uzun uğraşlar sonunda, geçmişi 7 bin yıl öncesine dayanan hakiki Anadolu buğdayı ‘Siyez’den birkaç tohum alabildi. Bunları tarlasına ekip çoğaltmak için kolları sıvadı.

Öztürk tek bir siyez buğday tanesini ayrı bir yere ekerek her gün suladı. Her geçen gün diğerlerine oranla bu buğdayın çok daha fazla büyüdüğünü, tek buğday tanesinin topraktaki kökünden 20 ayrı sürgün kardeş ve çok sayıda başak çıktığını gördü. Öztürk aynı zamanda diğer ürünlerde olduğu gibi organik tarım prensiplerini bu siyez buğdayı için de uyguladı.

Öztürk kimyasal kullanmadan organik gübre, keçi gübresi, solucan ve yarasa gübresi kullanmış. Normalde yağmur sularıyla kendi kendine büyüdüğünde siyez buğdayı bire 2- 3 bin verirken, Öztürk özel olarak her gün sulama yöntemiyle bu buğdaydan bire 8 bin aldığını söylüyor.

Bu tohumdan yetişen, 2 metreyi geçen her sürgün üzerindeki başakların ise en az 40 taneden oluşuyor. Bazı başaklar o kadar büyük oluyor ki, dalı dayanmadığından, aşağıya bile sarkıyor.

Konu ile ilgili açıklamalar yapan Marmaris İlçe Tarım Müdürü Ziraat Mühendisi Nejmettin Kaya, Metin Öztürk’ün  çalışmalarını yakından izlediklerini belirtti: “Şu andaki durumu gerçekten çok iyi. Bu arkadaşımız bir gram bile ilaç kullanmıyor. Bundan sonraki durumunu da tespit etmek istiyoruz. Eğer başarı sürerse, ülkemiz adına gerçekten mükemmel olacak.

Öztürk arazisinde hiçbir zirai ilaç kullanmadan organik olarak domates, biber, patlıcan, bamya, börülce, fasulye, salatalık, kavun, karpuz, çilek, dut, yer fıstığı üretiyor. Yetiştirdiği ürünlerin bir kısmını tohum olarak ayırıp, geriye kalanları da hem kendisi tüketiyor ve hem de komşuları ve dostlarına veriyor.

Devlet desteği ve biraz daha bilgi donanımı ile bu buğdayın üretilmesi halinde Öztürk, Türkiye’nin buğday ihtiyacını bir iki yıl içinde karşılanabileceğini önemli miktarda ihraç bile yapılabileceğini savunuyor.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

3 Comments

  1. Bu kazının arkeoloğu kazıda böyle bir tohum bulunmadığını açıkladı ve haberi yalanladı. İnsanlrı boş yere umutlandırıyorsunuz. Bazılarının da haksız kazanç yapmasını sağlıyorsunuz. O kişilerle ortak mısınız? Haberi kaldırmanız gerekmez mi?

    • Duran Bey uyarınız için teşekkür ederiz. Fakat kazının arkeoloğu tarafından yalanlanan haberler de piyasada dolaşıyor, Metin Öztürk’ün üretimi başardığına dair haberler de… Herhangi kesin kanı bildiren bir sonuca rastlamadık. Bizler de bunun izini sürecek durumda ve imkanda değiliz. Hangi taraf haklı? Bunun kesin bir açıklaması mevcut mu? Eğer bir itiraf, vs. söz konusuysa anında haberi kaldıralım…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*