Snowboard nasıl bir doğa sporudur? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu sefer sizleri doğanın beyazıyla buluşturarak olan bir spor branşı hakkında yazacağız: Snowboard..

Teknik anlamda kendine benzer branşlardan pek çok kısmı birleştirip ortaya çıkan melez bir spor olsa da Snowboard; kendi içinde kuralları ve dikkat edilmesi gereken hususları bulunan, köklü sayılabilecek bir spordur.

Snowboard nedir?

“Doğanın beyazıyla buluşturmak” deyiminden anlaşılacağı üzere , tıpkı kayak gibi kar üzerinde yapılır.

İki ayağın bir snowboard tahtasına bağlanması suretiyle kayak yapar gibi tepeden aşağı doğru, fakat kay kay gibi bacak gücünü kullandığınız, denge kabiliyetini yaratıcı hareketler eşliğinde sağladığınız eğlenceli ve efor gerektiren bir spordur. Bütün bu yönleriyle snowboard, ortaya çıktığı zamanlardan beri gençler ve fiziksel güç-denge kabiliyeti kazanmak isteyenler için ilk seçenekler arasında yer almıştır.

Snowboard’ın tarihi

2000’li yıllar sonrasında inanılmaz bir ivme kazanarak dünyaya yayılan snowboard, aslında sanıldığı kadar yeni ve genç bir spor değildir. Aksine; snowboard tıpkı rüzgar sörfü ve diğer pek çok benzer doğa sporu gibi 1960’lar gibi yakın geçmişe uzanan bir tarihe sahiptir.

Fakat yaklaşık 40 yıl boyunca serbest bir hobi statüsünde kalmış, birkaç küçük ve yerel turnuva dışında olimpik olarak ciddi bir atılımı olmamıştır. Nihayet 1998 yılında Japonya Olimpiyatları’nda olimpik bir branş olarak kabul edilmiş ve müsabakaları yapılmıştır. Bu tarihten sonra da dünya çapında daha çok gelişim göstermiş ve günümüze kadar ki yayılışına başlamıştır.

Snowboard yaparken nelere dikkat edilmelidir?

  1. Snowboard’un şöyle çok güzel bir yönü vardır ki; başlangıç seviyesi için hemen bir kursa gidip masrafa girmeniz gerek yoktur. Yanınızda iyi bilen birisiyle beraber başlangıç çalışmalarını yapabilir, sonrasında kendinizi aynı şekilde geliştirebilir veya daha profesyonel kurslara gidebilirsiniz.
  2. Snowboard yaparken tüm ekipmanlarınızın ve kılık kıyafetinizin gerektiği gibi olduğundan emin olun. Özellikle ayak bağlamada yapılacak bir ihmalkarlık, ciddi kırılmalara ve sakatlanmalara sebep olabilir.
  3. Dengede kalabilmek ve başarılı olmak adına vücudunuzun tüm kaslarını kullanmaktan ve gerektiğince cesur olmaktan çekinmeyin. Fakat antrenman sıklığınıza ve fiziksel durumunuza göre sakatlıklarla sebep olacak sınırları da aşmayın.
  4. Her şeyden önce snowboard bir rekabet değil eğlence sporudur. Karın içinde düşüp kalkmanın, yuvarlanmanın tadını çıkarın. Eğlenmenize bakın.
Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*