Sürdürülebilir evlerin ortak özellikleri nelerdir?

Doğa katliamlarına ve insan yerleşiminden kaynaklanan çevre sorunlarına karşı son 20-30 yıllık periyotta büyük gelişim gösteren sektörlerden biri de yeşil mimari olmuştur. Bahsi geçen etkiler ve bugünkü konforunu koruyarak çevre dostu yaşam biçimlerine erişmek isteyen insanoğlu günümüzde yeşil mimari, akıllı ev, sürdürülebilir tasarım gibi isimlerle karşımıza çıkan konseptleri ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucunda da hem geri dönüşüme katkıda bulunan, kendi enerjisini üreten mühendislik harikası evler ortaya çıkmış; hem de birbirinden estetik ve yaratıcı tasarımlar meydana gelmistir.

Ama yine de yeşil mimari dendiği zaman çok geniş bir iş sahasından söz edilmektedir. Bir tasarımda sadece atık geri dönüşümüne dikkat çekmek amaçlandığı gibi, bir diğerinde temel amaç yenilenebilir enerji kaynaklarını uygulamak olabilmektedir. Eger genel bir bilgi edinmek isterseniz “Yeşil mimari nedir?“, “Metropolleri barındırabilecek bir yeşil mimari mümkün müdür?” gibi yazılarımızı okuyabilirsiniz. Tabii ki “yeşil mimari” kategorimizin tamamına da bağlantıya tıklayarak erişebilirsiniz.

Bu yazımızda ele alacağımız husus ise yeşil mimarinin bu farklı kollarının ortak noktalarıyla ilgili. Amacı ve konsepti ne olursa olsun, sürdürülebilir tasarımların bazı mutlak şartları vardır. Bunları maddeler halinde sıralayalım dedik ki, akıllı ve sürdürülebilir tasarımlar üzerine yogunlaşmak isteyenler için bir kullanma kılavuzu olsun:

  • Aydınlatma ve elektrik tesisatı normaline göre çok daha verimlidir.
  • Evin çatı, dış cephe ve bahçe tasarımları güneş enerjisinden maksimum derecede faydalanılabilecek şekilde tasarlanır.
  •  Evin enerji ihtiyacının büyük kısmı güneş ve rüzgar kaynaklarından sağlanır.
  • Yapı malzemesi olarak normallerine göre atık ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanım miktarı çok daha yüksektir.
  • Evin kaplayacağı arsa olabilecek en verimli ve tasarruflu şekilde kullanılır.
  • Doğaya ve çevredeki doğal yaşama asgari ölçüde zarar vermek en öncelikli hususlardandır.
  • Isıtma ve soğutma sistemleri ve enerji harcayan benzer tüm bölümlerde esas alınan ilk kural verimliliktir.

indir (2)

Sanatsal ve estetik değer taşıyan yapılardan farklı olarak, rahatça ikamet edilebilecek akıllı tasarımlarda mutlaka bulunan özellikler bunlardır. Bunların dışında evin içini minimalist bir tasarımla pekiştirmek, çevresinde organik tarım, vs. faaliyetlerde bulunmak gibi ekstralar da opsiyonel durumlardır.:)

Sürdürülebilir tasarımlarla ilgili belirtmek istediklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Gelecek yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*