Çevreci Meslekler Serisi/Süt ve Besi Hayvancılığının maaşları nasıldır?

Süt ve Besi Hayvancılığı; doğa odaklı, çevreci ve yeşille iç içe meslek arayanlar için 2 yıllık seçenekler arasında güzel imkanlardan bir tanesidir. 2 yıllık bir ön lisans bölümü olan Süt ve Besi Hayvancılığını okuduktan sonra, işinizin gücünüzün büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara bakmak, onlarla ilgilenmek olduğu iş hayatınıza başlayabilir, tatlı tatlı hayvanlarla iç içe bir şekilde meslek hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Dolayısıyla; tahmin edeceğiniz üzere Süt ve Besi Hayvancılığı; yeşil meslekler arasında, uğraşlarınızın ve sorumluluklarınızın tamamen hayvanlarla ilgili olduğu bir bölümdür. Mesela bir orman mühendisliğinde, ağaç işleri endüstri mühendisliğinde veya türevlerinde hep doğayla, bitkilerle, ağaç işleriyle uğraşırsınız. Hayvancılıkla alakanız yoktur. İşte; ekolojik meslekler literatüründe uzmanlaşmak istediğiniz sahayı kendi istediğinze göre seçmeli ve buna göre karar vermelisiniz bu yüzden.

Bu yazımızda, 2 yıllık Süt ve Besi Hayvancılığı mezunlarının ne kadar kazanabileceği, bir işe girdikleri zaman kazanç olanaklarının ne olacağı gibi hususlara değineceğiz. Fakat öncesinde daha kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki linklere tıklayarak o yazıları da yeni sekmeden açabilirsiniz:

Süt ve Besi Hayvancılığı Nedir? Nasıl bir bölümdür?

Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları nerelerde çalışabilir?

Şimdi de gelelim bu meslekten kazanabileceğiniz miktarlara…

Süt ve Besi Hayvancıları ne kadar kazanır? Kazanç olanakları nedir?

Evet arkadaşlar… Her şeyden önce sizin de tahmin edebileceğiniz üzere süt ve Besi Hayvancılığı mezunlarının kazanç fırsatları günümüz şartlarına kıyasla pek de iç açıcı değil dürüst olmak gerekirse… Gerçi 2 yıllık bölümlerin çoğu öyle.. Kendinize şöyle bir soru sorun: 2 yıllık herhangi bir bölümden, sadece Süt ve Besi Hayvancılığı değil, herhangi bir bölümden mezun olan biri ne kadar kazanabilir? 2019 yılında 2000 TL olan asgari ücreti düşünürsek, ön lisans mezunu olarak bir yerde çalışmak için başvurduğunuz zaman ortalama 2.300 TL falan maaş verirler. Asgarinin birazcık üzeri yani… Fakat devlette 2500-4000 TL aralığında bir maaş ile başlayabilirsiniz. Ama daha fazlasına yükselmeniz zor olabilir.

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünde de durum aynıdır. Dolayısıyla; ‘Süt ve Besi Hayvancıları ne kadar kazanır?’ Ne kadar maaş alır?‘ sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz:

‘Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları; genel ortalaması 2300-2500 TL cıvarı olmakla birlikte 2000-3000 TL arasında kazanırlar.’

sığırcıklar sizi….:)

Bu yüzden de konunun uzmanları tarafından daha fazla kazanç sağlamak isteyenlerin kendi işini kurması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Eğer ki Süt ve Besi Hayvancılığı okuduktan sonra eğitiminze devam etmek isterseniz DGS ile geçiş yapabileceğiniz bir bölüm mevcut: Zootekni… Bu bölümün kazançları hakkında yazdığımız yazılara da aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

-Zootekni mezunları ne kadar kazanır?


Evet sevgili okurlar.. Ekolojik ve yeşil meslekler arasında Süt ve Besi Hayvancılığı, ele aldığımız üç yazıyla böyle bir meslektir: Diğer çevreci, yeşil ve ekolojik alternatiflere göz atmak için buraya tıklayarak Çevreci Meslekler kategorisine göz atabilirsiniz. Gelecek yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*