Tarih öncesi mağaralarda 5 yıldızlı bir konfor ister misiniz?

Yeşil mimari ve sürdürülebilirliğe dair fikirlerin, çalışmaların sürekli önem kazandığı günümüzde bu alandaki en güzel projeler Avrupa’dan gelmeye devam ediyor. Şimdi haberini vereceğimiz ve kısaca tanıtacağımız proje ise dudak uçuklatacak cinsten.

Tarihi eserleriyle ve mağara dönemi yaşamından kalan izlerle meşhur İtalyan şehri Matera’da; söz konusu yerleşim yerlerinin tarihi dokusu ve taşıdığı miras korunarak mağaralar içerisinde lüks bir otel inşa edildi. Evet; herhangi bir tarihi eser katliamı yaşanmadan, herhangi bir sit alanı, vs. davası açılmaya mecbur kalmadan.

Manca Studio tarafından yaratılan bu yeşil mimari harikası konaklama mekanı; hem tarihi dokuyla günümüz konforunun birleşiminin, hem de lüks ve konforlu bir yaşantı için tarihe, doğaya saygısızlık edilmek zorunda kalınmayacağının en güzel kanıtı. İşte o tartışmasız yeşil mimari harikası eserden bazı kareler:

300 metrekarelik alanda kurulan tesislerde konaklayacak insanların mağara döneminden kalan duvarlar ve çevresindeki eserler eşliğinde hem rahat, hem de resimde görüldüğü gibi ferah imkanlar içerisinde tatillerini geçirmeleri sağlanıyor.

Günümüz standart otellerindeki konfor ve olanak ölçütleri esas alınarak tasarlanan mekanda 4 adet suit, bir adet ortak alan ve spa hizmeti dahi bulunuyor. Tüm bu imkanların yanı sıra bölgenin tarihi dokusuna, eski dönemlerden kalan eserlerin ve taşların bir yapısına zarar gelmemesi için UNESCO ve pek çok çevre gönüllüsü mimar ile beraber son derece hassas bir çalışma yürütülmüş.

Sahip olduğu konsept ve verilen hizmet bakımından yeşil mimari ve akıllı tasarımın hedeflerini tam anlamıyla karşılayan bu harika otel; sizlere o bol ışıklı, bol eğlenceli otellerin verdiği şımartma duygusuyla tarih öncesi insanların yaşam mücadelesi verdiği alanlarda dolaşıyor olma hissini aynı anda yaşatacak.

Eserin tek dezavantajı ise; projesinde geçen emek ve sahip olduğu standart sebebiyle hayet lüks bir mekan olması, burada kalma planının da gayet lüks harcama kategorisine girmesi.


Yer-su olarak böyle güzel ve aklın sınırlarını zorlayan bir projeyi hayata geçirenlere sonsuz saygı duyuyor, emeklerinden ötürü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. İlerleyen yıllarda sadece lükse ve gelir seviyesi belli bir eşiğin üstünde olan çevrecilere değil; herkese hitap eden akıllı ve sürdürülebilir mimari örneklerinin de ortaya çıkması dileğiyle

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*