Tasarruf yapabilmeniz için 20 harika tüyo!…

Tasarruf ve minimalizm başlığı altında yazdığımız yazıların hepsi birbirinden güzel değil mi? Fonksiyonel tasarımla yapılmış evler, birbirinden harika dekorasyonlar, şehir içerisinde yapılmış minimal evler derken hepsi de biz çevrecilerin, doğaseverlerin, ekolojistlerin, anti-kapitalistlerin, vs. vs adına ne derseniz deyin dost olan ‘istlerin hayallerine hitap ediyor. Ama gelin görün ki, hayaller aleminde de yaşamıyoruz. Çoğumuz şehir hayatının göbeğindeyiz ve tipik bir şehir yaşantısının stresiyle giderleriyle boğuşuyoruz. İkisi tamamen birbirinden ayrı şeyler.

Bu duruma karşı da evlerinizde en azından tasarruf etmenizi, hem maddi olarak bir birikim elde etmeye başlayıp hem de bireysel anlamda da olsa çevreye katkıda bulunmanızı sağlayacak birkaç tüyoyu derlemek istedik. İşte evlerinizde tasarruf için 20 önemli tüyo:

 1. İç ortamda kapı ve pencere, dış ortamda dış cephe izolasyonunu yaparak %10 ila %40 arasında ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 2. Fotoselli musluk bataryası kullanmanız halinde %75’e varan su tasarrufu yapabilirsiniz.
 3. Otomobilinizin bakım periyotlarını aksatmamanız halinde olası tamir masraflarının ve yakıt israfının önüne geçer, her açıdan tasarruf edersiniz.
 4. Eğer yeni kombi alacaksanız elektronik ateşelemeli olanları tercih edebilirsiniz. Yeni nesil bu kombiler epey ısı tasarrufu sağlamaktadır.
 5. Yemek yaparken tencere kapağını mümkün olduğunca kapalı tutun ki ocağı kullanma sürenizi kısaltın.
 6. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan yumurtayı tencerede değil, cezvede haşlayın. Bu daha hızlı bir haşlanma ile ısı ve elektrik tasarrufu sağlayacaktır.
 7. Yakın mesafeleri yürümeye çalışın. Böylece şehir hayatının yarattığı hareketsizlikten de bir ölçüde kurtulmuş olursunuz.
 8. Elektrikli fırınlar yerine mikrodalga fırınları tercih etmeniz enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ama besin sağlığıyla arasındaki seçimi yapmak size kalmış.
 9. Otomobilinizle ani ve süratli kalkışlar yapmayın, arabanızı stabil bir şekilde kullanın.
 10. Banka kullanmayan bir insan evladının kalmadığı günümüzde online bankacılık hizmetlerini tercih etmeniz daha iyidir. Hem vakit, hem kağıt, hem enerji tasarrufu sağlayarak çok daha kaliteli hizmet alırsınız.
 11. Televizyon, bilgisayar ve elektroniklerin fişlerini çekmeyi unutmayın. Sürekli hatırlatılan bu masraf; yılda asgari 500 TL’ye varan tasarrufu engelleyebilmektedir.
 12. Kurutma makinesini az kullanmaya çalışın. Aksi halde elektrik israfı yapabilirsiniz.
 13. Gereksiz yere lamba kullanmayın, bitenleri de mutlaka tasarruflu lambalarla değiştirin.
 14. Kışın kombi açtığınızda kullanmadığınız bir oda mevcutsa orayı ısıtmayın, peteğini kapatın. İnanılmaz bir elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağladığınızı kendiniz göreceksiniz.
 15. Kurutma makinesinin aksine; bulaşıkları elde değil makinede yıkamanız daha tasarrufludur. Tabii ki makinenin tamamen dolması şartıyla. Asgari %20’lik bir su ve elektrik tasarrufu garantidir.
 16. Otomobil kullanırken iyi bir sürücü olmaya özen gösterin. Viteslerdeki devir aralığını kaçırmamak, ani kalkışlar yapmamak gibi kurallar sizi epey tasarrufa yönlendirecektir.
 17. Tuvalet rezervuarının için bir pet şişe koymanız halinde gelen su miktarını düşürebilir ve tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca; bir sızıntı olmasından şüphelenmeniz halinde bir iki damla boya kullanarak bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.
 18. Titiz ev hanımları!!! Elektrik süpürgesini haftada en fazla 2 kere çalıştırın. Daha fazlası hem bir fayda sağlamamakta, hem de amansız bir elektrik israfına yol açmaktadır.
 19. Yemek pişirirken çelik tencere kullanmaya çalışın. %40’lara varan ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 20. Küvetiniz varsa küveti doldurmak yerine duş almayı tercih edin. %40’a yakın su tasarrufu sağlamaktadır.
Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*