Tekstil geri dönüşümü nasıl yapılır? Kullanım alanları nelerdir?

Ülke sanayisine ve endüstrisine, hatta dolaylı yollardan tarımına önemli katkılarda bulunan geri dönüşüm kollarından biri de tekstildir.

Dünya üzerinde uygulanabilirliği ıspatlanan ve halen işlemeye devam eden o kadar çok geri dönüşüm dalı vardır ki; bizler kağıt, plastik, cam gibi daha popüler olanlardan dolayı isimlerini pek duymuyoruz. Tekstil geri dönüşümü de sadece ilgili sektörleri ve uzmanları arasında sınırlanmış bir vaziyette kaldığı için tam olarak bu durumdadır.

Şimdi; tekstil geri dönüşümünün ne olduğuyla ve nasıl yapıldığıyla beraber neden herkesin genel bir bilgi edinmesi gerektiğine de kısaca değinelim:

Tekstil geri dönüşümü nedir?

Zihnimizde canlandırmak adına bir örnek verecek olursak tekstil geri dönüşümü; diğer materyallerin geçirildiği işlemlerle hemen hemen aynı aşamalardan oluşmaktadır. Özellikle atıkların oluşma şekli ve tekrar kullanılabilir hale getirilmesi yönünden kağıt geri dönüşümüne benzer yönleri çoktur.

İlginizi çekebilir: Alüminyum geri dönüşümü nasıl yapılır?

Nasıl benzerliklerdir bunlar? Şöyle ki; geri dönüştürülecek tekstil malzemeleri üç ana başlık halinde oluşmaktadır. Bunlardan en önemli ve en büyük çapta tedarik sağlayanı tekstil imalatında oluşan atıklar ve işe yaramayan parçalar iken; suni ip fabrikalarında oluşan artıklar da önemli bir tedarik sağlamaktadır. Üçüncü kategori ise malzeme miktarı bakımından daha az olsa da tüketim ve geri dönüşüm bilinci açısından büyük önem taşımaktadır. Tüketicilerin oluşturduğu tekstil artıkları. Evet; buna artık eskidiği veya küçük geldiği için giymediğimiz kıyafetler de dahil; eskiyen nevresimlerimiz ve örtülerimiz de…

Tekstil ürünleri nasıl geri dönüştürülür?

Geldik sıradaki soruya: Çeşitli şekillerde oluşan bu atıklar, nasıl tekrar kullanılabilir hale getirilir?

Aşamalar yine pek çok dalla benzemektedir:

  1. Fabrikalardan, üretim tesislerinden ve tüketicilerden toplanan tesktil atıkları; kumaşın cinsine, rengine, kalitesine, vs. parametrelere göre sınıflandırılır.
  2. Sınıflandırmanın gereken hassasiyette yapılması çok önemlidir. Çünkü atık çeşidine göre elde edilecek olan ürün değişiklik göstermektedir. Örneğin; suni ip atıklarından elyaf veya iplik elde edilirken, tekstil üretiminden gelen atık kumaşlar ise pamuğa çevrilir.
  3. Ait olduğu kategoriye göre tekstil geri dönüşüm makineleri ve diğer ekipmanlar ile elde edilen ikincil hammadde, kullanım alanına göre alıcılara satılır ve tekrardan ekonomiye katılır. Kumaşın cinsine ve niteliğine göre kıyafet üretiminden tutun da yapı ve dolgu malzemesine, kumaş üretiminden tutkal üretimine kadar gerçekten çok geniş bir kullanım alanı vardır. İlerleyen yazılarda bunlara ayrıntılı olarak değineceğiz.

Bunu da okuyun: Tamamen sürdürülebilir bir şehir kurmak mümkün müdür?

Tekstil geri dönüşümü hakkında bilinmesi gerekenler

Geri dönüşüm endüstrisinde daha geri planda kalmış bu sektörle ilgili bilinmesi gereken, hayat bilgisi niteliğinde olan başlıca dipnotlar şunlardır:

  1. Tekstil geri dönüşümü; diğer geri dönüşüm alanlarına göre daha riskli ve yoğun rekabetlidir.
  2. Tekstil geri dönüşümü; kağıt, plastik, vs. alanlardaki gibi büyük ve profesyonel kapasiteye halen sahip değildir. Daha çok imalathane tadında, orta ölçekli firmalar tarafından yürütülmektedir.
  3. Kumaşın rengi, cinsi ve yabancı madde oranı tekstil geri dönüşümünde muazzam önem taşımaktadır. Öyle ki; suya veya yağa bulanmış bir atık, geri dönüşüm yetkililerini zarara sokmaktan ve vakitlerini çakmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Aynı şekilde bir atık kumaş; siyah ve beyaz dışında ne kadar yoğun bir şekilde doğal olmayan boyalara maruz kaldıysa, o ölçüde değeri düşmekte ve geri dönüşümü zorlaşmaktadır.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

1 Comment

  1. Merhabalar tekstil geri dönüşümü işine girmek istiyorum. Bu konuda deneyimi olanlardan bilgi alabilirmiyim. Tesis için ne kadar maliyet çıkar. Hibe ve destek alınır mı?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*