Trakya’da Karadeniz’e kıyısı olan bir doğa harikası: Kıyıköy

Tatilini şöyle hem deniz kenarında hem de ormanın içinde geçirmek isteyenler için harika seçeneklerden biridir Kıyıköy… İster uzun bir tatil yapıp şehir gürültüsünden, stresinden uzaklaşın; ister İstanbul ve çevresinden bir hafta sonu için kaçamak yapın. Tatil amacınız ne olursa olsun, Kırklareli’nin bu cennetten kopmuş mekanında tüm yorgunluğunuzu atacak ve içinde bulunduğumuz betonarme hayatın ne kadar gereksiz olduğunu bir kez daha fark edeceksiniz.

O zaman kısa bir bilgilendirme yapmadan geçmeyelim. Nerededir, neyin nesidir, İstanbul’a ne kadar uzaklıktadır bu Kıyıköy? Gittiğiniz zaman bulacağınız doğa harikaları ve konaklama imkânları nelerdir?

Kıyıköy nerededir?

Trakya’da bulunan Kırklareli iline bağlı Vize ilçesinin bir köyüdür. Şehir merkezinden yaklaşık 3-3,5 saatlik mesafede bulunan köyün Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır.

Denize kıyısının bulunmasının yanısıra Kıyıköy’ün çevreye karşı konumu ve etrafının yapısı da dikkat çekmektedir. Bölgenin en önemli su kaynakları arasında kabul edilen Kazandere ve Pabuçdere ırmakları bu köy üzerinden Karadeniz’e dökülmekte, böylece hem turistik hem de yaşam olanakları bakımından köye ciddi katkılar sağlamaktadır. Ayrıca sade ve mütevazı bir tatil yöresi olan Kıyıköy’ün çevresinin de el değmemiş ve bakir ormanlarla kaplı olması bölgeyi doğa turizmi açısından cezbedici kılan bir diğer etkendir.

Kıyıköy’e ulaşım

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi şehir merkezine son derece kısa mesafede bulunan Kıyıköy, İstanbul’a yakınlığı ve günübirlik, 2-3 günlük kısa maceralara da uygun olması sayesinde ziyaretçisine zorlu ulaşım koşulları gibi bir dezavantaj sunmamaktadır.

Ayrıca Trakyanın yol ve bayındırlık durumunun diğer pek çok bölgeye göre daha iyi olduğu düşünülürse doğaya ulaşmak sizler için son derece basit olacaktır.

Kıyıköy’de tatil olanakları

Eğer Kıyıköy doğrudan hedefiniz değilse, yani yol üzerindeki her yeri gezerek gidebilecekseniz; buraya ulaşana kadar görebileceğiniz pek çok doğal güzellik ve tarihi eser mevcuttur. Vize antik tiyatrosu, Balkaya mağaraları bunlardan sadece birkaçıdır. Kıyıköye ulaştığınızda ise masmavi Karadeniz, doğayla iç içe bir yerleşim ve yemyeşil ormanlar, tatilinizin doruk noktasını oluşturacaktır.

Doğal olmakla beraber gayet güzel bir şekilde yapılaşmış ve gerekli tesislere sahip olan Kıyıköy; rahatça denize girip eğlenebileceğiniz plajı ve birbirinden güzel yöresel restoranları ile eğlence yönünden sıkılmanıza da sebep olmayacak bir yerdir. Konaklama ise doğal dokuya uygun olmakla beraber farklı bütçelerle ve zevklere yönelik pek çok farklı seçenek barındırmaktadır.


Sizlerin Kırklareli’nin be cenneti anımsatan köyü için söylemek istedikleriniz nelerdir? Yorum yaparak veya sitemizin gezgin kadrosuna katılarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*