Trakya’nın incisi Edirne’de doğa turizmi

Edirne; ülkemizin kuzeybatı köşesinde bulunan, Bulgaristan ve Yunanistan ile sınır ilimiz olan güzide şehirlerimizden biri. Tabii böyle olunca hem Anadolu’nun hem Balkanların arasında olan geçiş konumu sebebiyle tarih boyunca sayısız kültürden etkilenmiş. Biraz da şansın yardımıyla büyükşehirlerin ranta dayalı ruhundan uzak kalmış, doğa harikalarının pek çoğu bugüne kadar gelebilmiş.

Gerçekten de güneyden Ege’ye açıldığı plajlardan tutun, iç kesimlerde bulunan milli parklara, doğa harikalarına, yeryüzü şekillerine kadar öyle çok doğal mekan var ki burada.. Edirne’de doğa turizminin tadını çıkarmak İstanbul’da oturanların yeni gözdelerinden biri oldu. Önümüzdeki yıllarda bu doğal mekanların pek çoğunun sürdürülebilir doğa odaklı turizme adapte olacak şekilde revize edilmesi planlanmaktadır. Yani başlı başına doğal bir cennet olan Edirne, gelecek zamanlarda gerçek anlamda turizm odaklı birçok hamleye de gebedir.

Yüce devlet makamlarımız Edirne’de doğa turizmini kalkındırmak için planları yapadursun, bizler Edirne’nin doğal güzelliklerini size kısaca tanıtan bir liste hazırlamak istedik. Bunların hepsi de Edirne’ye gidince mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler olarak değerlendirilebilir. Sanayiden ve metropolleşme hareketlerinden başarıyla kendini koruyan ilimizde tüm mekanlar hala aynı saflıkla duruyor. Gezip görmenin yanı sıra yarın bir gün onlara kast edecek kararlara karşı gerekeni yapmak da biz doğa severlerin görevi olacaktır. Lütfen bunu da dikkate alalım, öyle gezip bir iki denize girmekle parkın yeşilin doğanın tadını çıkarmakla bitmiyor…

Eveet. İşte Edirne’ye gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken birbirinden güzel doğa harikaları:

1)Gala Gölü Milli Parkı

Edirne’deki biyo çeşitliliğin ana kolonlarından biridir. Gala Gölü Milli Parkı kapsadığı geniş yüz ölçümüyle birlikte birbirinden güzel ve nadir ekosistemleri, kuş ve hayvan türlerini, ormanlık alanı bünyesinde bulundurur.

Yaklaşık 6.000 hektarlık alan kaplayan milli park, yarı yarıya ormanlık alandan ve sulak alandan oluşur. Sulak alanı oluşturan bu kısım, sadece Edirne’nin değil Türkiye’nin en sulak ve verimli topraklarından biri olarak da bilinir.

Gala Gölü cıvarında çoğunluğu 90’ı yaz göçmeni, 27’si kış göçmeni, 46’sı yerli tür olmak üzere toplam 163 tür kuş yaşamaktadır. Ziyaret ettiğiniz mevsimde hangilerinin bulunduğuna göre gittiğiniz zaman birçok farklı türü birden rahatça fotoğraflayabilirsiniz.

Ayrıca milli park içerisinde kültürel değer barındıran tarihi-arekolojik kalıntılar, jeolojik oluşumlar, piknik ve kamp imkanları, bunlarla ilgili eğitimler, fotoğrafçılık ve sanatsal aktiviteler için de imkan mevcuttur.

2)Meriç ve Tunca nehirleri

Edirne’nin, hatta Trakya’nın en önemli nehirleri olan Meriç ve Tunca, akışları boyunca etraflarına kurulan mesire alanları ve doğal yerler ile Edirne’nin doğa turizmine de büyük katkıda bulunmaktadır. Bu büyük nehirlerin çevresi de sulak alanlara ve irili ufaklı derelerle dolu olduğu için Edirne’nin bu yönü yüzyıllarca meşhur olmuş. Bunlardan Meriç Nehri, komşumuz Bulgaristan’da yeryüzüne çıkmaktadır. Yunanistan sınırı boyunca ilerleyip denize dökülür.

Bu yol boyunca dinlenip güzel vakit geçireceğiniz birbirinden güzel mesire yerleri, nehrin iki tarafındaki uçsuz bucaksız yeşillik, Edirne’de geçirdiğiniz vakit boyunca sizi mest edecek cinsten.

3)Danişment Tabiat Parkı

Keşan ve Enez ilçeleri arasında bulunan Danişment Tabiat Parkı, doğanın keyfini çıkarmak isteyenler için yaklaşık 25 yıl önce devlet tarafından mesire alanına çevrilmiş. Günlük 800 cıvarı kişilik kapasitesi bulunan Danişment Parkı’nda günübirlik veya birkaç günlük tatil süresiyle doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

4)Erikli Plajı

Erikli Köyü sahillerinde kurulan Erikli Plajı, Keşan ilçesinde bulunmaktadır. Edirne’nin Ege Denizi’ne açılan yüzü olan bu sahil kısmında önünüzde deniz, arkanızda Edirne’nin eşsiz doğası varken tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Sanayiden uzak kalabilmesi sayesinde Erikli Plajı’nda denizin çok temiz olduğu, ziyaretçilerin gözlemleri arasındadır.

5)Enez Plajı

Denize girmek isteyenler için Enez Plajı da bir diğer alternatiftir. Enez ilçesinde yapılan plajın suları da en az Erikli Plajı kadar temizdir ve güzel bir sahil keyfi gitmeniz halinde sizleri beklemektedir.

6)İbrice Limanı

Eskiden isminde olduğu gibi bir liman işlevi gören İbrice, zamanla bu işlevini kaybetmiş ve eski dönemlerden kalan binalarla beraber daha doğal bir mekana dönüşmüştür.

Şimdilerde İbrice, dalış kulüplerinin ve profesyonel dalgıçların en uğrak mekanlarından biridir. Su karakterinin uygun olması ve yeni bir mekan olması sebebiyle eğer dalış sporuyla ilgileniyorsanız İbrice’ye göz atmak istiyor olabilirsiniz.

Bu arada dalgıçlık sporu ile ilgili yazımızı da linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

7)Gökçetepe Tabiat Parkı

Keşan ilçesinin Gökçetepe Köyü’nde bulunan bu tabiat parkı, içerisinde doğanın tadını çıkarabileceğiniz, dillere destan yeşillikleri ve kumsalıyla ünlü bir yerdir. Köyün büyük bir kısmını kapsayan Gökçetepe Tabiat Parkı, aynı zamanda tertemiz ve efsanelere layık bir kumsala sahiptir. Bu kumsal birçok kişi tarafından “kayıp cennet” olarak da adlandırılır. Birçok Türk şairine ilham kaynağı olmuştur.

8)Mecidiye-Uzunkum kumsalı

Keşan ilçesinin Mecidiye Köyü’nde bulunan, Edirne’nin ve Türkiye’nin en temiz kumsallarından biri olan Mecidiye, diğer ismiyle Uzunkum; denizinin de el verişliliği sayesinde yüzmeye çok uygundur. Kıyıdan sadece birkaç metre sonra bitki örtüsünün başladığı bu kumsalda yerleşimin olmadığı, doğanın saf kaldığı bir yerde bulunmanın doyasıya keyfini çıkaracaksınız.

Yine suyunun durgunluğu ve berraklığı dolayısıyla bu kumsal balıkçılık ve dalış sporu için çok uygundur.

9)Koru Dağı

Sadece Edirne’ye değil, Trakya’ya mal olmuş bir doğal güzelliktir Koru Dağları. Kısaca Koru Dağı dense de sıradağlardan oluşan bu yeryüzü şekilleri, Trakya’nın en önemli yükseltilerindendir. Karadenize bakan Yıldız Dağları’nın askine Koru Dağları, Edirneyle Gelibolu sınırında bulunur. Yaban hayatının son derece aktif olduğu dağlarda aklınıza gelebilecek bütün doğa sporlarını yapabilir. Karaca, kurt,tilki, tavşan, keklik gibi hayvanları ve karaçam, meşe, kızılçam ormanlarını doyasıya gözlemleyebilirsiniz.

10)Koyun Tepe

Koru Dağı’nın hemen ardından yazınca yanlış anlaşılmasın. Koyun Tepe; bundan yıllar yıllar öncesinde kurulmuş bir köyden ve zamanla sit alanı ilan edilmiş bir çevreden oluşmaktadır. İpsala ilçe merkezinden 25 km kadar uzakta bulunan Kyuntepe Köyü, gerçekten harika bir coğrafi konuma sahiptir. Üç tarafı sularla ve ovalarla çevrili bu verimli toprakları bölge insanları kaçırmamış, 120 yıl öncesinde buraya bir köy inşa etmişlerdir. 1999 yılında ise arazinin bir kısmı sit alanı ilan edilmiştir ve şu anda da koruma altındadır.

11)Söğütlük Kent Ormanı (İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire Yeri)

Karaağaç Lozan Caddesi’nde bulunan ve devlet kontrolünde olan bu ormanlık alan, yüksek ağaçlarla doludur ve ziyaretçilerin hoş vakit geçirebileceği mesire yerlerine sahiptir.

Söğütlük Kent Ormanı halk arasında bilinen ismiyken, İzzet Arseven Kent Ormanı ise resmi adıdır. Ormanda bulunan mesire yerleri sadece oturup yemeniz içmeniz için değildir. Restoranlar, çocuk parkları, çay bahçeleri, spor ve eğlence alanları burada hayli mevcuttur. En önemlisi ise Söğütlük Kentr Ormanı Meriç Nehri’nin kıyısındadır. Ormanın içinde nehrin yanı başında hissedeceğiniz atmosferi düşünebiliyor musunuz? 🙂

12)Erikli Tuz Gölü

Trakya’nın ve Türkiye’nin en büyük tuzlu göllerinde olan Erikli Tuz Gölü, çevresine can verdiği doğanın yanı sıra pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapar. Keşan’daki Erikli Sahili’nin hemen arkasında bulunur. Göl kenarında dinlenmek ve bölgedeki doğal güzellikleri fotoğraflamak yapabileceklerinizin başında gelmektedir.

13)Sarayiçi Tavuk Ormanı

Adı sizi yanıltmasın. Ormanın günümüzde tavuklarla pek alakası yoktur.:) Ama isminde doğrudan tavuk kelimesi geçtiğine göre ilgili bir kökene sahiptir. Yaygın rivayete göre eskiden burada binlerce tavuk yetiştirilirmiş, yani devasa bir tavuk çiftliğiymiş ve adı da oradan gelirmiş.

58 hektarlık bir ormandan oluşan Sarayiçi Tavuk Ormanı, aynı zamanda Padişah 4. Mehmet’in yaptırdığı av köşkü ile de bilinir. (1671)  Resimde de onu görüyorsunuz.

Bugünkü durumuna baktığımız zaman Sarayiçi Tavuk Ormanı’nda zengin bir bitki örtüsü, şifalı bitkiler mevcuttur ve ormanlık alan bisiklet sürüşleri için çok uygundur. Yaz aylarında gelirseniz bölgede birçok bisikletliye rastlayabilirsiniz.

14)Enez Dalyan Gölü

Tuzlu ve sodyumlu bir suya sahip olan Enez Dalyan Gölü, Enez ilçesinin güneyinde 3-4 kilometreakrelik bir alan kaplamaktadır. Çevredeki birçok akarsuyun dökülmesiyle beslenen göl, bu yüzden karmaşık bir su kimyasına sahiptir ve sene içinde seviyesi değişiklik gösterir. Çevresi kumluktur ve çıplaktır. Burada yapılacak en güzel şey bölgeye gelen göçmen kuşları gözlemlemek, bölgenin sakin doğasının tadını çıkarmak olacaktır.


Sizler de bunların haricinde gezdiğiniz, beğendiniz, bildiğiniz yerleri belirtmekten lütfen çekinmeyin sevgili okurlar. Sağlıcakla kalın…:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*