Trekking nedir?

Her geçen yıl adını daha çok duyduğumuz; bir doğa sporu olması şöyle dursun, ülke ekonomisi ve doğa turizmi açısından da epey önem kazanmış bir branştır trekking… Tabii kısa süre içerisinde bu kadar ön plana çıkması ve en önemli doğa sporları arasındaki yerini alması da boşuna değildir. Birazdan “trekkingi diğer doğa sporlarından ayıran etkenler”e de ana hatlarıyla değineceğiz. Ama ondan öncesinde doğa sporlarına yabancı olan insanlar tarafından yaşanan bazı karmaşaları sonlandırmak adına trekkingin ne olup ne olmadığından bahsedelim:

Trekking ne demektir?

İngilizce’den bire bir alınmış kelime olan trekkingin aslında Türkçe’de belirlenmiş bir alternatifi de mevcut: Doğa yürüyüşü.

Fakat bu terimin bir spor branşını tabir etmek için genel kalmasından mıdır, turizmin gelişimi adına ortak bir isim yaratma kaygısından mıdır bilinmez; “trekking” tabiri daha çok tercih edilmiş ve dilimize yerleşmiştir.

Kelimesinin anlamı ise Güney Afrika diline kadar dayanmaktadır. Kök olan “trek”; “kağnılarla veya yürüyerek göç” gibi anlamlara gelmektedir.

Trekking sporu nedir?

Bir doğa sporu olarak trekking; tamamen yürüyüşten ibaret olan ve kısa, orta, uzun parkurlar halinde yapılabilen doğa gezintileridir. Gezinti dediysek öyle başı boş doğa gezintileri şeklinde değil; arkadaşlarınızla veya ekibinizle uzun yollar kat ettiğiniz, zorlu parkuları, iniş-çıkışları geçtiğiniz bir spordur.

Yeri gelmişken belirtelim: Günü birlik, eğlencesine yapılan doğa gezintileri “hiking” olarak adlandırılmaktadır. Trekking; hafif olmasıa rağmen daha meşakkatli ve daha disiplinli bir branştır. İkisi birbirine karıştırılmamalıdır.

Trekking nasıl yapılır?

Görünürde trekking; çantanızı sırtınıza alıp kendinizi doğaya bırakmak gibi gözükür evet. Ama tabii ki bu işin dikkat edilmesi gereken yönleri vardır. Hele ki haftalar sürebilen trekking parkurları olduğunu düşünürsek; bu hususlara dikkat etmezseniz vahşi doğanın kolları arasında ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz…:)

Maddeler halinde sıralayacak olursak trekking yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar şunlardır:

-Kıyafetleriniz mevsim şartlarına uygun olmalıdır ve kesinlikle hareket kabiliyetinizi kısıtlayacak özellikler barındırmamalıdır.

-Parkurun uzuluğuna göre yanınızda yeterli miktarda hafif yiyecek ve su bulunmalıdır. Hafif atıştırmalık derken abur cubur değil. Sandviç, vs. tarzda kolay tüketilebilir ama sağlıklı besinler.

-İlk yardım ihtiyacı ihtimaline karşı yeterli miktarda ilk yardım malzemeleri ve el feneri, kalem, kağıt gibi temel gereçler bulunmalıdır.

-Yağmur yağması, ayakların ve kıyafetlerin ıslanması ihtimaline karşı yağmurluk, yedek iç çamaşırı ve t-shirt, yedek çorap gibi kıyafetler bulundurulmalıdır. (Bunlar ıslanırsa ve yanınızda yedeği yoksa sıkıntınız büyük)

-Eğer o kişi siz değilseniz; yanınızda takım lideri vazifesi görüp ekibi yönlendirebilecek tecrübeli birinin olması yararınıza olacaktır. Büyük bir ekiple yola çıktıysanız mutlaka lideriniz olacaktır fakat 2-3 kişilik arkadaş gruplarında da birinin daha bilgili olması çok yararlıdır.

Trekking’in diğer doğa sporlarından farkları nelerdir?

Şimdi de gelelim trekkingin nasıl böyle popüler bir spor haline geldiğine…

Üç grup halinde sıralayacak olursak trekkingin diğer sporlara göre sahip olduğu avantajlar şunlardır: Herkese hitap etmesi, sakatlanma riskinin düşük olması ve doğa turizmine katkıda bulunması. Nasıl mı? Maddeler halinde inceleyelim:

-Yukarıda sıralanan hususlara dikkat ettiğiniz sürece trekking yapmak için uzun bir eğitime, bir sporcu kariyerine ihtiyacınız yoktur. Her yaştan, her meslekten insanın yapabileceği kadar hafif tempoludur.

-Bazı zorlu tırmanışları ve inişleri saymazsanız genelde doğa yürüyüşünden ibaret olan trekkingte sakatlanma riskiniz çok düşüktür. Böylece hem tatilinizi huzur içinde yaparsınız, hem de doğanın beden ve ruh sağlığınıza sağladığı faydaları görürsünüz.

-Herhangi bir tatil beldesinde bulunan bir trekking parkuru; yerli-yabancı turistlerin spor yapmasını sağlamakla beraber bölgenin doğasını yakından tanımalarını, büyükşehirlerden uzaklaşarak huzurlu vakit geçirmelerini sağlar. Bu da bir bölgenin doğa turizmi potansiyelini değerlendirmesi adına eşsiz bir fırsattır.

Gelecek yazılarıızda diğer branşları incelemeye devam edeceğiz. Hoşça kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*