Türkiye ve ahşap geri dönüşümü – Ülkemizde ikincil ahşap malzeme üretiminin durumu

Ahşap geri dönüşümü; geri dönüştürülebilir materyaller arasında arka planda kalan, diğer madde çeşitleri kadar geri kazanımına önem verilmeyen bir branştır.

Ahşap geri dönüşümü dendiği zaman zaten insanların gözünde canlanan olay bir plastik, ya da bir pil geri dönüşümünden çok daha farklıdır. Geri dönüştürülmüş ahşap elde edilmesi için gereken prosesler çok daha basittir.

İlginizi çekebilir: Ahşap geri dönüşümü nasıl yapılır?

Fakat buna rağmen ülkemizde ahşap geri dönüşümü ulaşabileceği sınırın çok, ama çok altında seyretmektedir. Zaten atık olarak kabul edilen ahşap malzemesinin bir bölümü yakacak gibi, kişisel tamir bakım gibi amaçlar için kullanılmakta, geri kalan kısım da yeterli bir bilinç, imkan, halka arz mevcut olmadığı için geri kazandırılamayacak şekilde çöp olmaktadır. Neyse ki ahşap da doğa bazlı bir malzemedir ve doğaya terk edildiği zaman üzerinde bulunan yabancı katkı maddeleri dışındaki zararları o kadar büyük olmamaktadır.

Peki; Türkiye’de ahşap geri dönüşümünü arttırmak, Türkiye ahşap geri dönüşüm bilincini arttırmak için neler yapılabilir? Türkiye’de üretilen ikincil ahşap malzemelerin piyasadaki durumu nedir? Ahşap materyallerin geri kazanımı için neler yapılabilir? Bu konudaki görüşlerinizi, fikirlerinizi, hatta kim bilir iş fikirlerinizi yorum kısmından paylaşabilir, değerli ziyaretçilerimizden kader ortaklarınızla etkileşime geçebilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*