Türkiye ve cam geri dönüşümü

İçecek şişelerinden pencere ve yalıtım sistemlerine, aksesuar üretiminden tabak çanaklara kadar pek çok sektörde temel hammadde konumunda olan cam, geri dönüşümü basit ve bir o kadar da önemli bir materyaldir.

Camın nasıl geri dönüştüğünden, toplanmadan ikincil malzemenin üretimine kadar bütün aşamalardan daha öncesine ayrıntılı olarak bahsetmiştik. Cam geri dönüşümünün öneminden sağladığı tasarruflara ve videolu anlatıma kadar pek çok veriyi bulabileceğiniz yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda ise atık cam toplama alışkanlığının toplumdaki yerinden ve cam geri dönüşüm endüstrisinin Türkiye’deki vaziyetinden kısaca bahsedeceğiz.

Öncelikle tahmin etmesi zor olmayan bir gerçekten bahsedecek olursak Türkiyede cam geri dönüşümü; gelişmiş ülkelerdeki standartlardan ve imkanlardan çok ama çok geridir. Sebepleri tabii ki daha detaylı ve analizler eşliğinde yazılacak bir yazıda tüm boyutlarıyla ele alınabilir. Fakat cam geri dönüşüm endüstrisinin Türkiyede diğer ülkelere göre daha ilkel durumda olmasının en temel iki sebebini açıklayacak olursak:

 • Cam atıkların toplanması konusunda vatandaşın yeterli duyarlılığa sahip olmaması, aynı şekilde toplama ve teşvik etmeye yönelik yetkili hamlelerin yetersiz kalması
 • Sektörde kullanılan makine, kazan ve diğer çeşitli ekipmanların teknolojisinin gelişmiş ülkelerden daha eskilere dayanması, aynı şekilde üretim hızının da yetersiz kalması

Dolayısıyla yukarıdaki temel sorunların üzerine gitmek söz konusu olduğunda iki temel alan ortaya çıkmaktadır: Toplumsal ve kamusal duyarlılık, teknik imkanlar ve ar-ge..

Tüm ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’nin pek çok üçüncü dünya ülkesi ve Afrika ülkesinden ileri olduğu aşikardır. Fakat Türkiye’nin sürekli örnek alıp her alanda yakalamaya çalıştığı ülkelerdeki durumla kıyaslandığında cam geri dönüşümüne verilen önem, gelişmiş rakiplerin yanında epey komik kalmaktadır.

Norveç, ABD, Almanya, İzlanda, İngiltere ve diğer İskandinav ülkelerinde %70/80, hatta bazen %90’ları zorlayabilen cam geri dönüşüm oranları gözlemlenebilirken, Türkiyede var olan %40’lık geri kazanım oranı epey düşük kalmaktadır.

Camın sonsuz kere geri dönüştürülebilen bir hammadde olmasına ve ikincil olsun, birincil malzemeye katılmak suretiyle olsun geri kazanımı çok basit olmasına rağmen her yıl tonlarca cam; değerlendirilemeden çöplere atılmakta ve doğaya karışmaktadır.


Evet sevgili okurlar. Linkini verdiğimiz yazıda cam geri dönüşümü halinde sağlanan hammadde, elektrik ve enerji tasarrufunun farkındayken; Türkiye’de cam geri dönüşüm sektörü bu kadar gelişime ve büyümeye açıkken, hala çevre konusunda duyarsız kalmanın, Türkiye’de atık sanayinin gelişimi için gerekli adımları atmamanın bir manası yoktur değil mi?…

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

2 Comments

 1. Sayın,
  Geri dönüşümün çevre kirliliği ve dolayısıyla insan sağlığı üzerindeki etkileri artık herkesce çok iyi biliniyor. Ancak uygulamaya geçme konusunda kamunun ön ayak olmaması, üretici firmaların katkı yapmaması, halkın, her zaman olduğu gibi, konuya duyarsız kalması vb nedenler ileri sürülebilir.

  Sözü uzatmadan genelde atık geri dönüşümü, özelde ise cam geri dönüşümünde akla gelen şu 3 önemli husus, kanımca hemen uygulamaya konulmalıdır:
  1- Camı ambalaj malzemesi olarak kullanan meşrubat üreticileri, otomotiv sektörü vb kurumların bu malzemeler için depozit uygulamasına derhal geçmeleri gerekir. Eskiden içki şişeleri, gazoz, kola, soda gibi içecek şişeleri hep depozitolu idi ve iade ettiğinizde depozitonuzu geri alırdınız.

  2- Yerel yönetimlerin ve özellikle belediyelerin, o yörenin uygun yerlerine kağıt toplama kutuları benzeri ayrı cam toplama kumbaraları koymalıdır.

  3- Halkın, çeşitli yayın organları vasıtasıyla cam atıkların bu gibi yerlere atılmasının önerilmesi ve/veya zorunlu kılınması gerekir.

  Saygılarımla,

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*