Türkiye ve demir geri dönüşümü-Ülkemizde hurda metalin geri kazanımına dair

Dünya geri dönüşüm klasmanlarında Türkiye denilince akla başı çeken Amerika, Kuzey Avrupa ve Avrupa ülkelerinden sonra gelen, gelişmekte olan ülkelere yaraşır geri dönüşüm oranları gelir. Gerçekten de tüm geri dönüşüm çeşitlerinde Türkiye’deki yüzdeler ve oranlara bakıldığı zaman hepsinin de ‘güzel ama daha fazlası lazım’ kıvamında bir durumda olduğunu görmekteyiz.

Neyse ki demir geri dönüşümü söz konusu olduğunda göreceli olarak biraz daha iyi durumdayız. Bunun pek tabii kendince birçok sebebi var. Fakat kağıt geri dönüşümünden plastiğe, ÖTL geri dönüşümünden betona kadar bütün branşların da yarın bir gün demir-metal geri dönüşümünü geçen seviyeye gelmesini diliyoruz.

Türkiye’de hurda metal-demir geri dönüşümünün daha iyi olmasının başlıca birçok sebebi var. Bunlardan en belirgin iki tanesini sıralayacak olursak:

  • Demir-metal geri dönüşümünün Türkiye’de modern geri dönüşüm endüstrisi var olmadan önce dahi amatör ‘hurdacılar’ tarafından gerçekleştiriliyor olması
  • Demir geri dönüşümünün diğer materyallere göre çok ama çok daha kolay olması. Örneğin; kağıt geri dönüşümünden sonra ortaya çıkan ikincil hammadde birincisi gibi olamazken, hurda demirin neredeyse sınırsız kez geri dönüşütürülmesi mümkündür. Tıpkı cam geri dönüşümü gibi.. Aynı şekilde geri dönüşüm basamakları da çok azdır. Demiri eritin, yeni kalıpta dökün, bu kadar… Oysa ki bunun tam tersi olan birçok geri dönüşüm çeşidi var. Mesela bakınız elektronik geri dönüşümü..

Ayrıca; demir geri dönüşümünün nasıl yapıldığını, basamaklarını merak ediyorsanız bu konu hakkındaki ilk yazımız olan ‘demir geri dönüşümü nasıl yapılır?‘ yazısını linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Peki sizler Türkiye’de demir geri dönüşüm oranları, Türkiyede demir geri dönüşüm yüzdeleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Fikirlerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*