Türkiye ve organik geri dönüşümü

Organik atıkların geri dönüşümü; belki de en az bilinen ve en az rağbet göre geri dönüşüm çeşitlerindendir. Öyle ki; kağıt, cam, plastik gibi materyaller için gereken tüm çalışmaları yapıp en azılı geri dönüşümcü olan pek çok kardeşimiz bile “organik atıkların geri dönüşümü”, “geri kazandırılmış organik atıklar” gibi başlıkları daha önce duymamıştır. Duysa bile şöyle bir bakıp geçmiştir.

Bunu da okuyun: Organik atıkların geri dönüşümü nasıl yapılır?

Fakat organik atıkların geri dönüşümü; doğadaki sürdürülebilirlik açısından en önemli başlıklardan biridir. Çünkü organik atıklar; doğadaki besin zincirinin, canlılar arasındaki ekolojik dengenin sürdürülebilirliğini sağlayan unsurların başında gelmektedir. Malumunuz doğada her canlı doğar, büyür, gelişi, yaşlanır ve ölür. Hayatta olduğu esnada diğer canlıların ölümleri sonrası doğaya katkılarından beslenirken, kendisi öldükten sonra da tekrar doğaya dönüş yapar ve diğer canlıların yaşayacağı ortamı sağlar. Dolayısıyla; eğer organik atıkların geri dönüşümü gereken miktarda; ama doğal ama yapay yollarla gerçekleşmiyorsa; dünya üzerine gerçek bir geri dönüşümcülükten bahsetmek mümkün değildir.

Güzide ülkemiz Türkiye’ye baktığımız zaman da organik atıklarla ilgili bu prensipler değişmemektedir. Ülkemizde de organik atıklar hakkında gereken teşvikler gereken bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı ve Türkiye’de organik atıkların geri dönüşümü bizleri gururlandıracak bir seviyeye gelmelidir.

Bu bağlamda Türkiye’de organik atık dönüşümü üzerine çalışan kişiler desteklenmeli, organik geri dönüşümcüleri birbirleriyle iletişim kurarak daha büyük faaliyetler göstermeli ve ortak etkinlikler kovalamlıdır.

Bu bağlamda sizler de Türkiye’de bulunan organik geri dönüşümcüleri olarak yorum kısmında kendinizi tanıtabilir, yaptığınız işi, aradığınız ortaklığı duyurabilir ve internet üzerindeki tüm çevrecilerle iletişim kurabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*