Türkiye ve ÖTL geri dönüşümü

ÖTL geri dönüşümünden bundan önceki yazılarımızdan birinde kısaca bahsetmiştik. ÖTL; açılım olarak “Ömrünü Tamamlamış Lastik” demektir ve ÖTL geri dönüşümü de tanım itibariyle ömrünü tamamlamış olan petrol ve plastik temelli araç lastiklerinin geri dönüştürülmesi demektir.

Bunu da okumadan geçmeyin: ÖTL geri dönüşümü nasıl yapılır? Basamakları nelerdir?

ÖTL geri dönüşümü, tahmin edeceğiniz üzere çok daha spesifik ve sektör alanı çok daha dar olan bir geri dönüşüm branşıdır. Örneğin; kağıt geri dönüşümü, cam geri dönüşümü, hatta ve hatta elektronik geri dönüşümü dediğiniz zaman çok daha geniş, hem atık malzemenin hem de geri dönüşüm tesisinin bolca bulunacağı geri dönşüm çeşitlerini ifade etmiş oluruz. Fakat ÖTL geri dönüşümü dediğimiz zaman olay sadece araç lastiklerinin, o da uygun standartlara sahip geri dönüşüm tesisleriyle ve araç kullanıcılarının ömrünü tamamlamış lastikler konusunda bilinçli olmasıyla gerçekleşebilecek bir durum iken tabii ki hitap ettiği kitle çok daha farlı olmaktadır.

Bu yüzden ÖTL’nin dünyadaki başarı miktarına baktığımız zaman diğer geri dönüşüm çeşitleri gibi yüksek oranlar aramak haksızlık olur. Çünkü zaten dediğimiz gibi kısıtlı bir imkana sahiptir. Türkiye ve ÖTL geri dönüşümü dediğimiz zaman da tam olarak aynı durum geçerli olmaktadır. Kaldı ki Türkiye; geri dönüşüm miktarında dünya sıralamasında en gelişmiş ülkeler bandından biraz sonra gelen ülkeler arasındadır. Bir Avrupa veya İskandinavya olmasa da dünya ortalamasının üzerinde denilebilecek bir yere sahiptir. Dolayısıyla Türkiye’de ÖTL geri dönüşümüyle ilgili orantılı bir tahmin yaptığımız zaman ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşümünün daha düşük olacağını tahmin etmek zor değildir.

Fakat buna rağmen Türkiye’de ÖTL geri dönüşümü 2010 ve sonrasında büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Her türlü geri dönüşüm branşına artan talep yapılan teşvikler neticesinde bu yükselişten ÖTL geri dönüşümü de nasibini almış ve geri dönüşüm yüzdesi büyük miktarda artmıştır. Hatta 2014 yılında TÜBİTAK desteğiyle Net Plasmak adlı bir şirket tarafından Türkiye’deki en büyük ÖTL geri dönüşüm tesislerinden biri kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Sizler Türkiye’de ve dünyada ÖTL geri dönüşümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi okuyucularla paylaşmak ister misiniz?

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

2 Comments

  1. Herkese merhaba. Şu anda lastik geri dönüşüm ile alakalı bütün fizibilitesi hazır. Enerji üretimi yapacak olan proje yatırımcı arıyor. Fizibilite olarak A’dan Z’ye herşey hazır durumda. Bakanlığın destekleri mevcut. Makine alımı yapılacak sadece. Toplam bedel 8 milyon TL. Yatırımın geri dönüş süresi sadece 1 yıl. İlgilenen yatırımcı adayları yazabilir. Sermayeleri oranında yatırımın bir kısmına ortak da olabilirler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*