Türkiye ve pil geri dönüşümü – Ülkemizde atık pillerin dönüşümü üzerine

Pil geri dönüşümü; geri dönüştürülebilir materyaller arasında ilk akla gelenler arasındadır. Fakat her ne kadar ilk akla gelenlerden ve geri dönüştürülebildiği herkesçe bilinen materyallerden biri olsa da kağıt ve plastik gibi daha klasik geri dönüşüm çeşitleri kadar hak ettiği, olması gereken yeri bulamamıştır ve halen dünya çapında pil geri dönüşümü için gereken bilinç, gereken tesis imkanı ve gereken nakliye kolaylığı mevcut değildir. İşin kötü yanı; plastik, hele ki kağıt gibi maddelerin birim zamanda verdiği zararlar daha azken piller tamamen kimyasal yapıda olmaları sebebiyle geri dönüştürülmemeleri, öylece doğaya karışmamaları halinde diğer materyallerden çok daha fazla zarara sebep olmaktadırlar.

Atık pillerin toplanması ve geri dönüştürülmesi hususunda rahatlıkla gözlemlenebilen bu genel vaziyet; Türkiye’de pil geri dönüşümünün durumunu irdelediğimiz zaman da değişmemektedir. Zaten Türkiye; geri dönüşümcülük hususunda gelişmiş ve ilk sırayı kapan Avrupa-Kuzey Amerika ülkelerinin ardından ortanca ülkelerin ilk sıralarında bulunduğu için dünya genelinde gözlemlenen eksikliklerin, özensizliklerin bir tık daha üst halinin ülkemiz geri dönüşüm politikasında mevcut olacağını rahatlıkla tahmin edebiliriz.

Okumadan geçmeyin: Pil geri dönüşümü nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir?

Bu bağlamda Türkiye’de pil geri dönüşümü de önceden kelimenin tek anlamıyla “rezalet” durumdayken ve tüketilen atık pillerin pek çoğu doğaya terk edilmekteyken; özellikle 2000-2005 yılları arasında hızla yapılan düzenlemeler, hızla yapılan teşvikler ve yenilikler neticesinde önem kazanmıştır. Zaten sitemizde “yenilenebilir enerji” ve diğer çevreci sektörlerle ilgili makaleleri de okursanız saptayabileceğiniz üzere sürdürülebilirliğe ait tüm bu girişimler 2000’den sonra adeta patlama yaparak gelişmiştir.

Türkiye ve pil geri dönüşümcülüğ dediğimiz zaman da aynı tablonun ürünü olarak bu zaman zarfından biraz daha sonrasında daha itinalı çalışmaların yapıldığını görürüz.

Şöyle ki; 2000-2005 yılları arasında Türkiye’de atık pillerin geri dönüşümü adına standartlarımıza yaraşır bir dönüşüm mevcut değilken; 2006-2010 yılları arasında faaliyet gösteren İstanbul-Kemerburgaz Yeraltı Depolama tesisleri ve bunun gibi öncesinde var olan pek çok tesisle birlikte atık pillerin dönüşümü daha bir önem kazanmıştır.

Tam bu esnada AB standartları dahilinde bir kanun çıkmıştır: 2006 yılında yayınlanan 2006/66/EC sayılı AB emri neticesinde AB’ye üye ülkelerin tümü pil geri dönüşümüne kat be kat daha fazla önem vermek durumunda kalmış ve dünyada pil geri dönüşümcülüğü büyük bir ivme yakalamıştır.

İlginizi çekecek: Atık pil getirene zeytin fidesi hediye

Bu karardan 3 yıl sonra ülkemiz de aynı standartlara ulaşabilmek adına bazı ilerlemeler kaydetmiştir. 2009 yılında TÜBİTAK Kimya Departmanı tarafından “Atık Pillerin Bertarafı ve Geri Kazanım Teknolojilerinin Geliştirilmesi” isimli bir proje başlatılarak Türkiyede pil geri dönüşümüne ayrılan emek ve bütçe arttırılmış, bu da ülkemizde pillerin daha çok geri dönüştürülmesi olarak bir geri bildirim sağlamıştır. Söz konusu projeyle ilgili yenilikler ve ilerlemeler günümüzde halen yapılmakta ve pil geri dönüşümü her geçen gün biraz daha yüzleri güldürmektedir.

Türkiye çinko-karbon ve alkali-mangan türler başta olmak üzere pillere ve akülere yönelik geri dönüşümcülük çalışmalarının artmasının bir ürünü olarak hemen hemen her elektrikçi dükkanında bir atık pil kutusunun bulunduğunu, geri dönüştürülebilir malzemeleri attığımız kutularda artık mutlaka piller için de bir bölme olmasını örnek gösterebiliriz. Daha bunun gibi pek çok günlük uygulama sayesinde pillerin geri dönüştürülmesinin bilinci Türkiyede yerleşmekte ve pil geri dönüşüm sektörü girişimcisine daha çok kazandıran bir alan haline gelmektedir.


Türkiye’de pil geri dönüşümü ile ilgili söylemek istediklerinizi siz de yorum kısmında belirtebilir; fark ettiğiniz eksiklikleri, projelerinizi, görüşlerinizi tüm insanlarla paylaşabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*