Türkiye ve tekstil geri dönüşümü-Ekonominin bel kemiği tekstil ürünlerinin geri kazanımı hakkında

Tekstil geri dönüşümü; endüstrinin ve sanayinin en önemli geri dönüşüm çeşitlerinden biridir. Şimdilerde zayıflamış olsa da hala güçlü olan, bir zamanlar ise gerçekten ekonominin bel kemği olan tekstil ürünlerinin geri dönüştürülmesi, tekrar kullanılabilecek olan tekstil atıklarının israf edilmeden geri kazandırılması ve ikincil tekstil hammaddesi olarak kullanılması çok önemli bir durum dolayısıyla. Ayrıca tekstil ürünleri doğrudan geri dönüşüme katılmak zorunda değildir. Özellikle kıyafet olan tekstil ürünlerinin gerek atık kumbaraları, gerek bağış kampanyaları ile tekrar tekrar kullanılması, israfın ve gereksiz hammadde sarfiyatının önlenmesi gayet mümkündür.

Türkiye’de tekstik geri dönüşümünün yanı sıra tekstil geri dönüşümünün nasıl yapıldığını, aşamalarını ve sürecini merak edenler şu yazımızı da okuyabilirler:

Türkiye’de tekstil geri dönüşümü nasıl?

Türkiye’nin tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi ve gerek sanayide, gerek hizmet sektöründe lüzum ettiği üzere tekrar kullanılması hususundaki durum kelimenin tam anlamıyla “fena değil” olarak nitelendirilebilir. Mesela bir kağıt geri dönüşümü gibi, bir beton geri dönüşümü gibi son derece ihmal edilen bir branş değildir. Çünkü tesktil çok önemli ve yaygın bir sektör olduğu için, yıllardan beri çevreci olmayan üreticiler tarafından dahi hammadde tasarrufunun ne kadar kazançlı olabileceği bilinmektedir. Bu da doğal bir süreç olarak tekstil geri dönüşümüne katkıda bulunmayı önemli kılmaktadır.

Fakat diğer yandan; 2017 yılında yayınlanan bir habere göre, Türkiye’de israf edilen 1.5 milyar TL’lik geri dönüştürülebilir atığın %8’ini de tekstil atığı oluşturmaktadır. Yani aşağı yukarı 120 milyon TL’lik bir israf.. Bunun yarısının bile ekarte edilmesi halinde tekstil sektörüne kendiliğinden yıllık 60 milyon TL’lik katkının orta vadede sağlayabileceklerini biz söylemeyelim, size sektör çalışanları ve ekonomistler söylesin..:)

Gelecek yazılarda görüşmek üzere sevgili okurlar, sizler de yorum kısmından görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Hoşça kalın, sağlıcakla kalın.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*