Türkiye ve Trekking

Son yıllarda doğa porlarının en meşhurlarından, en ilgi çekenlerinden biri olan Trekking, Türkiye’de hak ettiği ilgiyi gören ve rağbet edilen bir branştır.

Aslında başlığı böyle “Türkiye ve Futbol”, “Türkiye ve Basketbol”, “Türkiye ve Voleybol” gibi federasyonları, müsabakaları olan bir spor gibi açmak anlamını tam olarak karşılamıyor. Fakat bir doğa sporu olarak Trekkingin faydalarının ülkemiz vatandaşları tarafından bilinmesinin, boş zamanlarımızda doğaya sığınmak için bir bahane olmasının durumunu vurgulamak adına bu yolu seçtik.

Evet; trekking pek çok spordan, hatta doğa sporundan farklı bir imaja sahiptir. Her şeyden önce bir müsabaka değildir. En önemlisi de dağcılık, rafting, oryantiring gibi zorlayıcı ve antrenman gerektiren bir şey de değildir.

BUNU DA OKUYUN: TREKKİNG NEDİR? NASIL BİR DOĞA SPORUDUR?

Hemen tanımını hatırlayalım: Trekking, kelime anlamı yönünden “doğa yürüyüşü” demektir. Güney Afrika dilinde “trek” kökünden türeyen, “kağnılarla veya yürüyerek yapılan göç” anlamına gelen bir kelimedir.

Doğa sporu olarak da trekking bu anlamını karşılamaktadır: Tamamen yürüyüşten ibaret olan; kısa, orta ve uzun parkurlar halinde yapılabilen doğa gezintileridir.

Yanlış okumadınız: Zorlu bir antrenman ve hazırlık evresi yok. Satın almanız gereken şaşalı ekipmanlar yok. Çantanızı toplayın, bir gününüzü veya bir hafta sonunuzu ayırın ve iki tarafı yemyeşil yollarda trekking yapmaya başlayın. Bu kadar basit… Trekking Parkuru olarak kabul edilen pek çok yer tabii ki ziyaretçiyi biraz zorlamak için inişli-çıkışlı zorlu evreler barındırmaktadır fakat yine de trekking, kollarınızı hiç kullanmadığınız, standart yürüyüşten çok az farkı olan, basit bir doğa sporudur.

Türkiye’de Trekking

Dört yanı cennet olan ülkemizde trekking epey ilgi gören ve uygulama sahası mevcut bir spordur. Özellikle çok zorlu ve şatafatlı olmaması, çalışan insanların kısa süreli tatillerini ayırarak rahatlıkla gerçekleştirebilmesi sebebiyle Türkiye’de trekking epey ilgi görmüştür. ve altın çağına doğru tırmanmaya devam etmektedir.

Trekking gibi temel nitelikteki doğa sporlarından hareketle şehir yaşamına, modern kapitalizmin zararlarına tamamen teslim olmuş modern insanın doğayla yeniden etkileşime girmesi, doğanın insan için en faydalı ve en doğal mekan olduğunu fark etmesi gereklidir. Bu bağlamda Türkiye’de trekkinge olan ilginin artması, Türk insanının doğaya olan farkındalığının dirilmesi, şehir stresinden, kariyr kaygısından kurtularak doğal yaşama adım atmasının bir basamağı olarak görülmelidir.

Türkiye’de trekking yapmak ile ilgili söylemek istediğiniz bir şey mi var? Lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin. Sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*