Türkiye’nin ilk online tıbbi&aromatik bitki ansiklopedisi açıldı: Çerçi Yusuf kütüphanesi

Türkiye’nin ilk online bitki ansiklopedisi olma özelliği taşıyan Çerçi Yusuf ismi verilen sanal külliyatta tanım niteliğindeki özellikleri, biçimleri, biyolojik ve kimyevi içerikleri, hatta hangi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılabileceğine dair tam 145 bitkinin hakkında bilgiler bulunuyor. Bitkilerin hepsi tıbbi veya aromatik özelliğe sahip.

Türkiye’nin barındırdığı şifalı bitkilerin, sınırları dahilinde bulunan sayısız endemik türün hak ettiği değeri bulmasını sağlayan bu önemli projede pek çok bitkiye dair hemen her türlü bilgiyi bulmak mevcut. Genel bilgilerin yanı sıra ziyaretçiler hangi bitkinin ne tür tedavilerde, aromaterapilerde kullanılabileceğine dair bilgi de edinebiliyor.

Sitenin kurucusu Çerçi Yusuf’un küçük torunu olan Rana Babaç. Dedesinin hayatta olduğu dönemlerde halka sunduğu hizmetleri devam ettirmek ve adını ölümsüzleştirmek adına doğal tedavi yöntemleriyle teknolojiyi birleştiren harika bir projeye imza atmış. Verdiği röportajda Rana Babaç; Çerçi Yusuf Kütüphanesi’nin vizyonunu şu şekilde açıklıyor:

Umuyorum ki bu site Adana’nın kültürel miraslarından Çerçi Yusuf’un hayatı, değerleri ve mirasına ışık tuttuğu kadar, içindeki akademik bilgilerle tıbbi ve aromatik bilgiler veya şifalı baharatlar hakkında güvenilir bilgiye sahip olmak isteyen herkese faydalı bir kaynak da olur.

Ayrıca Babaç; sitede yer alan bilgilerin bilinçsizce gerçek tedavi yerine kullanılmaması gerektiğini söyleyerek şunları söylüyor:

Çerçi Yusuf sitesinin tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili güvenilir akademik kaynaklardan derlenmiş referans bilgiler sunan bir portal olarak hazırladık. Sitede bahsi geçen tüm bitkilerin hangi rahatsızlıklarda kullanıldığı belirtilmekle beraber bitkinin hangi kısmının hangi usulde uygulandığına dair hiç bir bilgi paylaşmadık. Bunu yapmadaki amacımız sitedeki bilgilerin yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmasının önüne geçmekti.

Rana Babaç

İnternet ortamında başlatılan bu hizmet sonrasında pek çoğunuz isminin neden Çerçi Yusuf olduğunu merak etmiştir. Kimdir bu Çerçi Yusuf? Neden aromatik ve tıbbi bitkilerin bulunduğu bir siteye ismi verildi?

Çerçi Yusuf kimdir?

Çerçi Yusuf; Adana’da dünyaya gelmiştir. Babasıyla beraber bitkilerden şifalı ilaçlar yapan ve tedavi uygulayan meslek olan çerçiliğe başlamış, ömrü boyunca da bu meslekte olan başarılarıyla anılmıştır.

Çerçi Yusuf’un tarihe geçen bir kahraman olmasını sağlayan eylemleri ise; babasıyla beraber at arabasıyla köy köy gezerek, zengin fakir ayırt etmeden sağlık sorunları olan tüm insanlara şifalı karışımlar hazırlaması, herhangi bir karşılık beklemeden engin bilgileriyle yarattığı ilaçları ihtiyaç sahiplerine vermesidir.

1910 yılında açtığı çerçi dükkanında sayısız çırak yetiştirmiş, aile fertlerine de bu mesleği öğretmiştir. Bölge halkının gönlünde ayrı bir yeri olan Çerçi Yusuf’un kabri Adana Asri Mezarlığında bulunmaktadır.

Açılan kütüphaneye ulaşmak için cerciyusuf.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Yeşilist

 

 

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*