Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü’ne Millet Bahçesi geliyor!

AKP’nin 2023 hedefleri doğrultusunda başlatacağı turizm projelerine bir yenisi daha eklendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; Dünya Sulak Alanlar Günü’ne istinaden yaptığı açıklamada:

2023 hedeflerimiz doğrultusunda şu an itibariyle 78 bin kilometrekarelik özel çevre koruma bölgemiz var. Hedefimiz bunu iki kat arttırarak 133 bin kilometrekareye çıkartmaktır. Buraya geçen yıl Salda Gölünü ziyaret etmek için 500 binin üzerinde ziyaretçi geldi. Buraya yapılacak düzenlemeler, buradaki istihdamı arttıracak, buraya ve buradaki canlıları korumak adına ve gelecek nesillere korunmuş olarak aktarmak adına çok önemli bir proje gerçekleştirmiş olacağız.’

şeklinde konuştu.

Yaptığı açıklamada Bakan proje hakkında gazetecilere bilgi verdi

Salda Gölü hakkındaki kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çevre katliamı yapanlara tepki gösteren konuşmasının ve yeni çevre politikalarının da yer aldığı manifestonun yayınlanmasından kısa bir süre sonra olması dikkat çekti.

Salda Gölü’nün etrafına inşa edilecek tesisler sayesinde bölgenin koruma alanı ve sermayenin bulunması dolayısıyla gösterilen hassasiyetin artması yönünde yorumlar varken; Salda Gölü ve çevresinde imar olması halinde bunun ardı arkasının kesilmeyeceği, göl ve çevresinde doğallığı bozulmayacak şekilde sadece kamp yapılması gerektiği gelen başlıca tepkiler arasında… Gerçekten de gölün kısa süre içerisinde tüm doğal ve ekolojik fonksiyonlarını kaybetmesi, etrafındaki canlılığın yok olması kuvvetle muhtemel.

Salda Gölü

Bakan Murat Kurum, açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi:

‘Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız.’

Bölgeye yapılacak tesisler arasında doğal gözüken tek şey bungalov evler ve bisiklet yolları olurken; önceden biraz doğallık arayan herkesin rahatlıkla gidip kamp yaparak tadını çıkardığı Salda Gölü’ne artık sadece yüksek bütçeli insanların gidebilecek olacağı projeye Burdur’un Yeşilova Belediye Başkanı CHP’li Nuri Özbek’in ise projeye ‘Çok güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum. Ben Avrupai bir şekilde olacağını düşünüyorum ve her şekilde destekliyorum.’ şeklinde destek vermesi ise dikkat çekti.

Nuri Özbek

Burdur ilinde bulunan Salda Gölü; bugün 300 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Yapılan Millet Bahçesi ile toplam alan 295.000 kilometrekareye çıkacak. Yani gölün etrafında hayli genişçe bir alan tamamiyle para gerektiren bir biçimde vakit geçirebileğiniz bir turizm merkezi olacak. Bakan Murat Kurum, bu konuda ise şu şekilde bir açıklama sundu:

‘Bu gölümüzün derinliği 185 metre ve Türkiye’de ilkler arasında yer alıyor. Burası sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da Salda Kayak Merkezi ile hem kayak turizmi hem de doğal güzellikleri bir arada göreceğimiz çok güzel bir doğa harikası. Masmavi gölleriyle, bembeyaz kumsalıyla burası dünyada eşine nadir rastlanan bir bölge. Biz burayı, çevreyi ve şehirleri korumak adına özel koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde, buradaki 300 bin metrekarelik bir alanı Salda Millet Bahçesi yapacağız. Bu da bir ilk olacak. Bu Millet Bahçesi projesi çerçevesinde yaklaşık 450’ye yakın bir otopark alanı, geliş ve gidiş yollarını daha iyi yapmak suretiyle, bu bölgeye gelen vatandaşlarımızın bungalov evler ve kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında gezmesini sağlayacak çalışmayı da bu proje içinde yapmış olacağız.

Bu çalışmalarla birlikte 44 kilometrekare olan göl yüzeyiyle birlikte 295 kilometrekareyi korumuş olacağız. Bu karar, bu bölgedeki ve bu bölgeye dışarıdan gelecek vatandaşlarımız adına çok önemli bir karar olacak. Salda Gölü çevresini tamamen dolaşacak bir bisiklet ve yürüyüş yolu yapacağız, gelen kişiler bu millet bahçesinde gezebilecekler ve vakitlerini iyi şekilde değerlendirebilecekler.

Halihazırdaki durumunda insanlar burada konaklama sorunu ve tuvalet sorunları yaşıyor. Millet Bahçesi ile bu tür durumlar çözüme kavuşturulacak ve insanlar 7 gün 24 saat burada vakit geçirmelerine imkan tanınacak.’

ÖNEMLİ NOT: Millet Bahçesine çevrilecek olan Salda Gölü’nün kıyılarının zemin yapısının Mars’ın toprak yapısına dair yapılan çalışmalarla büyük benzerlik gösterdiği, ne şanslıyız ki bizim topraklarımızda bulunan bir gölün toprak yapısının Mars hakkında fikir oluşturabilecek bir potansiyele sahip olması da bilinenler arasında. Uzmanlar, işin özünde Salda Gölü kıyılarına ayakla bile basılmaması gerektiğini söylüyor.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*