Yaklaşan kış mevsimine karşı balın inanılmaz gücünü keşfedin!…

2016 kışına girdiğimiz şu haftalar itibariyle havalar iyice soğumaya başladı. Bakın daha bugün meteorlojiden kar ve fırtına uyarıları gelip duruyor. 1-2 haftaya kalmaz tüm memleket kış moduna geçmiş olur. Bu sene de sağlam kış mevsimlerinden biri olacak diyorlar ya hadi bakalım inşallah öyle olur. O sıcak, nemli, vıcık vıcık yaz havasına çok kolay terleyen bir insan olarak kesinlikle tahammülüm yoktur.

Yazımızın konusu da kış mevsiminin getirdiği daha sağlıklı beslenme ihtiyacıyla ilgili… Malum; kışın vücudumuz yazın olduğundan çok daha sıkı ve efor sarf eden bir savunma moduna geçer. Bağışıklığı güçlü tutmak ve vücut sıcaklığını korumak için sıcak mevsimlerden çok daha fazla enerji, mineral ve protein harcanır. Spor yapan ve hareketli olan insanlar çok daha avantajlıdır bu konuda fakat çok fazla hareket etmeyip havayla temas etmiyor olsanız bile vücudunuz gerekli adaptasyonu sağlayacak ve enerji ihtiyacınız artacaktır.

Peki; kış mevsimi desem, enerji ve mineral deposu desem, yapay değil sağlıklı ve doğal bir şeker desem, birçok hastalığa çare desem, desem de desem… Aklınıza ne gelir: Tabii ki bal!!!

Efendim; teknik olarak arıların kusmuğu durumunda olan bu besin, bir canlının kusmuğu bu kadar mı yararlı, tatlı ve  tadından yenmez olur demeyin. İşte bal; tam anlamıyla böyle bir besin olarak karşınızda… Sonuçta birçok yılan ve örümcek zehrinden de ilaç endüstrisinde faydalanılıyor değil mi?…

Balın saymakla bitmez, doğal ecza deposu niteliğindeki içeriğine girmeden önce şundan da bahsetmekte fayda var: Balın vücudunuza olan yararlarından ne kadarını hangi oranda göreceğiniz, tamamen aldığınız ürünün doğallığına, üretim koşullarına, yani kalitesine bağlıdır. Yapay ve anormal koşullarda üretilmiş balların yararları da doğru orantılı olarak azalacaktır. Hatta, içermesi muhtemel katkı maddeleri dolayısıyla zarar verme ihtimali bile mevcuttur. 21. yüzyıl endüstrisi sevgili okurlar, en faydalı besini bile size zararlı hale getirip pazarlayabilecekleri kapasiteleri vardır bu yüzyılın gerçek teröristlerinin…

Neyse; yukarıdaki önemli bilgiyi de verdikten sonra şöyle kısa maddeler halinde kış mevsimine karşı balın sağlığınıza olacak inanılmaz katkılarından bahsetmek istiyorum:

1)İçeriği dolayısıyla tam bir doğal besin cennetidir

Balın sahip olduğu şeker ağırlıklı içerik vücuda o kadar yoğun ve o kadar hızlı bir şekilde tesir etmektedir ki; kısa sürede anatominizde bulunan eksiklikleri önemli ölçüde giderebilir. Birçok yerde duyduğunuz “Her gün 1 tatlı kaşığı bal” gibi tarifler bu yüzdendir. Antiseptik ve antibakteriyel etkisi de cabası… Kısaca sayacak olursak balın saymakla bitmeyen içeriği şu şekildedir:

  • Glikoz
  • Fruktoz
  • Demir
  • Kalsiyum
  • Fosfat
  • Sodyum
  • Klorür
  • Potasyum
  • Magnezyum
  • B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri

Burada şunu belirtelim: Balın içeriğinde bulunan glikoz, tamamen doğal ve saf bir formattadır. Aynı şekilde bitki özlü şeker olan fruktoz da öyledir ve vücudumuzda glikoza çevrilerek sindirilir. Yani; kesme şekerler veya abur cuburlarda bulunan yapaylaştırılmış glikoz özlü maddelerle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

2)Vücudun enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılar ve bağışıklığı güçlendirir

Yoğun içeriği sayesinde vücuda ciddi manada enerji, kalori ve doğal şeker tedarik eden bal; kış mevsiminde fazladan duyulan ihtiyacı kilo almaksızın karşılamanın en sağlıklı yoludur. Ayrıca aynı özellikleri dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirir. Serbest radikallerle mücadele edilmesine ve mikropların kırılmasına yardımcı olur. Adeta bir enfeksiyon temizleyicisidir.

3)Vücut formunun korunmasına ve kasların sağlamlığına yardımcı olur

Doğal bir nimet olan bal; bedensel güçle para kazanan sporcular için de vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Enerji ve kalori ihtiyacını karşılamasının yanı sıra vücutta antrenman sonrası meydana gelecek kas yorgunluğu gibi durumları önler. Dayanıklılığı ve depolanmış kaloriyi arttırarak sporculara performans arttırıcı etkide bulunur.

4)Yara, kesik ve yanıkların iyileşmesinde bal, en faydalı çözümlerden biridir

Evet; balın enerji ve kalori, dayanıklılık gibi ihtiyaçları karşılamasının yanı sıra vücuttaki yara iyileşmelerine, cilt sağlığına da ciddi katkıları bulunmaktadır. Ama bu, farklı bir sağlık faktörü olduğu için balı yemekle beraber yaraya veya yanığa uygulamanız da gereklidir. Yukarıda söylediğimiz antibakteriyel ve antiseptik etkisi sayesinde balı; kesiğin, yanığın, vs. yara izinin bulunduğu bölgeye merhem gibi uygulayarak bandajlayabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Yalnız bandajı 24-36 saatte bir değiştirmeniz tavsiye edilir. Bu uygulamayı aynı şekilde cilt lekelerine de yapabilir ve daha sağlıklı, ışıldayan, parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

5) Saç ve göz sağlığına katkıda bulunur

Masa başında ve bilgisayarla çalışan, yoğun zihinsel aktivitelerde bulunan erkekler, bu madde size… Balın hiç bilinmeyen etkilerinden biri de saç ve göz sağlığıyla ilgilidir. Saç derisinde meydana gelen yıpranmaları önlemesi ve dökülmeyi önleyici özelliğin sayesinde bal; dermatolojiye fazla ihtiyacınız kalmadan kendi kendinizi korumaya alabileceğiniz bir yöntemdir. Aynı şekilde gözlerinize ılık suyla karıştırarak yapacağınız uygulama neticesinde göz sağlığınızı güçlendirmeniz ve görüşünüzü keskinleştirmeniz de mümkündür.

6)Kilo vermeye yardımcı olur

Yoğun şeker içerikli bir besinin kilo vermenize yardımcı olması ne kadar da ilginç değil mi? Ama söz konusu besin doğal ve sağlıklı olunca oluyor işte.. İçerdiği vitamin, mineral ve aminoasitler sayesinde sindirim sisteminizi hızlandırarak ve daha sağlıklı bir hale getirerek kilo vermenize yardımcı olur. Özellikle sabahları bir bardak ılık suyla bal ve limon suyu karıştırarak yapacağınız içecek sayesinde bu yararı daha çok görebilir, kilo vermek için harcadığınız onca zamana bedel bir etkiyle karşılaşabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*