Yeni başlayanlar için başlıca doğa sporları

başlıca doğa sporları

 

“Doğa sporları”, “Outdoor aktiviteler” gibi isimlerle andığımız branşlardan ilk akla gelenler genelde avcılık, dağcılık, dalgıçlık gibi diğerlerinde göre daha bilindik olanlardır. Peki doğayla haşir neşir olmak istediğiniz zaman tek seçenekleriniz gerçekten bunlar mıdır? Tabii ki hayır değerli okurlar…

Eğer gerçekten kapsamlı bir araştırma yaparsanız ve doğanın nefret ettiği günahlardan biri olan tembellikten kurtulursanız; şehir yaşamından bir an için uzaklaşmanızı, doğayı ve iç sesinizi bir an olsun dinlemenizi sağlayan onlarca doğa sporu mevcuttur. Bazıları pahalıdır, bazıları masrafsız. Bazıları zorlu ve meşakkatlidir, bazılarıysa daha kolay. Ama hepsinin ortak bir yönü vardır: Sizi kapalı spor salonlarında yapacağınız tüm sporlardan daha zinde bir vücuda, daha iyi bir beyin-vücut koordinasyonuna ve aynı zamanda daha yüksek bir ruh sağlığına kavuşturacak alternatifler, outdoor sporlarının ta kendisidir.

“Outdoor aktivitelerine bir yerden başlamak istiyorum, kendimi doğaya bırakmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.” diyenlere basit bir rehberlik olması amacıyla temel nitelikteki 5 doğa sporu hakkında kısaca bilgi verelim dedik. Seçim sizin:

1)Dağcılık

Zorlu hava koşullarından uzun yürüyüşlere, yorucu tırmanışlardan ürkütücü konaklama koşullarına kadar her adımıyla bir mücadele sporu olan dağcılık; dağ havasını sevenler, gerekirse birkaç gününü bu aktiviteye ayırabilecek durumda olanlar için çok iyi bir seçenektir.

10 dk. ısınma, 30 dk ağırlık, 5 dk. soğuma gibi planlamayla yapılan bilindik sporların aksine dağcılık; sizi sürekli disiplinli ve tetikte bulunmayı, sürprizlere karşı hazırlıklı olmayı öğretir. Ayrıca malzemelerinin çok pahalı olduğuna dair genel kanının aksine; bilinçli seçimler yapıldığı takdirde gerekli kıyafetlerinizi ve malzemelerinizi çok uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Bunun için tecrübeli dağcılara danışmanızı mutlaka öneririz.

2)Trekking

Türkçe ismiyle “doğa yürüyüşü” olarak da tanımlayabileceğimiz bu seçenek; aslında şehirden doğaya ilk defa adım atanlar için bire birdir. Yani; uzun süreçli ve zorlu sporlar yerine ilk zamanlarınızı çantanızı ve hafif malzemelerinizi kaptığınız gibi çıktığınız doğa yürüyüşleriyle geçirmek sizin için faydalı bir ön hazırlık olacaktır.

Trekking yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar; hava durumuna göre kıyafetlerinizi ayarlayıp tedbir almanız, yol boyunca tüketeceğiniz hafif gıdaları ve suyu unutmamanız, söz konusu trekking yolunun uzunluğunu bilerek programınızı ayarlamanızdır.

3)Kampçılık

Kampçılık yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerin neredeyse tamamı dağcılık için de geçerli olsa da ikisi farklı branşlar olarak ele alınmalıdır. Çünkü dağcılıktan farklı olarak kampçılık, herhangi bir tırmanış, yürüyüş gerektirmeyebilir. İlgili kamp alanına arabanızla bile giderek çadırınızı kurabilirsiniz.

Kampçılık yaparken kendinizi giyim ve konaklama malzemeleri, yiyecek-içecek temini, hava koşullarına hazırlık gibi konnularda eğitmeniz yeterli olacaktır. Tabii ki bir de çevreye zarar vermemeye de dikkat etmek lazım…

4)Kürek

Orman, dağ ve topraktan oluşan doğal ortamlardan bu kez berrak sulara geçiyoruz. En bilindik haliyle kürek sporu; kökenini eski gemileri denizde yol aldırmak için yapılan kürek çekme hareketine dayanmaktadır ve diğerlerinden farklı olarak müsabakalarıyla daha iyi bilinen bir spordur.

Genelde özel kulüplerce eğitimi verilen kürek sporunu teorik ve pratik eğitimden oluşan programlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

5)Dalgıçlık

Bir diğer deniz sporu olan dalgıçlık, suyun altındaki doğal güzellikleri görebilmeniz için harika bir fırsattır. Malzemelerinin masrafı, spora başlamadan önce alınması gereken eğitimler gibi etkenler sebebiyle diğer alternatiflere göre daha zahmetli olsa da bu sporu profesyonel anlamda öğrenmeniz halinde kesinlikle pişman olmazsınız.

 

Evet değerli okurlar. Daha önce doğa sporlarıyla uğraşmamış ama bir ucundan tutarak bu konuda kendini geliştirmek isteyenlerdenseniz, yukarıdaki temel nitelikteki sporlar sizin için biçilmiş kaftandır.

Diğer onlarca doğa sporu mensubu lütfen alınmasın. Dediğimiz gibi bu yazının amacı; yeni başlayanların yeteneklerini keşfetmelerini sağlayacak şekilde ana kategorilere yönlendirmektir. Bu temel sporlarla muhattap olan insan; zaten bir süre sonra gerekli genel bilgiyi edinmiş olacak ve daha profesyonel, dar alanlara yoğunlaşmış branşlara yönelecektir.

Sonraki spor yazılarımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*